Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > ZZPS będzie inwestować w młodzież

ZZPS będzie inwestować w młodzież

fot. archiwum

Od lat województwo zachodniopomorskie było ciemną plamą na siatkarskiej mapie Polski. Teraz sytuacja ta nieco się zmieniła, bo w ORLEN Lidze występują siatkarki Chemika Police. W województwie są także dwie Szkoły Mistrzostwa Sportowego, ale...

Zachodniopomorski Związek Piłki Siatkowej nie zasypia gruszek w popiele i chce inwestować w młodzież.

Przez ostatnie lata próżno było szukać zachodniopomorskich zespołów grających w najwyższych klasach rozgrywkowych. Jedynie w rywalizacji młodzieżowej nasze drużyny walczyły nawet w turniejach finałowych. W poprzednim roku juniorki Barnima Goleniów zajęły siódme miejsce w mistrzostwach Polski. Z kolei dwa lata wcześniej w tej samej kategorii wiekowej na czwartym miejscu uplasowała się Osiemnastka Szczecin, a szóstą lokatę wśród juniorów zajęła Błyskawica Szczecin. ZZPS chciałby pójść tą drogą i zainwestować w siatkówkę młodzieżową. – Chcielibyśmy odbudować siatkówkę w województwie przez inwestowanie w sport młodzieżowy po to, aby w seniorskich klasach rozgrywkowych grało jak najwięcej naszej młodzieży – powiedział Janusz Kamiński. Obecnie nie jesteśmy potentatem w Polsce w siatkówce młodzieżowej. Wynika to po części z możliwości szkoleniowych, po części z nielicznej populacji w naszym województwie. Poza tym nie stać nas na to, aby być na wielu ważnych imprezach w kraju. Nasze kluby nie mają pieniędzy na pokrycie kosztów wyjazdów na wiele turniejów, w których można by rywalizować z drużynami o wysokim poziomie sportowym. Związek nie dofinansowuje żadnych wyjazdów, poza uczestnictwem kadry wojewódzkiej w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży i w Turnieju Nadziei Olimpijskich. Jedyne pieniądze w 2013 roku otrzymaliśmy z punktów za osiągnięcia sportowe młodzieży w ramach współzawodnictwa dzieci i młodzieży. Była to kwota około 32 tysięcy złotych, którą w części wykorzystały nasze kluby. Te środki razem z wpłatami klubów wynikającymi z opłat regulaminowych stanowiły nasz budżet – dodał.

Teraz być może się to zmieni, ponieważ ZZPS podpisał umowę z Grupą Azoty Z.CH. Police S.A., dzięki czemu będzie miał do dyspozycji więcej środków, które będzie można przeznaczyć na pokrycie części kosztów realizacji halowych i plażowych turniejów finałowych. Warto bowiem przypomnieć, że region zachodniopomorski stawia także na siatkówkę plażową, organizując Międzynarodowy Turniej o Puchar Bałtyku, na którym rodzą się talenty na miarę mistrzów świata czy Europy.Mało kto zdaje sobie sprawę, że już w szkołach próbuje się zaszczepić dzieciom siatkarskiego bakcyla. Zachodniopomorski Związek Piłki Siatkowej również stara się promować ideę współzawodnictwa wśród dzieci i młodzieży przez program „Mini Volley”. – Mimo braku środków udało nam się kontynuować program „Mini Volley Zachodniopomorski” w 2012 i 2013. Zwróciliśmy się z prośbą o pomoc do wójtów i burmistrzów. Na nasz apel odpowiedziało kilka ośrodków, które dają nam za darmo halę i opiekę medyczną na realizację programu. Całe województwo podzielono na cztery części. Zawody są rozgrywane cyklicznie, a już wzięło w nich udział ponad 600 dzieciaków. Widać było, że te dzieci potrzebują rywalizacji sportowej, dlatego chcielibyśmy w 2014 roku kontynuować i rozwijać ten program – podkreślił działacz. – Popularyzacja siatkówki sprawia, że coraz więcej dzieci garnie się do niej, chociaż nie jest to łatwa dyscyplina sportu, bo trzeba w niej umiejętnie ustawić ręce i nogi, poruszyć się w prawo, w lewo, do tyłu, do przodu, w końcu trzeba wyskoczyć i dobrze spaść, nie wspominając już o tym, że odbić piłkę w odpowiednie miejsce boiska – dodał.

*więcej na wzp24.pl

źródło: wzp24.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne, rozgrywki młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-01-29

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved