Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Komplet punktów olsztyńskich akademików

PlusLiga: Komplet punktów olsztyńskich akademików

Drużyna Krzysztofa Stelmacha w meczu 15. kolejki PlusLigi z Treflem Gdańsk wywalczyła ważne punkty. Olsztynianie w hali rywali rozstrzygnęli pojedynek w czterech setach, choć w tej przegranej drugiej odsłonie również mieli swoje szanse na wygraną.

Olsztynianie zaczęli od prowadzenia po tym, jak punkty atakiem zdobyli Bengolea oraz Szymański (3:1). Argentyńczyk do ataku dołożył zagrywkę, dzięki czemu wyprowadził swój zespół na trzypunktowe prowadzenie (7:4). Na pierwszą przerwę techniczną podopieczni Krzysztofa Stelmacha schodzili z jeszcze większą przewagą (8:4) i pielęgnowali ją dzięki efektywnym blokom oraz błędom własnym gdańszczan (13:9). Trefl Gdańsk zaczął mieć coraz większe problemy z przyjęciem zagrywki Rafała Buszka oraz blokiem rywala. W połowie seta zawodnicy AZS-u Olsztyn odskoczyli żółto-czarnym na siedem punktów (16:9), wtedy trener gdańskiego zespołu Radosław Panas desygnował do gry Roberta Milczarka w miejsce Żalińskiego oraz Stolca za Wierzbowskiego. Gdańszczanie jednak nie byli w stanie poradzić sobie z rywalem, który spisywał się w każdym elemencie i sukcesywnie zwiększał przewagę (22:15).  Przełom nastąpił, kiedy na zagrywkę wszedł Milczarek (22:18). Zawodnicy z Gdańska nie poszli jednak za ciosem i ostatecznie przegrali pierwszą partię do 21. Druga odsłona zaczęła się od wyrównanej gry obu zespołów (2:2), ale w ataku lepiej spisywali się zawodnicy Trefla Gdańsk (6:4). Trener Panas znowu zdecydował się na wariant z Milczarkiem w miejsce Żalińskiego, akademicy natomiast zaczęli straszyć blokiem (8:8). Nie powstrzymało to jednak żółto-czarnych, którzy w swoich szeregach mieli Jakuba Jarosza (14:10) oraz dobrze spisującego się na środku Gawryszewskiego. Od kiedy na zagrywce pojawił się Buszek, gra toczyła się punkt za punkt (23:23). Piłkę setową wywalczyli jednak gospodarze, którą wykorzystali i ostatecznie wygrali 26:24.

Trzeci set miał podobny przebieg do drugiego – wyrównana walka między dwoma zespołami nie pozwoliła nikomu na uzyskanie przewagi (3:3). Dopiero zagrywki Oivanena oraz piłka posłana w aut przez Jarosza wyprowadziły AZS Olsztyn na trzypunktowe prowadzenie (6:3). Akademicy nie stracili koncentracji (11:8), ale po bloku na Gawryszewskim (14:10) trener Panas poprosił o czas, który okazał się korzystny dla jego podopiecznych. Na boisku pojawił się Stolc i od razu zameldował się w ataku (14:14). Na zagrywce i w ataku znowu szalał Rafał Buszek, wyprowadzając swój zespół na prowadzenie (19:16). Gdańszczanie odpowiedzieli atakiem ze środka oraz blokiem, a życie przyjmującym utrudnił Stolc (20:20). Trefl Gdańsk dobre akcje przeplatał złymi, ale blok zespołu z Olsztyna był ostatnią akcją w partii. Gospodarze przegrali trzeciego seta do 23 i w całym meczu ustępowali gościom 1:2.

Początek czwartego seta należał do Trefla Gdańsk (2:0), ale sytuacja się zmieniła, gdy na zagrywce znalazł się Hain (2:5). Żółto-czarni nie mogli poradzić sobie z serwisami środkowego AZS-u Olsztyn. Przegrywając 1:2 w setach, podopieczni trenera Panasa zmobilizowali się i rzucili w pogoń za rywalem (6:6). Olsztynianie znowu zaczęli odskakiwać na kilka punktów (12:10), ale po dotknięciu siatki i złym przyjęciu Trefl wyrównał wynik przy zagrywkach Zajdera (13:13). Na boisku w ekipie z Olsztyna pojawił się Piotr Łuka, a dobra gra gości zmusiła trenera Panasa do wzięcia czasu. Podopieczni Krzysztofa Stelmacha utrzymali jednak przewagę i na drugiej przerwie technicznej prowadzili 16:14. Olsztynianie zwiększyli ją jeszcze po bloku punktowym oraz ataku Grzegorza Szymańskiego (21:17). Po dotknięciu siatki przez zawodników Trefla Gdańsk AZS Olsztyn dzieliły dwa punkty od wygrania meczu. Mecz zakończył Bengolea (25:23). Najlepszym zawodnikiem spotkania został wybrany Maciej Dobrowolski.

LOTOS Trefl Gdańsk – Indykpol AZS Olsztyn 1:3
(21:25, 26:24, 23:25, 23:25)

Trefl: Żaliński (1), Łomacz, Jarosz (20), Gawryszewski (14), Zajder (12), Wierzbowski (13), Rusek (libero) oraz Milczarek (4), Mikołajczak i Stolc (9)
AZS: Dobrowolski (3), Bengolea (16), Buszek (13), Szymański (18), Oivanen (6), Hain (14), Żurek (libero) oraz Łukasik i Łuka (6)