Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Puchar CEV K: Połowiczny sukces polskich ekip

Puchar CEV K: Połowiczny sukces polskich ekip

Z dwójki reprezentantów ORLEN Ligi w Pucharze CEV kobiet do Rundy Challenge awansował tylko Polski Cukier Fakro Muszyna. Wyższość Chimika Jużnyj musiały uznać zawodniczki z Bielska-Białej, które wygrały u siebie 3:0, jednak uległy w złotym secie.

Drugie pewne zwycięstwo 3:0 odniosły siatkarki Fenerbahce SK Stambuł. Podopieczne Marcello Abbondanzy rozprawiły się z fińskim LP Salo i zameldowały się w najlepszej ósemce Pucharu CEV. Mecz w mieście nad Bosforem nie był dla nich jednak łatwy. W pierwszej odsłonie gospodynie wygrały dosyć pewnie 25:21, natomiast w drugiej partii miały już spore problemy z rozstrzygnięciem seta na swoją korzyść. Przyjezdne popełniły mało błędów własnych, wykorzystały pomyłki rywalek, a dodatkowo bardzo dobrze zaprezentowały się w ataku i zagrywce, co pozwoliło im stoczyć bardzo wyrównany bój z utytułowanym rywalem. Ostatecznie 27:25 lepsze okazały się Turczynki, jednak Kaisie Jokkinen i jej koleżankom nie można było odmówić ambicji.

Tradycyjnie jedną z czołowych siatkarek Fenerbahce była Koreanka Kim Yeon-Koung, która zdobył 14 punktów. O dwa oczka lepsza była jej klubowa koleżanka Aneta Havlickova. Z takim samym dorobkiem punktowym jak Czeszka mecz zakończyła Anu Ennok, która oprócz 13 udanych ataków dołożyła jeszcze trzy oczka zagrywką. Patrząc na statystyki obu zespołów, bardzo wyraźnie w oczy rzuca się dysproporcja w ataku (40% Fenerbahce, 28% LP Salo) oraz bloku (13:5 dla Turczynek). Nieznacznie lepsze przyjęcie piłki miały Finki, jednak nie przełożyło się to na końcowy sukces.

Fenerbahce SK Stambuł [TUR] – LP Salo [FIN] 3:0
(25:21, 27:25, 25:14)

Pierwszy mecz: 3:0 dla Fenerbahce SK Stambuł
Awans: Fenerbahce SK Stambuł

Po wygranej 3:0 w Muszynie brązowe medalistki ORLEN Ligi z zeszłego sezonu jechały do Baku po dwa sety. Siatkarki Bogdana Serwińskiego wiedziały, że nie będzie to wcale zadanie łatwe i już w pierwszej partii pojedynku z Lokomotiwem się o tym przekonały. Po walce na przewagi lepszy okazał się Polski Cukier Fakro, ale w drugiej partii lepsza okazała się już Lauren Gibbemeyer i jej koleżanki, który rozbiły muszynianki 25:14. Bardzo dobra gra Karoliny Różyckiej i Aleksandry Jagieło oraz pomoc ze strony rezerwowych okazały się kluczowe dla losów awansu. Siatkarki znad Wisły podniosły się po dotkliwej porażce i wygrały 25:21, czym przypieczętowały awans do najlepszej ósemki turnieju. Po zmianach jakich w składzie dokonał trener Serwiński Polski Cukier Fakro przegrał czwartego seta, ale w decydującej partii zwyciężył 15:12.

Lokomotiw Baku [AZE] – Polski Cukier Fakro Muszyna [POL] 2:3
(24:26, 25:14, 21:25, 25:18, 12:15)

Pierwszy mecz: 3:0 dla Polskiego Cukru Fakro Muszyna
Awans: Polski Cukier Fakro Muszyna

Po porażce 0:3 na Ukrainie siatkarki trenera Zawieracza musiały na własnym boisku wygrać za trzy punkty i dodatkowo zwyciężyć w dodatkowym, złotym secie. Pierwsze z tych zadań bielszczankom udało się wykonać – wygrały 3:0. W złotym secie zabrakło im jednak sił i koncentracji, by postawić kropkę nad i. Skorzystały z tego zawodniczki prowadzone przez Sergieja Hołotowa, które wygrały 15:12 i trochę niespodziewanie zapewniły sobie awans do Rundy Challenge.

Niesamowite zawody w Bielsku-Białej rozegrała Heike Beier. Niemka z 40-procentową skutecznością ataku zapisała na swym koncie aż 23 oczka. Przyjmująca nie miała jednak należytego wsparcia od swoich koleżanek, wśród których granicę 10 punktów przekroczyła tylko Helena Horka i Karolina Cieszkiewicz-Lach. Po stronie ukraińskiej po 17 punktów zdobyły: Truszkina, Harelik oraz Hodola. Równy i duży udział w ataku całej trójki był kluczem do wygranej w tym meczu.

BKS Aluprof Bielsko-Biała [POL] – Chimik Jużnyj [UKR] 3:0
(26:24, 25:19, 25:16)

Złoty set:
15:12 dla Chimika Jużnyj

Pierwszy mecz: 3:0 dla Chimika Jużnyj
Awans: Chimik Jużnyj

Nie bez problemów swoją wyższość nad Azerrailem Baku potwierdziła Urałoczka-NTMK Jekaterynburg. Siatkarki z Rosji w pierwszej partii wyszarpały zwycięstwo Azerkom dopiero po długiej walce na przewagi (30:28), po czym pewnie wygrały 25:18 i miały już zagwarantowany awans. W secie numer trzy lepsze okazały się przyjezdne, ale w kolejnej odsłonie Anastasia Gurbanowa i jej koleżanki po raz kolejny musiały przełknąć gorycz porażki. Tym samym zespół z Jekaterynburga odniósł drugie zwycięstwo w stosunku 3:1 nad azerskim Azerrailem.

Urałoczka-NTMK Jekaterynburg [RUS] – Azerrail Baku [AZE] 3:1
(30:28, 25:18, 21:25, 25:13)

Pierwszy mecz: 3:1 dla Urałoczki-NTMK Jekaterynburg
Awans: Urałoczka-NTMK Jekaterynburg