Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Decyzja Sądu odwoławczego podtrzymana – Bociek zawieszony

Decyzja Sądu odwoławczego podtrzymana – Bociek zawieszony

fot. archiwum

- ZAKSA otrzymała drogą elektroniczną informację, że 4.02.2014 Sąd Odwoławczy przy PZPS odmówił stwierdzenia nieważności zaskarżonej przez ZAKSA decyzji i uchylił wstrzymanie wykonania swoich decyzji - informuje oficjalna strona klubu z Kędzierzyna-Koźla.

Afera „Bociek-gate” trwa, jednak sprawa wydaje się zmierzać ku końcowi. W połowie stycznia na wniosek zawodnika i ZAKSY Kędzierzyn-Koźle przewodniczący Sądu Odwoławczego przy PZPS powołał trzyosobową komisję, której zadaniem miało być rozpatrzenie prośby o stwierdzenie nieważności prawomocnych decyzji i wstrzymanie ich wykonania. Przypomnijmy, że decyzją Sądu Odwoławczego Grzegorz Bociek został zawieszony na 4 kolejne mecze PlusLigi, dodatkowo nałożono na niego karę pieniężną w wysokości 25 tysięcy złotych. Karą finansową ukarany został także klub z Kędzierzyna-Koźla, który ma wpłacić na rzecz Polskiego Związku Piłki Siatkowej kwotę 60 tysięcy złotych. Jak informuje oficjalna strona ZAKSY, kilka dni temu do klubu wpłynęła informacja, że Sąd Odwoławczy przy PZPS odmówił stwierdzenia nieważności decyzji.

Do odpowiedzi Sądu Odwoławczego odniosła się prezes klubu z Kędzierzyna-Koźla – Sabina Nowosielska. Poniżej prezentujemy treść komentarza (pisownia oryginalna – przyp. red.).

Komentarz na decyzję Sądu Odwoławczego:W mojej ocenie Sąd Odwoławczy powinien stwierdzić nieważność decyzji, gdyż wykazaliśmy niezbicie szereg rażących naruszeń zarówno Regulaminu Sądu Odwoławczego przy PZPS, jak i innych mających tu zastosowanie przepisów prawa.

Faktem jest, że już w momencie rejestracji G. Boćka do ZAKSY wokół jego osoby zrobił się „szum”. AZS od początku starał się to zablokować, więc cały PZPS i PLPS o problemie wiedziały.

W świetle prawa polskiego i przedstawionych nam dokumentów ZAKSA miała prawo podpisać kontrakt z zawodnikiem i to uczyniła. Klub dopełnił też przed sezonem wszystkich wymaganych prawem obowiązków (w tym przedłożenia kopii kontaktów z zawodnikami) i został dopuszczony do rozgrywek. Jeśli władze siatkówki uważały, że G.Bociek był związany ważnym kontraktem na sezon 2013/2014 z AZS-em, to należało wtedy postawić kontrę, a nie teraz się ośmieszać przed światem siatkarskim i kibicami. Rozumie to doskonale PLPS, a kompletnie nie rozumie PZPS (a zwłaszcza członkowie Sądu Odwoławczego). W kwestiach wątpliwych PLPS wspiera się prawnikami i dzięki temu ich decyzje znajdują swoje oparcie w przepisach prawa. Natomiast Sąd Odwoławczy przy PZPS orzeka jak widać według własnego „widzimisię” .

Panu Przewodniczącemu Sądu Odwoławczego chcę też zwrócić uwagę na osobliwe stwierdzenie, jakie zawarł w swym oświadczeniu z dnia 23 stycznia 2014 roku informując, że Sąd Odwoławczy nie zajmował się kwestią przynależności klubowej G. Boćka, a zajmował się kwestią ważności jego rzekomego kontraktu z AZS-em na sezon 2013-2014. To ma swoje konsekwencje. Nie można jednego dnia stwierdzić, że kontrakt z AZS-em obowiązywał i dlatego G.Bociek i ZAKSA ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną, a 3 dni potem mówić, że Sąd Odwoławczy nie jest władny rozstrzygać o przynależności klubowej (czyli o brzmieniu i ważności umowy ustnej).

Jeżeli Sąd Odwoławczy chciałby „kompromisowego” rozstrzygnięcia, to powinien zawiesić to postępowanie (odwołania AZS-u od decyzji Zarządu PLPS) na podstawie par. 48 ust. 1 pkt 3 Regulaminu („Sąd Odwoławczy zawiesza postępowanie, gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd”). Wtedy o kwestii przynależności klubowej G.Boćka zadecyduje Sąd Polubowny przy PLPS.
W toczącym się postępowaniu ZAKSA nie ma sobie nic do zarzucenia i dlatego do końca i wykorzystując wszelkie możliwe środki będziemy dochodzić swoich racji. Mleko już się rozlało na dobrym wizerunku siatkówki. Teraz już bardziej chodzi o to, aby poprawić przepisy regulujące zasady obowiązujące w polskiej siatkówce tak, aby wyeliminować w przyszłości możliwość wystąpienia podobnych spraw spornych.


Prezes Zarządu ZAKSA S.A.
Sabina Nowosielska

 

źródło: inf. własna, zaksa.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-02-07

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved