Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Puchar Słowacji: Chemes i Doprastav po przerwie odzyskują trofea

Puchar Słowacji: Chemes i Doprastav po przerwie odzyskują trofea

Siatkarze Chemes Humenné po trzech latach, a siatkarki Doprastavu Bratysława po dwóch ponownie triumfowali w rywalizacji o Puchar Słowacji. Zespół Mikołaja Sarneckiego w finale pokonał MIRAD Prešov 3:0, równie pewnie wygrał Doprastav.

Po ostatnich latach panowania Volley Team UNICEF Bratysława na słowackich parkietach Puchar Słowacji ponownie trafił do Chemes Humenné. Dla siatkarzy Chemes było to trzecie zwycięstwo w historii rozgrywek.

Dla gospodarzy już sam start meczu był wyjątkowo udany. Pewnie rozpoczynając rywalizację, siatkarze z Humenné na pierwszej przerwie technicznej prowadzili 8:5. Miejscowi na tym etapie meczu nie tylko skutecznie atakowali, ale przy efektownej grze obronnej wykorzystywali kontrataki, systematycznie zwiększając dystans punktowy. Przy stanie 12:8, w reakcji na poczynania swoich podopiecznych, trener gości poprosił o czas. Przerwa nie przyniosła zbyt wielu zmian, zawodnicy z Prešova sprawiali wrażenie bezradnych, a ich pojedyncze skuteczne ataki stanowiły jedynie tło dla efektywnych zagrań wicemistrzów Słowacji (16:9). W decydującej fazie seta rywalom o swojej obecności przypomniał Mikołaj Sarnecki, do dotychczasowego dorobku swojego zespołu dodając punktową zagrywkę. Próbując ratować ten fragment meczu, Ľuboslav Šalata rozpoczął rotacje składem, lecz problemy przyjezdnych z przyjęciem zagrywki nie znikały, w efekcie czego, kontrolując przebieg seta, Chemes wygrał 25:17.

W drugim secie gospodarze rozpoczęli równie dobrze, od prowadzenia 5:3, ale tym razem przyjezdni nie kazali rywalom tak długo czekać na reakcję – as serwisowy Digaňa wyrównał stan rywalizacji. Na pierwszej przerwie technicznej prowadzenie wicemistrzów Słowacji było minimalne (8:7). Na niewiele zdały się apele trenera Vlkolinskiego, który przy grze na styku poprosił o czas dla swojego zespołu. Wykorzystując chwilę słabości rywali, sygnał do ataku swoim kolegom dał Hudák – po jego skutecznym bloku było już 10:7 dla siatkarzy MIRADU. Nie był to koniec walki gospodarzy w tej części meczu – równie szybko Chemes wyrównał (10:10), a nawet wyszedł na prowadzenie 12:10. Najjaśniejszą postacią swojego zespołu był Mizerák. Przy utrzymującym się dwupunktowym prowadzeniu w decydującej fazie drugiego seta wciąż w lepszej sytuacji byli gospodarze (16:14). Imponujący finisz, zapoczątkowany przez dobre serwisy Joščáka, postawił podopiecznych trenera Vlkolinskiego w zdecydowanie lepszej sytuacji. Przyjezdni dwoili się i troili, ale przy pięciopunktowym prowadzeniu nikt ani nic nie był już w stanie powstrzymać siatkarzy Chemes Humenné (25:20).

Już od pierwszych akcji odsłony trzeciej w szeregach gości pojawiły się zmiany. W ataku pojawił się Rajduga, grą MIRADU Prešov kierował natomiast Závacký. Nawet rotacje w składzie rywali nie wybiły jednak z rytmu siatkarzy Chemes Humenné. Dominacja gospodarzy była zdecydowana, zmierzając do zwycięstwa, podopieczni trenera Vlkolinskiego nie popełniali zbyt wielu błędów własnych, konsekwentnie i cierpliwie wyprowadzając kolejne akcje, szybko wypracowali kilka oczek zaliczki punktowej (14:8). Wspierani przez licznie zgromadzoną publiczność, gospodarze nie zwalniali tempa, wygrywając tę partię 25:20 i cały mecz 3:0. – Pokazaliśmy bardzo dobrą siatkówkę. Byliśmy skoncentrowani na każdej kolejnej akcji, graliśmy też dobrze we wszystkich elementach: ataku, obronie. Nic więcej nie potrzebowaliśmy – mówił po meczu Mikołaj Sarnecki. Polak był najjaśniejszą postacią swojego zespołu, punktując 17 razy ,wyrósł do roli lidera Chemes Humenné.

