Strefa Siatkówki – Mocny Serwis

PWM: Włosi rozpoczęli od mocnego uderzenia i pokonali faworytów

fot. FIVB

Drużyny narodowe siatkarzy z Włoch i Rosji zainaugurowały tegoroczne rozgrywki Pucharu Wielkich Mistrzów. W momentami bardzo zaciętym pojedynku komplet punktów udało się wywalczyć ekipie włoskiej, która wygrała w czterech odsłonach.

Pierwsze akcje tegorocznych rozgrywek to niemoc Rosjan w ataku spowodowana bardzo dobrą postawą Włochów w bloku. Dzięki temu podopieczni trenera Berruto odskoczyli na cztery punkty. Rosyjscy atakujący mieli duże problemy ze skończeniem akcji w pierwszym uderzeniu. Z czasem jednak ekipa z Europy Wschodniej dzięki skutecznemu wreszcie Muserskiemu i Spiridonowowi odrobiła straty, a gra mocno się wyrównała. Obie ekipy wymieniały się uderzeniami i stworzyły naprawdę dobre widowisko. W dodatku gdy Muserskij punktował w polu zagrywki, na tablicy wyników był remis 20:20. Tak emocjonująca i wyrównana gra toczyła się przez długi czas, a w samej końcówce decydujące okazały się zagrywki Travicy. Jego as serwisowy i blok Zaytseva zakończyły partię po grze na przewagi.

W drugiej odsłonie ponownie duże problemy z atakiem mieli siatkarze z Rosji, to pozwoliło dość szybko wypracować rywalom kilka punktów przewagi. Trzy, cztery oczka nadwyżki długo się jednak nie utrzymały i ekipa trenera Woronkowa wzmocniła swoje uderzenia, podbiła kilka lżejszych ataków Włochów, szybko odrabiając straty do jednego oczka. Gra Rosjan jednak nadal falowała. Dobre zagrania Sborna przeplatała gorszymi, co pozwalało rozwinąć skrzydła podopiecznym Mauro Berruto. Dragan Travica widząc coraz lepszą grę młodego przyjmującego Filippo Lanzy, wykorzystywał jego możliwości w ataku, to pozwoliło odskoczyć po raz kolejny na cztery, a później na sześć punktów. Tej straty Rosjanie nie byli już w stanie odrobić, a rozpędzeni Włosi wygrali do 20.Podrażnieni dwoma przegranymi partiami Rosjanie rozpoczęli kolejną odsłonę z wielkim „pazurem” i dzięki potężnym uderzeniom, które charakteryzują rosyjską grę, zdołali od początku wysoko odskoczyć. Z Włochów jakby zeszło trochę powietrze, popełniali dużo więcej błędów i zwolnili rękę w ataku, co od razu wykorzystywali przeciwnicy. Azzurri również zagrywką nie robili już takiej szkody Rosjanom. Ci z kolei z każdą kolejną wygraną akcją nakręcali się coraz bardziej, co ważne, punkty zdobywali wszyscy – Muserskij, Michajłow, Ilinych. Grankin umiejętnie rozkładał grę na cały zespół, dodatkowo wspierając go w polu zagrywki. Jego świetne uderzenia zza linii dziewiątego metra dały piłkę setową przy stanie 24:18 i choć Włosi obronili się w pierwszej akcji, to w kolejnej już Rosjanie zakończyli tę część meczu.

Podopieczni Mauro Berruto do kolejnego seta przystąpili już mocniej zmotywowani, ograniczyli ilość pomyłek, wzmocnili atak, co też od razu przełożyło się na wynik. W dodatku znowu pomagała im zagrywka, dzięki której łatwiej było im zablokować rywali bądź też wyprowadzić kontrę. Nadal skuteczny był Lanza, który po okresie słabszej gry w trzecim secie, w kolejnym uderzał jeszcze mocniej i sprytniej. Już na początku Włosi wypracowali sobie pięć oczek, które niedługo potem wzrosły do siedmiopunktowego prowadzenia 10:3. Rosjanie, jakby zaskoczeni, nie mogli wbić się w pole gry po stronie włoskiej. Broniący po drugiej stronie siatki podbijali dużo piłek, a atakujący zamieniali je w kontrze na punkty, co pozwalało im utrzymywać wysokie prowadzenie. Jednak w momencie, gdy Włosi zdobyli dwudziesty punkt, w ich grze nastąpił przestój. Z kontry zaczęli uderzać Rosjanie, którzy w jednej chwili poprawili skuteczność w każdym elemencie. Seria punktów zdobytych przez zespół z Europy Wschodniej sprawiła, że na tablicy wyników pojawił się remis po 20. W kolejnej bardzo zaciętej i emocjonującej końcówce trochę więcej szczęścia przyświecało zespołowi włoskiemu i to on zakończył cały pojedynek wygraną 3:1.

Włochy – Rosja 3:1
(28:26, 25:20, 19:25, 27:25)

Składy zespołów:
Włochy: Kovar (9), Zaytsev (20), Lanza (13), Travica (4), Piano (7), Birarelli (9), Rossini (libero) oraz Beretta (1) i Dolfo
Rosja: Apalikow (7), Grankin (2), Siwożelez (4), Pawłow (11), Spiridonow (12), Muserskij (17), Jermakow (libero) oraz Ilinych (8) i Michajłow (6)

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-11-19

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved