Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka amatorska > 20 lat Szczecińskiej Amatorskiej Ligi Piłki Siatkowej

20 lat Szczecińskiej Amatorskiej Ligi Piłki Siatkowej

fot. archiwum

Jedne z największych i najlepiej zorganizowanych rozgrywek amatorskich w Polsce, Szczecińska Amatorska Liga Piłki Siatkowej w tym sezonie ma swój okrągły jubileusz. W 2014 roku obchodzone będzie 20-lecie tych rozgrywek.

W 1994 zaczęła się historia amatorskich, zorganizowanych rozgrywek w piłkę siatkową na terenie Szczecina. Nazwę Szczecińska Amatorska Liga Piłki Siatkowej nadał jej założyciel, ówczesny prezes OZPS-u, Zbigniew Maciejewski. Wcześniej istniały rozgrywki prowadzone przez TKKF, ale opierały się one głównie na zakładowych ogniskach i przez nie też były finansowane. Organizator SALPS-u miał inną wizję siatkówki. Chciał, aby zdecydowanie zwiększyć szanse i możliwości grania dla wszystkich uprawiających tę dyscyplinę sportu. Chodziło o uczelnie, szkoły, młodzieżowe sekcje klubowe i grupy, które same potrafiły się zorganizować, tworząc amatorskie zespoły. Pierwsza edycja w sezonie 1994/95 składała się z sześciu drużyn ligi kobiet i siedemnastu zespołów męskich. Liga rozrastała się błyskawicznie. Już w VI edycji w latach 1999/2000 grało 12 drużyn żeńskich i 31 męskich w trzech ligach. XV edycja 2008/09 to trzynaście ekip kobiecych i już cztery ligi męskie z 47 drużynami. XVIII edycja 2011/12 to kolejny przełom. Ponieważ zgłosiło się 18 zespołów kobiet, powstała pierwsza i druga liga kobiet. Męskie zespoły w czterech ligach to 47 ekip.

Rozpoczęta w październiku jubileuszowa XX-sta edycja obejmuje dwie ligi kobiet po 12 drużyn i cztery ligi męskie, w których w sumie gra 46 zespołów. Razem to 70 drużyn w 6 ligach i ponad 900 zarejestrowanych zawodników i zawodniczek. Do rozegrania jest 760 meczów z barażami włącznie. Rozgrywki toczą się w systemie ligowym, każdy z każdym z rewanżami, a mecze odbywają się w dni powszednie, na różnych salach. W tygodniu przy pełnej kolejce rozgrywane są 34 spotkania. Rozgrywki rozpoczynają się w październiku i kończą w kwietniu następnego roku. W tym czasie przeprowadzane są 22 kolejki. Potem siatkarzy czekają jeszcze mecze barażowe, zgodnie z regulaminem rozgrywek. Od pierwszej edycji zawody sędziują licencjonowani sędziowie Zachodniopomorskiego Związku Piłki Siatkowej w Szczecinie. Obecnie w tym gronie jest 25 osób, a wśród nich zarówno sędziowie międzynarodowi, jak i kandydaci, którzy dopiero co ukończyli kurs podstawowy. Ze względu na koszty mecz sędziuje jeden sędzia, a gra toczy się oczywiście zgodnie z przepisami gry w piłkę siatkową. Pierwszy regulamin rozgrywek z 1994 roku zawierał 8 punktów. Aktualny ma ich 29, a i tak co jakiś czas pojawiają się sytuacje, których regulamin jeszcze nie uwzględnia. Po każdym sezonie rozgrywkowym, na przełomie maja i czerwca, odbywa się uroczyste zakończenie sezonu, na którym nagradzane są zespoły za minione rozgrywki. Podczas XVII-tej edycji zakończenie było połączone z Balem Siatkarza.

Do września 2010 roku wszystkie sprawy związane z SALPS-em prowadził jednoosobowo założyciel ligi, Zbigniew Maciejewski. W sprawach obsługi finansowej, pomagała Wojewódzka Federacja Sportu w Szczecinie, gdzie między innymi organizator miał swoje subkonto. Ogrom obowiązków związanych z ligą przekroczył w pewnym momencie możliwość jednego człowieka i w porozumieniu z grupą sędziów piłki siatkowej założono w 2010 roku stowarzyszenie o nazwie Szczecińska Amatorska Liga Piłki Siatkowej. SALPS został zarejestrowany w Biurze ds. Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta Szczecin w dniu 28.09.2010 r. Praca została rozłożona na 5-cio osobowy Zarząd Stowarzyszenia. Newralgiczną rzeczą i milowym krokiem w dalszym rozwoju amatorskiej ligi było pozyskanie przed sezonem 2012/2013, sponsora głównego: firmy ESPOL ze Szczecina, której prezes jest także grającym zawodnikiem w jednym z zespołów. Uzyskana w ten sposób pomoc została spożytkowana m.in. do założenia portalu internetowego www.espolsalps.pl. Na bazie portalu istnieje elektroniczny system powiadamiania o meczach sędziów i kierowników zespołów. Każdy sędzia i kierownicy otrzymują smsy i maile z datą, godziną, miejscem spotkania i nazwiskiem nominowanego na mecz sędziego. Korespondencja pomiędzy zespołami a organizatorami odbywa się tylko drogą elektroniczną. Dzięki dofinansowaniu stowarzyszenia przez sponsora sędziowie są wyposażeni w jednolite koszulki i bluzy w błękitnych barwach. Mimo że w nazwie widnieje „szczecińska”, to w gronie grających są zespoły z Goleniowa, Stargardu Szczecińskiego, Polic, Gryfina czy do niedawna jeszcze,Łobza.

Rozgrywki od sezonu 2012/2013 toczą się pod nazwą SALPS Espol Liga. Od tego momentu działa portal www.espolsalps.pl i tam też można znaleźć wszystkie informacje o bieżących rozgrywkach, poprzednich sezonach, organizatorze, a także felietony. Wszyscy pracujący przy organizacji tych rozgrywek robią to społecznie i całość kwot wpisowego pokrywa koszty organizacji sezonu: sędziów, nagród, wynajmu sali, obsługi portalu itp.Decyzją z dnia 29.03.2012 Zarząd Polskiego Związku Piłki Siatkowej przyznał Szczecińskiej Amatorskiej Lidze Piłki Siatkowej medal „za wybitne zasługi w rozwoju piłki siatkowej”.

źródło: inf. prasowa

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka amatorska

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2013-12-12

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved