Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > W Legionowie odetchnęli z ulgą, Nafta jednak w play-out

W Legionowie odetchnęli z ulgą, Nafta jednak w play-out

Z dwóch setów wygranych przez bialanki najbardziej ucieszyły się siatkarki z Legionowa, które tym samym mogły być pewne gry w play-off. Tymczasem, gdy 2:0 prowadził zespół BKS-u, do głosu zaczęły dochodzić pilanki, które były o krok od tie-breaka.

Przy zagrywkach Doroty Wilk bialanki wyszły na trzypunktowe prowadzenie i gdyby nie błąd Katarzyny Sokół, która odgwizdała dotknięcie górnej taśmy przez Heike Beier, pod Dębowcem byłoby 4:0. Tymczasem podopieczne Wiesława Popika zbliżyły się na 2:3, ale po blokach Danijeli Nikić i Heleny Horki przegrywały 3:7. Nafta po plasie Anny Kudakowej doszła rywalki na 5:7, jednak siatkarki z Podbeskidzia schodziły na pierwszą przerwę techniczną przy stanie 8:5. Po wznowieniu gry w szeregi pilanek wdarły się dwa błędy, po których trener Popik natychmiast poprosił o czas (5:10). Pięciopunktowe prowadzenie gospodyń utrzymywało się do stanu 13:8, a kiedy asa serwisowego dołożyła Beier, kolejną przerwę dla zespołu wykorzystał Wiesław Popik (8:14). Gdy oba zespoły wróciły na boisko, Karolina Ciaszkiewicz-Lach zablokowała Agatę Babicz, a gdy pod siatką przeszły przyjezdne, na tablicy wyników było 16:8. Nafta odrobiła dwa oczka, ale po kolejnym bloku Ciaszkiewicz-Lach bialanki wyszły na 18:10. Kiedy set wkraczał w decydującą fazę, nafciarki miały jeszcze kilka okazji do zmniejszenia strat, jednak za każdym razem brakowało skuteczności. Za to po drugiej stronie siatki blokiem bardzo dobrze grały siatkarki z Bielska-Białej (20:12), wygrywając 25:16.

Faimie Rose Kingsley dała przyjezdnym pierwsze prowadzenie w meczu. Po ataku środkowej PGNiG Nafta Piła wyszła na 2:1, ale po kontrach Ciaszkiewicz-Lach i Horki, przegrywała 2:4. Kiedy bialska skrzydłowa dołożyła kolejny blok, o czas poprosił trener Popik (2:5). Miejscowe szły jednak dalej, odskakując po asie serwisowym Beier na 6:2. Podopieczne Wiesława Popika nie miały pomysłu na rozkręcające się siatkarki z Bielska-Białej, które na pierwszą przerwę techniczną schodziły z sześciopunktową zaliczką (8:2). Po chwili tuż za blok kiwała Horka i BKS Aluprof prowadził 10:3. Kiedy oba zespoły wróciły na boisko po czasie na żądanie Wiesława Popika, niemoc przyjezdnych przełamała Joanna Kuligowska (4:11), a po bloku Magdaleny Hawryły tym razem o przerwę poprosił Mirosław Zawieracz (6:11). Bialanki ruszyły z kopyta, uciekając przeciwniczkom na 13:6, ale zespół z Piły nie dawał za wygraną, zbliżając się na 8:14. Na drugiej przerwie technicznej ekipa z Podbeskidzia utrzymywała sześć oczek przewagi nad Naftą, która poprzez proste błędy oddalała się od gry w play-off (11:18). Pilanki jedynie pojedynczymi akcjami były w stanie przeciwstawić się drużynie BKS-u Aluprofu, która w końcówce nieco się rozluźniła (21:19). Kiedy wydawało się, że powtórzy się scenariusz z końcówki trzeciego seta we Wrocławiu, bialanki podkręciły tempo, odskakując na 24:19. Gdy Nikić skończyła piłkę przechodzącą, stało się jasne, że w I rundzie play-off z Chemikiem zmierzy się Legionovia, a Nafta Piła walczyć będzie z Pałacem Bydgoszcz o utrzymanie (25:20).

