Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Ireneusz Kłos chwali Siatkarskie Ośrodki Szkolne

Ireneusz Kłos chwali Siatkarskie Ośrodki Szkolne

fot. archiwum

Pomysł PZPS-u o otwarciu Siatkarskich Ośrodków Szkolnych spotyka się z wieloma przychylnymi opiniami. Wśród osób chwalących to przedsięwzięcie jest związany z Gwardią Wrocław Ireneusz Kłos. - Z roku na rok będzie to wyglądać coraz lepiej - przyznał.

W programie Siatkarskich Ośrodków Szkolnych pracuje pan już drugi rok. Co może pan na jego temat powiedzieć?

Ireneusz Kłos: – Pomysł z samego założenia jest bardzo dobry. Mam nadzieję, że w kolejnych latach to będzie funkcjonowało coraz lepiej. Oczywiście jest kilka elementów do poprawienia. U mnie w szkole jest to na przykład nabór. Ale jestem przekonany, że z roku na rok będzie to wyglądać coraz lepiej i w grupach S.O.S. będą trenować najlepsi. Jednak muszę przyznać, że ja ze swojej grupy jestem zadowolony. Mam dwa „rodzynki” i mam nadzieję, że za jakiś czas zabłysną. Jeden z nich gra na przyjęciu, drugi na ataku. Co prawda nie mają wzrostu, ale nadrabiają dobrą techniką.

Nie przypominam sobie, żeby pracował pan wcześniej z młodzieżą. Raczej kojarzę pana z dorosłą siatkówką. Czym różni się trening z juniorami od tego z dorosłymi?Szczerze mówiąc, pracowałem chwilę z młodzieżą podczas mojego pobytu z Hiszpanii. Ale to jeszcze wtedy, jak sam byłem zawodnikiem. Przede wszystkim do młodzieży trzeba mieć ogromną cierpliwość. Natomiast oni sami nie mają jej w ogóle. Wiadomo, że chłopcy w wieku 14-16 lat chcą od razu grać, atakować. Ćwiczenia na doskonalenie odbicia górnego i dolnego najchętniej by odpuścili. Nie potrafią jeszcze dokładnie odbić piłki, a już rwą się do ataku. W grze występują wszystkie elementy i te braki później widać. Bardzo się cieszę, że program S.O.S. powstał i że dostaliśmy tyle godzin na trening.

Kilka lat temu w narciarstwie stworzono szkółki. Niedawno w skokach zabłysnął Krzysztof Biegun, który został niespodziewanym liderem Pucharu Świata. Przyznam, że pierwszy raz usłyszałem jego nazwisko. Widać, że ta praca w szkółkach, teraz po pewnie około 8 latach, przynosi efekty. Myślę, że i my, może trochę wcześniej, bo za jakieś 3-4 lata, również doczekamy się podobnych efektów i będziemy się cieszyć z sukcesów naszych wychowanków. Może trafią oni do reprezentacji i przyniosą nam tyle radości i satysfakcji, ile teraz ci młodzi skoczkowie swoim trenerom.

Teraz spotykamy się podczas szkolenia trenerów S.O.S. w Spale. Takie spotkania są potrzebne?

Jasne. Te szkolenia bardzo dużo wnoszą do naszej pracy. W Polsce prawie każdy uważa się za najmądrzejszego i jestem pewien, że wśród takich osób jest część trenerów S.O.S. My mamy jednolite programy i możemy jednakowo szkolić dzieciaki i młodzież. Moim zdaniem to jest bardzo ważne i wcześniej tego brakowało.

Które zajęcia najbardziej się panu podobały?

Z dużym zainteresowaniem patrzyłem na zajęcia z ataku. Przyznam, że właśnie z tym elementem mam największe problemy w swojej grupie. Nauczyłem się wiele nowych rzeczy, nowych ćwiczeń, które na pewno wykorzystam na swoim treningu.

Czyli pana zdaniem najcięższym elementem do nauki dla młodzieży jest właśnie atak?

Wydaje mi się, że większość młodych siatkarzy ma duże problemy z oceną trajektorii lotu piłki i odpowiednim najściem w tempie. Tutaj występują duże braki. Podczas szkolenia w Spale zaprezentowane zostały ćwiczenia, które mogą im jeszcze bardziej pomóc wybrnąć z tego problemu. Na pewno wykorzystam je podczas treningu. Zobaczymy, czy dadzą efekty.

Na co zwraca pan największą uwagę podczas treningu?

Przede wszystkim na dokładność. Dokładność, dokładność i jeszcze raz dokładność. Głównie jeśli chodzi o te łatwe piłki, typu dogranie czy wystawa wysoka. Oczywiście ta piłka stawiana wysoko na jedno czy drugie skrzydło nie zgubi nam bloku rywali, ale dzięki dokładnej wystawie atakujący będzie miał możliwość zbicia we wszystkich kierunkach, a broniącym pozwoli dobrze się ustawić. Wydaje mi się, że od tego trzeba po prostu zacząć.

* – cały wywiad Karoliny Szewczyk w serwisie mlodziezowasiatkowka.pl

źródło: mlodziezowasiatkowka.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne, rozgrywki młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-12-04

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved