Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Kwal. do MŚ K: Hiszpanki kończą turniej w Łodzi zwycięstwem

Kwal. do MŚ K: Hiszpanki kończą turniej w Łodzi zwycięstwem

W starciu dwóch drużyn, które nie zapisały jeszcze zwycięstwa w łódzkim turnieju kwalifikacyjnym do mistrzostw świata, lepsze okazały się reprezentantki Hiszpanii. Siatkarki z Półwyspu Iberyjskiego pokonały Szwajcarię po czterosetowym pojedynku.

Pierwszy punkt spotkania udanym atakiem po prostej zdobyła Laura Sirucek, a zaraz potem punktową zagrywką popisała się środkowa Patricia Schauss (2:0). Hiszpanki jednak bardzo szybko pozbierały się po niezbyt udanym dla nich początku i grając agresywnie w bloku, odrobiły straty. W ofensywie po stronie siatkarek z Półwyspu Iberyjskiego prym wiodła Alba Sanchez, a Szwajcarki utrudniały sobie grę niedokładnym przyjęciem zagrywki. Na szczęście dla zeszłorocznych współorganizatorek mistrzostw Europy, skrzydłowe Szwajcarek, Ines Granvorka i Laura Unternährer, były w tej fazie meczu niemalże bezbłędne, dlatego wynik oscylował w okolicach remisu (7:7). Po ataku Jessiki Rivero Hiszpanki schodziły na pierwszą przerwę techniczną. Wprawdzie styl gry obu drużyn i duża ilość niewymuszonych błędów nie porywały publiczności zgromadzonej w Atlas Arenie, ale siatkarki skutecznie podnosiły ciśnienie kibicom ofiarnymi obronami. Festiwal zepsutych zagrywek sprawił, że na tablicy wyników długo utrzymywał się remis. Po długiej akcji zakończonej przez Rivero zaczęła zarysowywać się przewaga Hiszpanek (16:13). Wyróżniały się Helia Gonzalez i Milagros Collar, które mądrze wybierając kierunki swoich ataków, dezorganizowały szwajcarską obronę. Chaotyczna gra Szwajcarek, błąd przekroczenia linii trzeciego metra i anemiczne ataki rywalek stanowiły wodę na młyn dla rozpędzonych Hiszpanek, które pewnie wygrały pierwszą odsłonę (25:19).

Kolejną partię obie ekipy rozpoczęły już bardziej skoncentrowane, a środkowe z łatwością kończyły swoje akcje. U Szwajcarek wciąż kulało przyjęcie zagrywki, co negatywnie przekładało się na inne elementy siatkarskiego rzemiosła. Efektowne ataki Unternährer oraz waleczność młodej szwajcarskiej ekipy pozwoliły im objąć prowadzenie. Siatkarka Volero Zurich była jednak nękana w przyjęciu zagrywki, a ta wprowadzana do gry przez Riverę sprawiała podopiecznym Timothy Lippunera duże trudności, co znalazło swoje odzwierciedlenie w wyniku (7:9). Hiszpanki były dokładniejsze, wykorzystywały czas jaki dawały im rywalki na ustawienie szczelnego bloku i powoli budowały swoją przewagę. Co prawda Szwajcarki uwijały się w obronie i starały się wzajemnie motywować, ale nie przekładało się to na zdobycz punktową, bowiem same traciły kolejne oczka seriami i na drugiej przerwie technicznej ich przeciwniczki prowadziły czterema punktami (12:16). Na boisku w barwach ekipy z Berna pojawiła się 18-letnia Laura Kuenzler, ale i ona nie znalazła sposobu na pewne kończenie akcji swojego zespołu. Sygnał do odrabiania strat punktową zagrywką dała Schauss i o czas poprosił trener reprezentacji Hiszpanii (15:18). Na placu gry pojawiła się Alba Sanchez, choć to nie ona, a Rivera niemalże w pojedynkę przechyliła szalę zwycięstwa w tym secie na korzyść Hiszpanek. Szwajcarki zdołały jeszcze, dzięki agresywnej grze w końcówce, zmniejszyć straty (22:23), ale błąd własny odebrał im szansę na dalszą rywalizację w tym secie i było już 0:2 (22:25).

W trzeciej odsłonie pierwsze punkty to ponownie obraz wyrównanej gry po obu stronach siatki, jednak podbudowane zwycięstwem w poprzednich setach Hiszpanki szybko narzuciły swój styl gry. Szwajcarki zbliżały się do rywalek na 1-2 punkty, ale nie potrafiły zagrozić rywalkom, same bowiem musiały mierzyć się z własnymi słabościami. W ekipie ze Szwajcarii prym wiodła Schauss, której dynamiczne zbicia doprowadziły do tego, że to najmłodszy zespół łódzkiego turnieju wyszedł na prowadzenie (10:9). Szkoleniowiec Hiszpanek zdecydował się poprosić o czas i przerwać dobrą passę Szwajcarek. W ataku pomyliła się Silvia Bedmar i rozgrywająca Hiszpanek, José Corral, decydowała się posyłać większość piłek do Rivery. Na drugiej przerwie technicznej Szwajcarki prowadziły 16:13. W pierwszej linii nie do „przejścia” były Schauss i Elena Steinemann, a atak i zagrywka tej ostatniej dały Szwajcarkom szansę na przedłużenie spotkania (21:15). Hiszpanki pozostawały bezradne wobec akcji blok-aut i dość nieoczekiwanie trzeciego seta z dużą przewagą wygrały siatkarki z kraju, któremu wielu Polaków zawdzięcza kredyty we frankach (25:15).

W czwartej odsłonie Szwajcarki poczuły się już pewniej. Przeplatały jednak bardzo mocne ataki tymi o rażącej skali błędu. Dzięki temu Hiszpanki już na samym początku partii zbudowały czteropunktową zaliczkę (5:1). Niemoc i brak doświadczenia młodych siatkarek ze Szwajcarii wpłynęły na to, że zupełnie nie przypominały one zespołu z poprzedniego seta i na pierwszej przerwie technicznej przegrywały 2:8. Hiszpanki podrażnione tym, jak ułożyła się poprzednia partia, wzięły sprawy we własne ręce, a ataki Bedmar i Gonzalez nie pozostawiały złudzeń rywalkom. Kiedy o czas poprosił szkoleniowiec Szwajcarek, wydawało się, że mecz nieuchronnie zmierza do końca (6:13), dodatkowo z wysokim blokiem Hiszpanek na prawym skrzydle nie poradziła sobie Sirucek. Pomimo niekorzystnego wyniku (9:15), Szwajcarki starały się jeszcze przeciwstawić przeciwniczkom, ale nie potrafiły znaleźć odpowiedzi na ataki Rivery. W drugiej części seta prowadzące Hiszpanki rozluźniły się, ale szwajcarskie ataki grzęzły w bloku siatkarek z Półwyspu Iberyjskiego. W ostatnim secie dla tych dwóch drużyn w Łodzi wyraźnie lepsze były Hiszpanki i to one mogły cieszyć się z trzeciego miejsca w turnieju (25:13).

Szwajcaria – Hiszpania 1:3
(19:25, 22:25, 25:15, 14:25)

Szwajcaria: Marbach (2), Sirucek (13), Schauss (10), Stocker (8), Granvorka, Unternaehrer (5), Dalliard (libero) oraz Kuenzler (7) i Steinemann (7)
Hiszpania: Collar (14), Caro (9), Corral (1), Gonzalez (13), Rivero (21), Bedmar (12), Guerra (libero) oraz Gomez, Araco, Portero i Sanchez