Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Projekt rozgrywek Ligi Światowej zakłada spore zmiany

Projekt rozgrywek Ligi Światowej zakłada spore zmiany

fot. archiwum

Elitarna grupa z Polakami i turniej finałowy we Włoszech. Tak zdaniem prezesa PZPS-u Mirosława Przedpełskiego ma wyglądać nowa formuła LŚ w 2014 roku. Projekt, który zostanie przedstawiony władzom FIVB, ma zostać zatwierdzony na początku grudnia.

O planach światowej federacji prezes PZPS-u opowiedział na antenie Polsatu Sport News podczas czwartkowego „Magazynu siatkarskiego – Mundial 2014”. Mirosław Przedpełski poinformował, że finały rozgrywek mają się odbyć w Italii, a jednym z rywali grupowych Polaków będą Włosi. Biało-czerwoni mają się z nimi zmierzyć w powstającej hali w Krakowie. – Ten mecz chcemy rozegrać na otwarcie Areny Kraków, która zostanie wybudowana na początku przyszłego roku – mówił Przedpełski.

Według projektu przyszłoroczna Liga Światowa ma zostać podzielona na trzy kategorie (dywizje), które nazwijmy umownie: elitą, grupą średniaków i grupą pretendentów. W elicie będzie rywalizowało osiem najlepszych drużyn świata, podzielonych na dwie grupy. Każdy będzie rywalizował z każdym u siebie i na wyjeździe. W sumie drużyny rozegrają po 12 spotkań, bo w ramach jednego weekendu odbędą się po dwa mecze pomiędzy tymi samymi zespołami. W elicie znajdą się: Brazylia, Rosja, Włochy, USA, Serbia, Bułgaria, Polska i ktoś z dwójki Japonia lub Iran. – Japonia za bardzo odbiega od reszty poziomem sportowym. Iran podczas ubiegłorocznej Ligi Światowej i niedawnego Pucharu Wielkich Mistrzów pokazał się z bardzo dobrej strony i to on ma chyba większe szanse na grę w elitarnej grupie – zdradza na łamach Przeglądu Sportowego Przedpełski.

Do turnieju finałowego z udziałem sześciu zespołów awansują po dwie najlepsze drużyny z grup pierwszej dywizji i gospodarz. Stawkę ma uzupełnić triumfator drugiej dywizji, w której mają się znaleźć słabsze zespoły, ale mające za sobą start w Lidze Światowej. Na razie nie wiadomo, czy w drugiej dywizji będzie osiem, czy dwanaście drużyn. Pod uwagę brane są m.in. Francja, Niemcy, Argentyna, Holandia, Kuba, Australia.W trzeciej dywizji będą rywalizowały najsłabsze drużyny, które dostaną szansę wywalczenia awansu do wyższej klasy na kolejny sezon. Szczegóły będą dopiero uzgadniane za kilka dni podczas dyrektoriatu Ligi Światowej w Lozannie. Tam też poznamy skład grup, terminarz spotkań i dokładne zasady rywalizacji.

Więcej w piątkowym Przeglądzie Sportowym

źródło: Przegląd Sportowy

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Światowa

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2013-11-29

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved