Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > ORLEN Liga: Dobra passa muszynianek podtrzymana

ORLEN Liga: Dobra passa muszynianek podtrzymana

Podopieczne Bogdana Serwińskiego wygrały z Naftą Piła 3:1 i tylko w drugim secie musiały uznać wyższość swoich rywalek. W pozostałych partiach „mineralne" były górą i zapisały na swoje konto trzy punkty. Było to drugie z rzędu wyjazdowe zwycięstwo ekipy z Muszyny.

Pierwsze akcje meczu należały do podopiecznych Wiesława Popika, które po autowym ataku Magdaleny Piątek prowadziły 2:0. Przyjezdne błyskawicznie zniwelowały straty, wychodząc po kontrach Natalii Kurnikowskiej na 4:2. Pilanki, które wciąż goniły przeciwnika, zdołały wyrównać dzięki Annie Kudakowej i Magdalenie Wawrzyniak (7:7), a po serii punktowych zagrywek Joanny Kuligowskiej miały trzy punkty przewagi (10:7), ale po kontrze Aleksandry Jagieło przy Żeromskiego było 10:10. Gra obu zespołów mocno falowała. Na prowadzeniu dzięki grze Agaty Babicz były nafciarki, ale po drugiej przerwie technicznej sytuacja się odwróciła. Duet Magdalena Mazurek Iwana Plchotova dzielił i rządził, wyprowadzając po serii bloków „mineralne” na 19:16. Gdy Kurnikowska podwyższyła na 21:17, o przerwę dla drużyny poprosił trener Popik. Po wznowieniu gry punktowy blok na konto miejscowych zapisała Coleen Ward, a po kontrze Wawrzyniak przewaga gości stopniała do dwóch punktów (22:20). Bogdan Serwiński w przerwie na żądanie zmotywował swoje podopieczne, dzięki czemu Polski Cukier Muszynianka przy stanie 24:20 miał pierwszą piłkę meczową. Wynik seta starały się odwrócić jeszcze Kudakowa i Babicz, ale Sylwia Wojcieska ustaliła wynik premierowej odsłony meczu na 25:22.

Początek drugiej odsłony meczu nie wskazywał na to, że będzie ona toczyć się pod dyktando miejscowych, bowiem inicjatywa należała do zespołu Bogdana Serwińskiego. Muszynianki po punktowej zagrywce Jagieło prowadziły 3:2, a gdy w szeregach Nafty pojawiły się błędy, ich przewaga wzrosła do dwóch oczek (5:3), ale gdy w polu serwisowym pojawiła się Wawrzyniak, to pilanki zaczęły odgrywać główną rolę. Serię asów serwisowych atakującej przełamał dopiero blok Piątek na Kuligowskiej (7:5). Wawrzyniak nacierała dalej, wspierana na drugim skrzydle przez Babicz, z akcji na akcję powiększała prowadzenie. Gdy Faimie Rose Kingsley zablokowała Piątek, Nafta miała osiem punktów przewagi (18:10), ostatecznie pewnie zwyciężając do 14.

Po zmianie stron pilanki partię numer trzy otworzyły z wysokiego „C”. Siatkarkom z Muszyny ponownie we znaki dały się Wawrzyniak i Babicz, które wyprowadziły gospodynie na 4:0. Po przerwie na żądanie trenera Serwińskiego zespół z Doliny Popradu zaczął odrabiać straty. Na skrzydle nie do zatrzymania była Karolina Różycka, po asie serwisowym której był remis 8:8. Po chwili zespół Wiesława Popika prowadził trzema punktami po akcjach Kudakowej i Darii Paszek. Nafciarki rozkręcały się z akcji na akcję, odskakując na 17:13 i tylko one wiedzą co się stało z zespołem, gdy set wkraczał w decydującą fazę. Bogdan Serwiński dokonał w tym momencie podwójnej zmiany, a w tryby miejscowych wdarł się piach. Marina Cvetanović i spółka zaczęły błyskawicznie zbliżać się do przeciwnika, a gdy kolejnego asa serwisowego na 18:19 dołożyła Różycka, zdenerwowany trener Popik wykorzystał kolejny przysługujący mu czas. Muszynianki wyraźnie nabrały wiatru w żagle, przełamując PGNiG Naftę przy stanie 23:22 i wygrywając seta po kontrach Różyckiej.

W czwartej odsłonie meczu na parkiecie trwała walka Różycka kontra Nafta Piła. Gdy po wyrównanej walce punkt za punkt przyjezdne odskoczyły na 4:2, o rozmowę z podopiecznymi poprosił szkoleniowiec gospodarzy, ale niewiele to dało, bowiem siatka należała do Plchotovej. Czeszka kolejno blokowała Kuligowską, Wawrzyniak i Paszek, wyprowadzając Polski Cukier Muszyniankę na 9:4. Po chwili Plchotova dołożyła punkt z ataku i przyjezdne prowadziły różnicą siedmiu punktów (11:4). Pilanki, mające problemy z przyjęciem, stały bezradnie, patrząc jak „mineralne” powiększają przewagę. Po punktowej zagrywce Różyckiej było 14:4, a po błędach w ataku Wawrzyniak drużyna z Piły przegrywała 12:24. Wkrótce na skrzydle pomyliła się Babicz i muszynianki mogły się cieszyć z drugiego zwycięstwa odniesionego w tym sezonie.

Porażka z Polskim Cukrem Muszynianką mocno komplikuje sytuację siatkarek PGNiG Nafty, która ze stratą dwóch oczek do legionowskiej Siódemki zajmuje 9. miejsce w tabeli. Podopieczne Wiesława Popika, aby myśleć o grze w play-off, muszą, najlepiej za trzy punkty, wygrać z Bielsku-Białej, jednocześnie licząc na korzystne rozstrzygnięcie meczu „siódemek” z mistrzyniami Polski.

MVP meczu: Karolina Różycka

Nafta Piła – Polski Cukier Muszynianka Fakro Bank BPS Muszyna 1:3
(22:25, 25:14, 23:25, 14:25)

Nafta: Kuligowska (5), Kajzer (2), Wawrzyniak (13), Kudakova (12), Babicz (23), Koingsley (9), Kuehn-Jarek (libero) oraz Paszek (4), Krawulska, Ward (1), Hawryła (1) i Archangielskaja
Muszynianka: Mazurek (4), Piątek (7), Wojcieska (7), Kurnikowska (8), Jagieło (6), Plchotova (12), Maj (libero) oraz Cvetanović (3), Różycka (13), Jasińska (1), Mucha (1) i Sosnowska (1)