Po zmianie stron Magdalena Wawrzyniak wyprowadziła przyjezdne na 4:1 i choć podopieczne Mirosława Zawieracza miały kilka okazji do zminimalizowania strat, wciąż utrzymywała się trzypunktowa zaliczka pilanek (7:4). Po drugiej stronie siatki ciężar gry spoczywał na Horce. Tymczasem ekipa trenera Popika, wykorzystując rozluźnienie bialanek, odskoczyła na 12:6, a po bloku Wawrzyniak na Horce miała siedem oczek przewagi (13:6). Przy stanie 7:14 miejscowe rzuciły się w pogoń i gdy pod Dębowcem zrobiło się 9:14, o przerwę dla zespołu poprosił trener Popik. Choć bialanki zbliżyły się na 10:14, po błędzie Horki w ataku było 17:10 dla gości. BKS Aluprof po raz kolejny ruszył z miejsca. Dobrze zagrywała Horka, a po kontrze Ciaszkiewicz-Lach było już tylko 13:17. Pilanki stały jak zaczarowane, patrząc na błyskawicznie zbliżające się rywalki (17:15). Gdy wydawało się, że BKS Aluprof dogoni Naftę, zespół Wiesława Popika ponownie przyspieszył i po chwili było 20:16. W samej końcówce sytuacja rozwijała się bardzo dynamicznie, bowiem po bloku Beier przewaga gości stopniała do stanu 21:20, a po chwili było 21:21. Przy stanie 23:23 zablokowana została Ciaszkiewicz-Lach, a po bloku Kuligowskiej na Horce Nafta wygrała 25:23.

W czwartej partii inicjatywa wciąż leżała po stronie drużyny gości, ale po kontrataku Ciaszkiewicz-Lach BKS Aluprof wyszedł na 3:2. Po chwili znowu nastąpił zwrot akcji i gdy w hali zrobiło się 6:4 dla przyjezdnych, o czas poprosił trener Zawieracz. Na pierwszej przerwie technicznej pilanki prowadziły trzema punktami, jednak po asie serwisowym Horki było tylko 7:8, a gdy z lewego skrzydła zaatakowała Ciaszkiewicz-Lach, ekipa z Podbeskidzia remisowała 9:9. Przy stanie 12:11 na prowadzeniu były już bialanki, ale po błędzie Horki w ataku było 14:13 dla przyjezdnych. Na boisku gra się wyrównała, jednak po kontrze Wawrzyniak „nafciarki” wyszły na 17:15, ale Beier ponownie doprowadziła do wyrównania (17:17). Kiedy BKS Aluprof wyszedł na 20:19, o czas poprosił Wiesław Popik. Inicjatywa leżała po stronie gospodyń, które wykorzystując błąd Wawrzyniak, wyszły na 23:21, ale Daria Paszek doprowadziła do stanu 24:24 i gra się rozpoczęła „od nowa”. Prowadzenie przechodziło z rąk do rąk i dopiero Ciaszkiewicz-Lach postawiła w meczu kropkę nad „i”.

MVP spotkania wybrano atakującą drużyny z Bielska-Białej, Helenę Horkę.

BKS Aluprof Bielsko-Biała – PGNiG Nafta Piła 3:1
(25:16, 25:20, 23:25, 27:25)

BKS Aluprof: Wilk (3), Beier (14), Lis (10), Horka (17), Ciaszkiewicz-Lach (16) Nikić (9), Wojtowicz (libero) oraz Szymańska (2), Trojan (3) i Pelc
PGNiG Nafta: Kudakowa (5), Kajzer (6), Babicz (3), Kingsley (11), Wawrzyniak (15), Paszek (2), Kuehn-Jarek (libero) oraz Kuligowska (10), Krawulska (9), Ward (1), Archangielskaja i Hawryła