Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Laura Unternährer: W Szwajcarii siatkówka nie jest popularna

Laura Unternährer: W Szwajcarii siatkówka nie jest popularna

fot. Piotr Woźniak

Polki bardzo szybko uporały się z reprezentacją Szwajcarii w swoim pierwszym spotkaniu w turnieju kwalifikacyjnym do mistrzostw świata. - Grałyśmy przeciwko silnej drużynie - przyznała po meczu przyjmująca Voléro Zurych, Laura Unternährer.

Wydaje się, że dzisiaj wasze problemy rozpoczęły się od przyjęcia zagrywki. Jak wyglądało to z twojej perspektywy?

Laura Unternährer: Grałyśmy przeciwko bardzo silnej drużynie. Przyjęcie zagrywki rzeczywiście było ważne w dzisiejszym meczu. Gdyby funkcjonowało ono lepiej, mogłybyśmy także lepiej radzić sobie w pozostałych elementach gry. Myślę, że nie było ono takie złe, ale nie wystarczyło do podjęcia walki.

Grasz w zespole Voléro Zurych, podobnie jak kilka twoich reprezentacyjnych koleżanek. Łatwiej jest wam zrozumieć się na boisku?Teraz gram tylko z jedną z nich. Na pewno to, że znamy się z klubu, pomaga nam odpowiednio komunikować się na boisku. Natomiast z pozostałą częścią drużyny musiałyśmy się zgrać.

Wasza drużyna złożona jest z siatkarek, które występują tylko w lidze szwajcarskiej. Co jest powodem tego, że żadna z was nie gra w zagranicznym klubie?

W Szwajcarii trudno jest przebić się gdzieś dalej. Siatkówka nie jest popularnym ani promowanym sportem jak w niektórych krajach. Dlatego zazwyczaj sama gra w siatkówkę nie wystarcza i oprócz tego trzeba pracować w innym zawodzie.

Czy minione mistrzostwa Europy rozgrywane również w twoim kraju pomogły wam w budowie drużyny narodowej?

Na pewno tak. Stałyśmy się dobrą drużyną. Wspólnie się rozwinęłyśmy. Miałyśmy czas na przygotowania i na pewno nam to pomogło. Nasza gra cały czas się poprawia, ale myślę, że wciąż potrzebujemy trochę czasu, aby osiągnąć swój optymalny poziom.

Jesteście bardzo młodą drużyną. Dla wielu z was to bardzo trudny moment, bo w Szwajcarii duża część siatkarek w momencie dorastania rezygnuje z podjęcia dalszej kariery na rzecz innej pracy…

Tak, u nas na pierwszym miejscu jest szkoła, praca, nie siatkówka. Tak wygląda życie w naszym kraju.

Myślisz, że wasza liga może stać się bardziej profesjonalna i tym samym to podejście również ulegnie zmianie?

Moim zdaniem jeżeli siatkówka zyska w Szwajcarii na popularności, to jest taka szansa. Wydaje mi się, że potrzeba na to czasu.

W niedzielę rozegracie mecz z reprezentacją Hiszpanii, czyli rywalem, który jest w waszym zasięgu…

Bardzo chcemy wygrać spotkanie z Hiszpankami. Mamy takie możliwości, potencjał, żeby to osiągnąć.

Jaki wpływ na twój rozwój ma gra w turnieju kwalifikacyjnym czy mecze w reprezentacji?

- To dla mnie coś bardzo pozytywnego. W Szwajcarii nigdy nie mamy okazji, aby grać przed tak dużą publicznością. Dlatego jest to dla mnie cenne doświadczenie, aby zaznać tej atmosfery. Musimy jako drużyna cały czas się uczyć i to na pewno zaprocentuje w przyszłości.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
mistrzostwa świata

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-01-04

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved