Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Ireneusz Mazur: Dobra grupa do nabrania rozpędu

Ireneusz Mazur: Dobra grupa do nabrania rozpędu

fot. archiwum

- Rozegranie meczu na stadionie piłkarskim przy tak dużej ilości kibiców będzie ogromnym wyzwaniem, ale być może za kilkadziesiąt lat mecz ten będzie się wspominało jako coś nietypowego i zaskakującego - mówi w rozmowie ze Strefą Siatkówki Ireneusz Mazur.

Grupa A, w której znaleźli się Polacy, wydaje się być umiarkowanie trudna. Chyba wszyscy przeciwnicy są w zasięgu biało-czerwonych.

Ireneusz MazurZgadza się. Rozstawienie przeciwników przy pomocy serpentyny sprawiło, że trafiliśmy na Serbów i Argentyńczyków. Są to wymagający rywale, ale obaj są w granicach naszych możliwości. Nie powinni oni stworzyć nam olbrzymich problemów. Jednak nie oznacza to, że możemy ich zlekceważyć. Ich poziom jest zbliżony do poziomu prezentowanego przez nasz zespół, więc duże znaczenie będzie odgrywało przygotowanie do tych spotkań i odpowiednia na nie taktyka. Natomiast z Australijczykami wiążą nas traumatyczne przeżycia z igrzysk olimpijskich, bowiem stanęli oni nam na drodze i przeszkodzili w realizacji własnych celów, ale nie jest to drużyna grająca nieosiągalną dla nas siatkówkę. Zarówno Australia, jak i Wenezuela są to niżej notowane zespoły, więc ogólnie można powiedzieć, że losowanie było dla nas szczęśliwe. Powinniśmy mieć wielki szacunek do rywali, ale grupa jest dobra do nabrania rozpędu i właściwego rytmu do gry.Schody zaczną się w drugim etapie, bo w nim trafimy na Włochy, Iran, Francję, a więc poprzeczka będzie zdecydowanie wyżej zawieszona.

– To tak jak idzie się w góry. Im wyżej, tym trudniej stawia się kolejne kroki. Na jakąkolwiek z grup byśmy nie trafili, to problemów byłoby dużo, może z tą różnicą, że w grupie D, z którą się połączymy, stawka jest bardzo wyrównana. Nie ma w niej słabeuszy, więc czekają nas trudne i ciekawe mecze.

A co pan sądzi o pomyśle rozgrywania meczu inauguracyjnego na Stadionie Narodowym? Jest to inicjatywa godna uwagi?

– Każda inicjatywa, która wzbudza zainteresowanie siatkówką, jest godna uwagi. Rozegranie meczu na stadionie piłkarskim przy tak dużej ilości kibiców będzie ogromnym wyzwaniem, ale być może za kilkadziesiąt lat mecz ten będzie się wspominało jako coś nietypowego i zaskakującego. Być może będzie to wydarzenie na skalę światową. Oczywiście, zorganizowanie takiego pojedynku wiąże się z pewnymi trudnościami i niewiadomymi. Trzeba rozwiązać sprawę podłoża, na którym będzie rozgrywany mecz, ewentualnej wilgotności czy skraplania się powietrza. Osobną kwestią jest odnalezienie punktów odniesienia. Dla rozgrywających, atakujących czy zagrywających jednej i drugiej drużyny adaptacja do takich warunków będzie pewnie sprawiała wiele kłopotów. Poza tym trzeba będzie jednostkowo przygotować się do tego spotkania, by później wrócić do hali. Nie będzie to łatwe, ale może czasami warto ponieść ryzyko, aby to wydarzenie było wizytówką zbliżających się mistrzostw świata.

Jedno jest pewne. Polakom nikt nie zarzuci, że mają ułatwioną drogę do medalu.

– Trzeba będzie zachować szczególną koncentrację i mobilizację, bo przecież każda faza będzie miała znaczenie. Do kolejnej rundy drużyna będzie przechodziła z punktami, które zdobyła z zespołami grającymi dalej. To wszystko sprawia, że nie będzie celowego przegrywania, tak jak działo się to na ostatnich mistrzostwach świata, na których niektóre zespoły grały plecami do siatki, bo chciały ominąć najtrudniejszych rywali. Teraz takie kalkulacje zostały wyeliminowane. Oczywiście, wiąże się to ze zwiększoną liczbą meczów. Wystarczy wspomnieć, że trzeba będzie rozegrać ich aż 13, by zdobyć medal. To będzie potężna dawka siatkówki. W związku z tym ważna będzie umiejętność gospodarowania siłami zawodników, korzystania nie tylko z podstawowej szóstki, ale także z rezerwowych, którzy powinni wziąć ciężar gry na siebie w pojedynkach z niżej notowanymi przeciwnikami. W mniej intensywnych rozgrywkach można było grać gołą szóstką. Na mistrzostwach świata obowiązkiem trenera będzie korzystanie ze wszystkich zawodników.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
mistrzostwa świata, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-01-29

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved