Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Przegrana i spadek w tabeli AZS-u Częstochowa

PlusLiga: Przegrana i spadek w tabeli AZS-u Częstochowa

Częstochowianie w trzeciej partii mieli swoje szanse, lecz z uwagi na brak doświadczenia większości zawodników nie potrafili ich wykorzystać. Ta porażka kosztowała ich spadek na 11. lokatę. Olsztynianie zaś awansowali na 5. miejsce w ligowej tabeli.

Właściwie już od samego początku spotkania zaczęła się zarysowywać przewaga gospodarzy. Skuteczne ataki Rafała Buszka i Pablo Bengolei dały olsztynianom prowadzenie 6:3. Głównie dzięki błędom rywali częstochowianie odrobili dwa punkty przed pierwszą przerwą techniczną, ale potem znów podopieczni Krzysztofa Stelmacha powiększyli przewagę. Dwa skuteczne bloki, atak Buszka i błąd przyjezdnych spowodowały, że ze stanu 7:6 zrobiło się 11:7. O czas poprosił Marek Kardos, ale przerwa w grze nic nie pomogła. Jego podopieczni nadal mieli bardzo niską skuteczność z pierwszej akcji, zresztą skoro atakujący miał 0% skuteczności w ataku (na 6 prób), to ich gra nie mogła wyglądać dobrze. Za Michała Kaczyńskiego na boisku szybko pojawił się Michał Kamiński, który może sobie radził lepiej od swojego kolegi, ale też nie rewelacyjnie. Na efekty takiego stanu rzeczy nie trzeba było długo czekać. Wkrótce przewaga siatkarzy z Warmii wzrosła do pięciu punktów 15:10 i chociaż częstochowianie próbowali odrobić straty, to na mniej niż trzy punkty się nie przybliżyli. Autowy atak Dawida Murka dał olsztynianom pierwszą piłkę setową, a po drugim z rzędu zepsutym zagraniu przyjmującego gości było po pierwszym secie.

W drugiej partii, podobnie jak w pierwszej, podopieczni Krzysztofa Stelmacha od początku wypracowywali sobie punktową przewagę i na pierwszej przerwie technicznej wyniosła ona cztery oczka. Nadal częstochowianie mieli problem na prawym ataku i Marek Kardos musiał sięgnąć po trzeciego w tym meczu zawodnika na pozycję atakującego. Za Michała Kamińskiego wszedł Bartosz Bednorz, który nie pograł jednak w tej partii za długo. A olsztynianie rozkręcali się z akcji na akcję. Gdy po dwóch kolejnych skutecznych zbiciach Bartosza Krzyśka na tablicy wyników pojawił się rezultat 15:9, Marek Kardos poprosił o drugi czas. Ale przerwa nic nie pomogła, jak również nie pomogły rotacje składem. Miejscowi w końcówce prowadzili już ośmioma punktami, a po autowym ataku Michała Kamińskiego – dziewięcioma – 23:14. Dodatkowo dwie punktowe zagrywki dołożył na zakończenie Matti Oivanen i siatkarze z Olsztyna prowadzili w meczu już 2:0.

Po dziesięciu minutach przerwy rozpoczął się najbardziej wyrównany moment akademickich derbów. Olsztynianom pauza najwyraźniej nie posłużyła, bowiem wiele stracili ze swojej skuteczności, w przeciwieństwie do częstochowian, którzy walczyli o każdą piłkę i w rezultacie na pierwszej przerwie technicznej wyszli na swoje pierwsze dwupunktowe prowadzenie w tym meczu. Po bloku Mariusza Marcyniaka na Piotrze Hainie goście odskoczyli już na trzy punkty (12:9), na co od razu zareagował Krzysztof Stelmach, biorąc czas. Od tego momentu jego podopieczni zaczęli mozolnie odrabiać straty, poprawili nieco skuteczność swoich akcji i starali się mniej psuć. Blok na Dawidzie Murku dał remis 14:14, kolejne dwa bloki, tym razem na Hebdzie i Bednorzu, dały miejscowym dwa punkty przewagi na drugiej przerwie technicznej. I dalej już mieliśmy powtórkę z dwóch poprzednich setów. Olsztynianie grali spokojnie, to częstochowianie popełniali proste błędy, które tylko pogarszały ich sytuację – przełożenie rąk, zepsute zagrywki, dotknięcie siatki… Piotr Hain, kończąc przechodzącą piłkę, dał swojej drużynie pierwszą okazję na zakończenie spotkania i chociaż w kolejnej akcji Bartosz Bednorz skończył atak, to zaraz potem został zablokowany i olsztynianie mogli cieszyć się z wygranej w całym meczu.

MVP spotkania: Maciej Dobrowolski

Indykpol AZS Olsztyn – AZS Częstochowa 3:0
(25:19, 25:14, 25:19)

Indykpol: Dobrowolski (4), Bengolea (11), Buszek (10), Szymański (1), Oivanen (8), Hain (9), Żurek (libero) oraz Krzysiek (9)
AZS: Murek (5), Kaczyński, Hebda (8), Vesely (3), Kaźmierczak (5), Buczek (1), Piechocki (libero) oraz Bednorz (7), Marcyniak (3) i Kamiński (3)