ŠK Chemes Humenné – VK PU MIRAD Prešov 3:0
(25:17, 25:20, 25:20)

Humenné: De Amo, (3), Sarnecki (17), Javorčík (9,) Joščák (4), Jakubov (9), Mizerák (6), Szymczak (libero) oraz Beňa (1) i Mlynarčík (1)
Prešov: S. Lampart (1), Lux (4), Digaňa (12), Macko (7), Faron (2), Hudák (7), T. Lampart (libero) oraz Závacký, Rajduga (8), Pavlinský i Peleščák

2014 – Chemes Humenne

Siatkarki Doprastavu Bratysława po raz piąty sięgnęły po Puchar Słowacji. W finale rozgrywanym w Humenné podopieczne Tomáša Vargi pokonały wielokrotnego triumfatora – Slavię Bratysława. Tym samym Doprastav zrewanżował się rywalkom za zeszłoroczny finał. Wcześniejsze zwycięstwa w Pucharze Słowacji Doprastav notował nieprzerwanie w latach 2008-2012.

Udany start w rywalizacji miały siatkarki Slavii, prowadząc w początkowej fazie partii 5:3. Jednak dzięki skutecznym zagraniom swojej kapitan – Meskovej – Doprastav zniwelował dystans punktowy jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną (5:5). Pogoń za rywalkami przyniosła krótkotrwałe rezultaty, dobra gra na siatce Rákošovej i as serwisowy Kóšovej pozwoliły obrończyniom trofeum odzyskać kontrolę nad przebiegiem zmagań (10:6). Kiedy pogubione podopieczne trenera Vargi zaczęły się coraz częściej mylić, wynik robił się coraz bardziej niebezpieczny dla Doprastavu (14:9). Ponownie rywalkom o swojej obecności przypomniała Koseková i strata zmniejszyła się do jednego oczka (16:17). W końcówce partii siatkarki Slavii podejmowały jeszcze kolejne próby powstrzymania rozpędzonych rywalek, jednak po stronie zwyciężczyń z 2013 roku brakowało efektywności zagrań z początkowej fazy seta. Ostatecznie, przejmując prowadzenie w kluczowym fragmencie seta (22:20), podopieczne trenera Vargi wygrały 25:21.

W odsłonie kolejnej siatkarki Doprastavu ustrzegły się błędów z partii premierowej. Na siatce prym wiodła Koseková, powstrzymująca rywalki skutecznymi blokami (7:5). Tym razem żadnej z drużyn nie udało się wypracować tak znaczącego prowadzenia, jak w partii wcześniejszej, przy grze na styku nie zabrakło jednak efektownych wymian. Siatkarki obu ekip popisały się dobrą grą obronną, nie zwalniając przy tym ręki w ataku (14:15). Ponownie jednak w najważniejszym fragmencie partii potwierdziło się, ile dla Doprastavu Bratysława może znaczyć taka zawodniczka jak Koseková. To właśnie kolejne ataki tej siatkarki dały cztery oczka przewagi dla Doprastavu (18:14). Czując szansę na wygranie tego fragmentu spotkania i przybliżenie się do triumfu w całym spotkaniu, Doprastav nie podał już ręki rywalkom, pewnie kontrolując przebieg rywalizacji (25:16).

Idąc za ciosem, podopieczne trenera Vargi równie mocnym akcentem rozpoczęły odsłonę kolejną (8:5). Pojedyncze skuteczne zagrania Slavii nie były przy tym wystarczające, w efekcie czego dystans dzielący obie ekipy systematycznie się zwiększał (14:9, 18:14). Spotkanie obfitowało jednak w sporo akcji godnych meczu finałowego Pucharu Słowacji – obrończynie tytułu podejmowały jeszcze kolejne próby ratowania spotkania, jednak przy stanie 24:18 wszystko wskazywało, że w tym secie nic już się nie może wydarzyć. W tym momencie w grze Doprastavu coś się zacięło, nie pomagały nawet przerwy, o które poprosił trener Varga. Zeszłoroczne zwyciężczynie, wykorzystując swoją szansę, wyrównały stan seta (24:24). W emocjonującej końcówce i grze na styku lepiej tę wojnę nerwów przetrzymał Doprastav, wygrywając po bloku na Abrahmowej 29:27. – W końcówce spadła nasza koncentracja, a rywalki rozbiły nas serwisem, ale dałyśmy radę i udało się wygrać. Wierzyłam, że jeżeli zagramy cierpliwie to wszystko będzie wychodzić tak, jakbyśmy tego sobie życzyły. Gratuluję jednak rywalkom bardzo dobrej gry – podsumowała spotkanie kapitan Doprastavu Bratysława – Daniela Mesková.

Doprastav Bratislava – Slávia EU Bratislava 3:0
(25:21, 25:16, 29:27)

Doprastav: B. Koseková (6), Stankovianska (19), Drobňáková (6), Hatinová (6), Mesková (8), Abrhámová (14), Nikmonová (libero) oraz Ovečková
Slávia: Smataníková (1), Pištěláková (9), Kuciaková (7), Kóšová (11), Hudecová (3), Rákošová (8), Doležajová (libero) oraz Mitrengová, Svatošová i Mikšíková