Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: W stolicy trzysetowe zwycięstwo jastrzębian

PlusLiga: W stolicy trzysetowe zwycięstwo jastrzębian

Choć drużyna z Warszawy w meczu 17. kolejki walczyła jak równy z równym z ekipą z Jastrzębia-Zdroju, to jednak nie była w stanie w końcówkach setów przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę. Jastrzębianie zainkasowali więc całą pulę punktów.

Jastrzębianie podeszli do meczu w Warszawie mocno skoncentrowani, mając w pamięci poprzednią konfrontację z akademikami. Dodatkowo rywale pomagali im, oddając punkty po błędach i w rezultacie po ataku Michała Łasko było już 9:3. Atakujący przyjezdnej ekipy zagrał od początku spotkania, zaś grający we wcześniejszych meczach w jego miejsce Nicolas Marechal wrócił na pozycję przyjmującego. Sześciopunktowe prowadzenie gości było najwyższym w tym secie, bo potem gospodarze zaczęli odrabiać straty i to na tyle skutecznie, że po ataku Adriana Gontariu na tablicy wyników pojawił się remis 10:10, a chwilę później, po asie w wykonaniu Dawida Guni, Politechnika wyszła na prowadzenie. Skuteczne zbicie Artura Szalpuka spowodowało, że na drugiej przerwie technicznej to warszawianie mieli trzy punkty więcej od rywali. Jastrzębianie nie dawali za wygraną i gonili wynik, pomogła im w tym trudna zagrywka Mateusza Malinowskiego, który pojawił się w polu serwisowym w miejsce Patryka Czarnowskiego. Po dwóch skutecznych blokach w wykonaniu siatkarzy ze Śląska wrócili oni na prowadzenie. I w tym momencie zaczęła się gra punkt za punkt, inżynierowie mieli pięć piłek setowych, ale żadnej nie wykorzystali. A że niewykorzystane okazje mszczą się okrutnie, udowodnili przyjezdni w następnych trzech akcjach – atak Czarnowskiego dał remis, potem dołożyli dwa bloki i zakończyli seta wygraną 30:28.

W drugiej odsłonie meczu to gospodarze początkowo odskoczyli na dwa punkty, ale długo z przewagi się nie cieszyli. Po kolejnym skutecznym bloku to jastrzębianie schodzili na pierwszą przerwę techniczną z jednym punktem przewagi, zaś od stanu 9:9 zapisali na swoim koncie cztery kolejne akcje. W końcu Jakub Bednaruk nie wytrzymał i w tym momencie zdjął Juraja Zat’ko i w jego miejsce pojawił się na boisku Maciej Stępień. Nie były to jedyne rotacje w składzie w wykonaniu szkoleniowca warszawskiego zespołu, bo w tym secie weszli na parkiet także Paweł Adamajtis, Iwan Kolew oraz Paweł Kaczorowski. Przez większą część seta jastrzębianie jednak utrzymywali swoje prowadzenie, dopiero w jego końcówce udało się akademikom zmniejszyć dystans. Po tym, jak Marcin Nowak zablokował Simona Van de Voorde, o czas poprosił Lorenzo Bernardi, a kiedy po przerwie goście popełnili błąd podwójnego odbicia, inżynierowie tracili już tylko dwa punkty (20:22). Jednak zepsuta zagrywka Adamajtisa dała rywalom pierwszą piłkę setową, której nie wykorzystali od razu, tylko za drugim podejściem i wyszli na prowadzenie 2:0 w meczu.

Trzeci set był bardzo podobny do poprzednich – jastrzębianie wychodzili na kilkupunktowe prowadzenie, akademicy odrabiali straty, w końcówce doganiali rywala, ale i tak przegrywali końcówkę. Ta odsłona meczu rozpoczęła się od prowadzenia Jastrzębskiego Węgla 4:1 po serii zepsutych zagrywek i asie Michała Kubiaka. Ale zaraz potem dwoma skutecznymi atakami popisał się Kolew, Zat’ko dołożył asa i już był remis 4:4. Jastrzębianie w dalszej części seta odskoczyli na 18:14, w czym znów bardzo pomogli gospodarze, dokładając kilka zepsutych ataków i zagrywek. Wydawało się więc, że już po emocjach w tej partii, ale kto tak pomyślał, był w błędzie. Akademicy znów rzucili się w pogoń za rywalem i po bloku na Michale Łasko był kolejny remis 18:18. W kolejnej akcji Patryk Czarnowski zepsuł atak i akademicy wyszli na prowadzenie. I znów nie wykorzystali swojej szansy, bo siedem kolejnych akcji wygrali goście. I tu już akademicy nie musieli im pomagać, to jastrzębianie zagrali skutecznie, efektywnie atakując i zagrywając, a w ostatniej akcji także blokując. Tym samym podopieczni Lorenzo Bernardiego podtrzymali swoją zwycięską passę w PlusLidze.

MVP meczu: Patryk Czarnowski

AZS Politechnika Warszawska – Jastrzębski Węgiel 0:3
(28:30, 22:25, 19:25)

Politechnika: Pawliński (9), Nowak (5), Zatko (2), Szalpuk (5), Gunia (7), Gontariu (11), Potera (libero) oraz Stępień, Adamajtis (7), Kolew (4) i Kaczorowski
Jastrzębski: Łasko (13), Masny, Czarnowski (11), Van de Voorde (10), Kubiak (14), Marechal (7), Wojtaszek (libero) oraz Gierczyński (5), Popiwczak, Pajenk i Malinowski