Strona Główna > Aktualności > II liga kobiet > II liga K: Historyczne zwycięstwo Energetyka Poznań

II liga K: Historyczne zwycięstwo Energetyka Poznań

Wygrana 3:0 z NOSiR-em Nowy Dwór Mazowiecki zapewniła siatkarkom Energetyka udział w play-off. Poznanianki wykorzystały szansę i po raz pierwszy w historii klubu znajdą się w najlepszej czwórce ligi. Będą też miały szansę powalczyć o awans do I ligi.

Początek pierwszej odsłony sobotniego spotkania był bardzo wyrównany. Oba zespoły walczyły "punkt za punkt", a na tablicy wyników często pojawiał się remis (3:3, 6:6, 9:9). Dopiero trzy punkty z rzędu wywalczone przez Malwinę Konkolewską (15:12) zmusiły trenera Macieja Renkiewicza do poproszenia o pierwszą przerwę w tym pojedynku. Siatkarki z Nowego Dworu Mazowieckiego wyrównały stan rywalizacji po udanym bloku Marioli Chudy i Justyny Warchulskiej. W końcówce to jednak gospodynie odskoczyły na 2-3 punkty (20:18, 23:21) i po udanym ataku z lewego skrzydła Gracji Wierciszewskiej zakończyły seta wygraną 25:22.

Pierwszy punkt w drugim secie meczu padł łupem gospodyń, które po asie serwisowym Patrycji Golak po chwili prowadziły już 2:0. Zespół gości nie zamierzał jednak tanio sprzedać skóry. Po skutecznym ataku Marty Lach NOSiR zbliżył się na dystans jednego punktu (3:4). Kolejne akcje to skuteczna gra poznanianek. Nie do zatrzymania była Laura Tomsia, dla której blok przeciwniczek nie stanowił żadnej przeszkody. Energetyk szybko powiększał swoją przewagę (7:4, 10:6). Zespół gości nie powiedział jednak jeszcze ostatniego słowa. Kąśliwe zagrywki Aleksandry Balcerowicz sprawiły, że gospodynie nie były w stanie wyprowadzić skutecznych ataków i przy topniejącej przewadze (10:9) o czas poprosił trener Nicola Vettori. Jego uwagi szybko przyniosły efekt. Lepsza gra blokiem, skuteczne ataki Tomsi, Łukasiewicz i Konkolewskiej sprawiły, że Energetyk bezpiecznie zmierzał po zwycięstwo w drugim secie (14:9, 18:12, 20:13). W końcówce tej odsłony spotkania skutecznymi kiwkami popisała się Aleksandra Pasznik i po chwili gospodynie mogły cieszyć się z pewnej wygranej (25:16).

Początek trzeciego seta to lekka przewaga zespołu gości. Trener Renkiewicz dokonał zmian w składzie, a wprowadzona na parkiet Małgorzata Kwiecień szybko pokazała, że nowodworzanki nie mają zamiaru rezygnować z walki o zwycięstwo. Udany blok Marioli Chudy i Moniki Lipińskiej oraz skuteczny atak Justyny Warchulskiej wyprowadziły NOSiR na prowadzenie 9:6 i 12:10. To był przełomowy moment tej odsłony spotkania. Kolejny atak siatkarek z Nowego Dworu Mazowieckiego trafił w aut, a na zagrywce pojawiła się rozgrywająca poznanianek – Aleksandra Pasznik. Kiedy z niej schodziła, na tablicy wyników widniał rezultat 18:13 dla gospodyń. Z taką przewagą Energetyk spokojnie kontrolował przebieg meczu do samego końca. Przy głośnym dopingu miejscowych kibiców, przy stanie 22:17 na parkiecie pojawiła się Karolina Nowak. Wychowanka Energetyka weszła w pole zagrywki i pozostała w nim już do końca spotkania. Wygrana 25:17 oznaczała zwycięstwo zespołu z Wielkopolski bez straty seta i trzy cenne punkty do ligowej tabeli.

Wygrana w spotkaniu z bezpośrednim przeciwnikiem o 3. miejsce w tabeli, zapewniła Energetykowi już pewny udział w play-off. To historyczne wydarzenie w klubie. Po raz pierwszy poznanianki zakończą sezon w pierwszej czwórce II ligi i będą mogły powalczyć o awans do wyższej klasy rozgrywkowej.

Energetyk Poznań – NOSiR Nowy Dwór Maz. 3:0
(25:22, 25:16, 25:17)

Energetyk: Wierciszewska, Pasznik, Konkolewska, Golak, Tomsia, Łukasiewicz, Tracz (libero) oraz Zborzyńska i Nowak
NOSiR: Chudy, Balcerowicz, Konar, Wawrzyńska, Warchulska, Lach, Karasiewicz (libero) oraz Lipińska i Kwiecień