Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Wojciech Żaliński: Nie przegraliśmy jak frajerzy

Wojciech Żaliński: Nie przegraliśmy jak frajerzy

fot. Arkadiusz Buczyński

- Nie jesteśmy tak klasową drużyną, że możemy wypunktować rywala wyszukaną taktyką czy świetną techniką. Z tak mocnymi zespołami jak ZAKSA naszym atutem powinno być ryzyko - mówił po przegranym meczu w Kędzierzynie-Koźlu Wojciech Żaliński.

Brak punktów w potyczce z ZAKSĄ powodem do radości na pewno nie jest, ale trzeba przyznać, że kędzierzynianie to jeden z tych najtrudniejszych ligowych rywali. Jakie masz odczucia po tym spotkaniu?

Wojciech Żaliński: – Czuję się źle, bo na boisko wychodzi się zawsze po wygraną, a tej tym razem zabrakło. Na tym etapie sezonu, w którym się teraz znajdujemy, wszystkie punkty mają wartość podwójną czy potrójną, a w naszej sytuacji to nawet nie wiem, ile razy musiałbym mnożyć ich wartość. Nie da się ukryć, że wracamy do domu z zerowym dorobkiem punktowym pomimo dobrej gry. Uważam, że zagraliśmy dobry mecz, ale jakość naszej gry aktualnie jest chyba najmniej istotna, bo potrzebne nam są punkty. Znajdujemy się jeszcze w strefie, która premiuje nas awansem do play-off, ale mamy jeden mecz więcej od naszych bezpośrednich rywali. Ratuje nas to, że z sąsiadami w tabeli jeszcze będziemy rozgrywać mecze, więc teraz celem jest utrzymanie tak dobrej formy, tak dobrej gry, jaką zaprezentowaliśmy w Kędzierzynie-Koźlu. Wszystko przed nami, ale ja jestem dobrej myśli.

W pierwszym i trzecim secie dużo krwi napsuliście rywalom dzięki swojej mocnej zagrywce. Nie uniknęliście błędów, jednak kilkukrotnie serwisem punktowaliście. To był ten punkt zaczepienia, którym mieliście utorować sobie drogę do zwycięstwa?– My nie jesteśmy tak klasową drużyną, że możemy wypunktować rywala wyszukaną taktyką czy świetną techniką albo bardzo dobrymi parametrami fizycznymi. Z tak mocnymi zespołami, jak ZAKSA, które w meczach z nami są faworytami, naszym atutem powinno być ryzyko. Nie widziałem statystyk i nie wiem, jaki był stosunek błędów do punktów zdobytych zagrywką, ale wydaje mi się, że opłacało się mocno uderzać. Może i tak serwowaliśmy jeszcze trochę za lekko, bo, jak widać, nie wystarczyło to do osiągnięcia sukcesu.

Po meczu nagrodę MVP otrzymał Grzegorz Bociek, który zakończył spotkanie z dorobkiem 19 punktów. Niezbyt często udawało się wam go zatrzymać blokiem czy podbić jego ataki w obronie i on okazał się waszym katem.

– Grzegorz ma świetne parametry i nikogo nie powinno dziwić, że zdobywa tak wiele punktów w każdym spotkaniu. Potrafi zdobywać punkty z wysokich piłek i po to też w tym zespole jest. Wydaje mi się, że jednak ważniejszą postacią w tej drużynie jest Kooy. Grzegorz oczywiście zagrał super mecz i nie umniejszam wartości jego występu, ale Holender też prezentował się bardzo dobrze. Powstrzymanie Kooya było chyba dla nas jakąś receptą na sukces w meczu z ZAKSĄ. W sumie nie udało nam się zatrzymać ani jednego, ani drugiego. Bociek pewnie w każdym meczu będzie zdobywał kilkanaście punktów i nie każdemu uda się go zatrzymać, jednak niektórym się to udaje i wygrywają z kędzierzynianami. Jeszcze raz powiem – zatrzymanie Kooya było dzisiaj kluczem, ale nie zdołaliśmy tego zrealizować.

Mecz z ZAKSĄ był w pewnym sensie podobny do waszego niedawnego pojedynku z Resovią. W obu meczach mieliście szanse urwać choć seta ligowemu potentatowi, ale się nie udało. Wszystko tkwi chyba w końcówkach setów, które wam nie wychodzą…

– Przegraliśmy już chyba trzynasty albo czternasty mecz w sezonie, szczerze mówiąc, już nawet nie wiem. Gdybyśmy znaleźli kogoś, kto by znalazł na to lekarstwo, to pewnie porażek byłoby mniej. Nie wiem, w czym tkwi przyczyna. Ani z Resovią, ani z ZAKSĄ nie przegraliśmy jak jacyś frajerzy, tylko podjęliśmy równą, męską walkę. W tym meczu byliśmy bardzo blisko wygrania pierwszego seta i gdyby się tak stało, to nie wiadomo, jak ten mecz by się potoczył. Z Resovią wyglądało to podobnie. Zresztą wracając do spotkań z zespołami z Olsztyna czy Radomia, również można powiedzieć, że mieliśmy swoje szanse, a ostatecznie skończyliśmy z zerem. No cóż, takie życie.

Tak jak powiedziałeś wcześniej – zajmujecie 8. miejsce, ale nie możecie być pewni udziału w play-off, bo rywale są dosyć blisko. Czujecie jakąś presję związaną z oczekiwaniami wobec was w tej końcówce sezonu?

– Czy ja wiem? Pod presją pracuje strażak czy ratownik medyczny, ale chyba nie siatkarz. Wiadomo, że nikt nie chce grać w tej dolnej czwórce, każdy marzy o play-off. Tym bardziej tyczy się to nas, bo jesteśmy drużyną, która w założeniu miała się znaleźć w czołowej ósemce nieco spokojniej niż faktycznie ma to miejsce. Póki co mamy więcej punktów od ekip z Kielc i Bydgoszczy, więc wydaje mi się, że nie jesteśmy w najgorszej sytuacji. Aczkolwiek trzeba jasno powiedzieć, że tyle, ile mamy aktualnie punktów na koncie, to zbyt mało, żeby na pewno znaleźć się w play-off. Musimy jeszcze zapunktować. Mamy jeszcze trzy mecze do końca, rywale mają cztery, ale nie poddajemy się i na pewno będziemy jeszcze walczyć.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-02-09

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved