Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > ORLEN Liga: Muszynianki odrodziły się niczym feniks

ORLEN Liga: Muszynianki odrodziły się niczym feniks

Muszynianki jak feniks z popiołów podniosły się po poniedziałkowej przegranej w fatalnym stylu z Impelem Wrocław. W zaległym spotkaniu zespół Bogdana Serwińskiego sensacyjnie pokonał mistrzynie Polski, Atom Trefl Sopot.

Na początku spotkania podopieczne Tuena Buijsa bardzo szybko wypracowały kilkupunktową przewagę. Po bloku na Natalii Kurnikowskiej i asie serwisowym Charlotte Leys atomówki prowadziły 4:1. Siatkarki z Muszyny jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną wzięły się za odrabianie strat. Bardzo dobre zagrywki Magdaleny Piątek sprawiły, że mistrzynie Polski zostały odrzucone od siatki, a sytuacyjne ataki nie trafiały w boisko. W efekcie ze stanu 3:6 zrobiło się 8:6 dla przyjezdnych, które po wznowieniu gry szybko inicjatywę oddały sopociankom. Atom Trefl wyrównał po akcjach Kimberly Hill i Judith Pietersen (8:8) i po fragmencie wyrównanej walki punkt za punkt odskoczył na 16:14. Po chwili siatkarki z Wybrzeża miały już cztery punkty przewagi, a przy stanie 15:19 o czas poprosił Bogdan Serwiński. Trener „mineralnych” tchnął w swoje zawodniczki nowego ducha, bowiem miejscowe bezradnie patrzyły jak rywalki błyskawicznie się zbliżają. Po kontrataku Piątek w Hali Stulecia był remis 22:22, a po kolejnej punktowej zagrywce atakującej muszynianek było 25:23 dla gości.

Po zmianie stron obie ekipy szły łeb w łeb. Justyna Łukasik zablokowała Piątek i atomówki prowadziły na pierwszej przerwie technicznej 8:6. Inicjatywa po stronie mistrzyń Polski leżała do stanu 9:7. Wówczas przypomniała o sobie Piątek i po chwili był remis 9:9, a gdy piłkę w aut posłała Anna Podolec, Polski Cukier Muszynianka prowadził 12:11. Podopieczne Teuna Buijsa przełamały rywalki przy zagrywce Leys (14:12), ale nie do „zdarcia” była Piątek, ponownie wyrównując stan rywalizacji (14:14). Na kolejnej przerwie technicznej zespół z Sopotu prowadził 16:15, zaczynając powoli odskakiwać drużynie z Doliny Popradu. Ponownie w polu serwisowym szalała belgijska przyjmująca, po asie której Bogdan Serwiński poprosił o czas. Wydawało się, że przy stanie 24:19 już niewiele się zdarzy, jednak muszynianki nie dawały za wygraną, broniąc trzy piłki setowe. Wynik partii ustaliła Łukasik, atakując ze środka (25:22).

Trzecia odsłona meczu rozpoczęła się od prowadzenia miejscowych, które po kontrze Podolec miały czteropunktową przewagę nad „mineralnymi” (6:2). Mało kto spodziewał się, że w tej partii nastąpi drastyczny zwrot akcji. Po serii bloków podopieczne Bogdana Serwińskiego doprowadziły do stanu 6:7, a po kontrze Aleksandry Jagieło na 10:10 całkowicie przejęły kontrolę na boisku. Mistrzynie Polski słabo radziły sobie z przyjęciem zagrywki Magdaleny Mazurek, mając również znaczne problemy ze skończeniem ataku. W rezultacie sopocianki przegrały dziesięć piłek z rzędu (10:19), kończąc seta po błędzie Podolec na 12:25.

Siatkarki z Doliny Popradu wyraźnie poczuły wiatr w żaglach, otwierając seta numer cztery od stanu 4:0. Bezradny trener Buijs rotował składem. I choć zmiany Holendra odniosły początkowo skutek, bowiem wprowadzona na boisko Klaudia Kaczorowska zbliżyła gospodynie na 5:6, to po chwili było już 12:6 dla „mineralnych”. Zespół z Muszyny kontrolował sytuację, doskonale czytając grę zdezorientowanych sopocianek. Atom Trefl popełniał sporo błędów, przegrywając po kontrze Kurnikowskiej 14:23. W końcówce seta ekipa z Wybrzeża odrobiła kilka punktów, jednak decydujące słowo należało do drużyny trenera Serwińskiego, która w Sopocie niemal na pewno zagwarantowała sobie przepustkę do play-off.

Atom Trefl Sopot – Polski Cukier Muszynianka Fakro Bank BPS  1:3
(23:25, 25:22, 12:25, 18:25)

Atom Trefl: Leys (9), Bełcik (3), Pietersen (5), Efimienko (8), Hill (5), Łukasik (8), Zenik (libero) oraz Podolec (15), Molnar (9), Radulovic i Kaczorowska (3)
Muszynianka: Mazurek (8), Piątek (21), Wojcieska (17), Kurnikowska (9), Jagieło (13), Plchotova (7), Maj (libero) oraz Różycka