Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Ważne zwycięstwo ZAKSY

PlusLiga: Ważne zwycięstwo ZAKSY

Siatkarze Trefla Gdańsk do Kędzierzyna-Koźla pojechali walczyć, a kluczowa dla nich była pierwsza partia. W niej po długiej grze na przewagi triumfowali gospodarze. Mimo starań gdańszczan również w trzeciej partii ZAKSA wygrała 3:0.

Pojedynek w hali Azoty z wysokiego C rozpoczęli siatkarze gdańskiego Trefla. Dwie punktowe zagrywki Wojciecha Żalińskiego dały przyjezdnym prowadzenie 2:0, a chwilę później Krzysztof Wierzbowski dołożył jeszcze jedno oczko tym elementem (6:3). Powoli wchodzący w mecz kędzierzynianie skutecznie odpowiadali atakami z pipe’a bądź też mocnymi zbiciami Grzegorza Boćka i jeszcze przed drugą przerwą techniczną doprowadzili do remisu (11:11). Wicemistrzowie Polski byli słabiej dysponowani w polu serwisowym, przez co wynik przez dłuższy czas oscylował wokół remisu (15:16). Po dwóch blokach na Ruciaku Trefl wygrywał 18:15 i trener gospodarzy zdecydował się poprosić o przerwę dla swoich graczy. Chwila rozmowy dobrze podziałała na siatkarzy ZAKSY, którzy zmniejszyli przewagę (18:19), a w samej końcówce doprowadzili do remisu po 23. W decydującej części seta pierwsze skrzypce w szeregach kędzierzynian odgrywał Dick Kooy, który pokazał pełen wachlarz zagrań w ataku. Gra punkt za punkt ciągnęła się aż do stanu 28:28 i wtedy gdańszczanie popełnili błąd w zagrywce, a następnie piłkę w aut z prawego ataku posłał Jakub Jarosz (30:28).

Na początku drugiej partii gracze obu ekip zafundowali kibicom dosyć dużą ilość błędów własnych. Dobrze spisujący się w zagrywce podopieczni Radosława Panasa stracili ten atut i często serwowali w siatkę bądź w aut, natomiast gospodarze mylili się w ataku (4:5, 10:9). Drugi bieg kędzierzynianom udało się włączyć w połowie seta, kiedy to mocnym zbiciem ze środka popisał się Marcin Możdżonek, a piłki na skrzydle kończył Bociek (14:11). Radość wicemistrzów kraju nie trwała jednak długo, bo po celnych uderzeniach Jarosza i Zajdera na tablicy wyników ponownie pojawił się remis (14:14). Po raz drugi gracze z Opolszczyzny uciekli rywalom w końcówce seta. Na linii dziewięciu metrów pojawił się Michał Ruciak i kilkukrotnie posłał w stronę rywali potężne bomby, które kończyły się bezpośrednim zdobyciem punktu bądź oddaniem piłki za darmo na stronę ZAKSY (23:18). Ekipa Sebastiana Świderskiego nie roztrwoniła już wysokiego prowadzenia i ostatecznie zwyciężyła do 20.

Przerwa posłużyła gdańszczanom, którzy po kolejnej punktowej zagrywce Żalińskiego wygrywali 5:3. Dobre obrony Piotra Gacka dawały ZAKSIE szansę na zmniejszenie różnicy, jednak słaba skuteczność na siatce nie pozwoliła na wprowadzenie takiego scenariusza w życie (5:8). Po raz kolejny sygnał do ataku dał Ruciak, który dwukrotnie upolował Zalińskiego zagrywką i na tablicy wyników pojawił się remis po 8. Atak w aut Jarosza, doskonały technicznie atak Kooya oraz mocne zbicie ze środka Macieja Polańskiego pozwoliły wicemistrzom Polski na wypracowanie trzypunktowej przewagi na drugiej przerwie technicznej (16:13). Kiedy wydawało się, że ZAKSA w pełni kontroluje przebieg meczu i pewnie dąży do zwycięstwa, na fali znaleźli się przyjezdni. Dobre rozegrania Grzegorza Łomacza, a przede wszystkim szczelny blok, na który nadział się Bociek, zmniejszyły dystans do jednego oczka (20:21). W końcówce atakujący ZAKSY już się jednak nie mylił i dał swojej ekipie szansę na zakończenie pojedynku (24:22). Z pierwszej okazji kędzierzynianie nie skorzystali, natomiast przy drugiej próbie bezbłędny okazał się Możdżonek, który trafił w „pomarańczowe” i przypieczętował zwycięstwo srebrnych medalistów PlusLigi z ubiegłego sezonu.

MVP spotkania: Grzegorz Bociek

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Lotos Trefl Gdańsk 3:0
(30:28, 25:20, 25:23)

ZAKSA: Polański (5), Zagumny (2), Kooy (17), Bociek (19), Ruciak (9), Możdżonek (7), Gacek (libero) oraz Witczak, Pilarz i Ferens
Trefl: Żaliński (12), Łomacz, Jarosz (16), Gawryszewski (7), Zajder (6), Wierzbowski (12), Rusek (libero) oraz Ratajczak, Mikołajczak i Milczarek