Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Julio Velasco: Jeśli Rosjanie sięgną po złoto, nastanie ich era

Julio Velasco: Jeśli Rosjanie sięgną po złoto, nastanie ich era

fot. archiwum

Julio Velasco, aktualny trener reprezentacji Iranu, był obecny w czasie uroczystej gali losowania grup na MŚ w Polsce. - Głównym kandydatem do zdobycia złotego medalu jest reprezentacja Rosji - twierdzi szkoleniowiec.

Co sądzi pan o wynikach losowania grup na mistrzostwach świata? Czy jest według pana „grupa śmierci”?

Julio Velasco:Na takich turniejach zawsze jest jedna grupa silniejsza, druga słabsza. Niemożliwe jest, aby każda grupa była wyrównana i wszystkie prezentowały podobny poziom. Myślę, że grupa, w której się znalazłem się z reprezentacją Iranu, jest naprawdę mocna. Są w niej silne i bardzo dobre zespoły. Sądzę, że reprezentacja Stanów Zjednoczonych będzie pierwszym zespołem z federacji NORCECA, do tego Włosi… Tak to jest. Najważniejsze to zakwalifikować się do drugiej rundy turnieju. To będzie trudne i nie tylko ze względu na silne zespoły, ale także na charakterystykę takiego turnieju. Po pierwszej fazie wszystko może się zdarzyć. Na przykład reprezentacja Polski w pierwszej rundzie nie ma tak trudnych rywali, jednak w kolejnej fazie już tak łatwo nie będzie. Nigdy nie narzekam na losowanie. Trzeba po prostu zawsze grać dobrze. Nigdy nie wiesz, co się zdarzy. Oczywiście w niektórych spotkaniach będzie bardzo ciężko o wygraną, ale zawsze są nadzieje.

Czego oczekuje pan po przyjeździe do Polski na mistrzostwa świata?– Nie mamy jednoznacznego celu, szczególnie kiedy do końca nie jest wiadome, kto będzie w naszej grupie. Bardzo chcielibyśmy awansować do kolejnej fazy, ponieważ reprezentacja Iranu nigdy w niej jeszcze nie zagrała. Będziemy starali się tam znaleźć, zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zagrać na tym turnieju jak najlepiej. Zależy to od tego, czy mój zespół nadal będzie czynił postępy, także podczas tegorocznej edycji Ligi Światowej. Do dziś każdego roku poprawialiśmy swoją grę. Jednak jeśli osiągniesz pewien poziom umiejętności, to o kolejny postęp jest bardzo trudno. Teraz musimy z dobrego poziomu, który prezentujemy, wznieść się na jeszcze wyższy. Jeśli to nam się uda, będziemy mieli szansę osiągnąć dobry wynik na mistrzostwach świata.

Co, według pana, jest mocną stroną reprezentacji Iranu?

– Myślę, że jej największym atutem jest zespołowość. Jest bardzo dobrze zorganizowaną drużyną. Gra w niej wielu dobrych zawodników, ma swój system gry. Musi jednak być zespołowość. Jeśli zaczną przeważać indywidualności, nie będzie szans rywalizować z najlepszymi zespołami na świecie.

Kto, według pana, zostanie nowym mistrzem świata?

– Głównym kandydatem do zdobycia złotego medalu jest reprezentacja Rosji, która zajęła pierwsze miejsce podczas igrzysk olimpijskich w Londynie, Lidze Światowej 2013 oraz mistrzostwach Europy. Zatem można powiedzieć, że są pewniakiem, choć nie tak bardzo wyprzedzają pozostałe drużyny. Wygrali ostatnio dużo, ale mogą w kolejnym turnieju także przegrać. Jedną z mocniejszych drużyn jest zawsze Brazylia, do tego dochodzą Włosi. Są Polacy, którzy będą grali u siebie. Niemcy również czynią wielkie postępy i mogą liczyć się w walce o medale. Reprezentacja Serbii jest młodą drużyną, ale bardzo waleczną. Moim zdaniem tegoroczne mistrzostwa świata będą bardziej wyrównanie niż te w poprzednich latach. Może jeśli Rosjanie wygrają także te zawody, nastąpi ich dominacja, tak jak w poprzednich latach prym wiodły drużyny Brazylii czy wcześniej Włochy. Mam nadzieję, że to jednak nie nastąpi i to nie dlatego, żebym nie lubił Rosjan, ale sądzę, że nie byłoby to dobre dla dyscypliny. Podobnie sądziłem, kiedy prowadziłem reprezentację Italii, z którą odnosiliśmy wielkie sukcesy. Zobaczymy, co przyniesie przyszłość. Z pewnością, jeśli Rosjanie sięgną po kolejne złoto, nastanie ich era. Jeśli wygra ktoś inny, wszystko się zmieni.

 

źródło: pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2014-02-02

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved