Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Będzie kolejna zmiana formuły rozgrywania Ligi Światowej?

Będzie kolejna zmiana formuły rozgrywania Ligi Światowej?

fot. archiwum

Według niepotwierdzonych jeszcze informacji włodarze FIVB dzielnie pracują nad nową formułą rozgrywania przyszłorocznej Ligi Światowej. Utrzymany zostałby podział na grupy ze względu na ranking, lecz możliwe, że wzrosłaby liczba uczestniczących drużyn.

Według niepotwierdzonych informacji FIVB rozważa kolejne zmiany w formule rozgrywania Ligi Światowej. Pod uwagę brane są dwie opcje. Według pierwszej, opisanej przez portal volleywood.net, udział w przyszłorocznej „światówce” miałyby zagwarantowane następujące drużyny (kolejność przypadkowa): Brazylia, USA, Rosja, Włochy, Polska, Serbia, Bułgaria, Japonia, Belgia, Francja, Niemcy, Argentyna, Iran, Australia, Korea, Kanada, Kuba, Holandia, Portoryko i Finlandia. Jak widać do uczestników Ligi Światowej dołączyłaby Belgia, tegoroczny triumfator Ligi Europejskiej, która zajęłaby miejsce Portugalii. Jeżeli zaś chodzi o samą formułę rozgrywek, to znowu drużyny zostałyby podzielone na trzy grupy. Grupy A i B zostałyby ułożone, stosując metodę „serpentyny”, bazując na aktualnym rankingu. W grupie C znalazłyby się drużyny sklasyfikowane na czterech kolejnych miejscach za dwunastoma, które zagrają w grupie A i B.

Według drugiej opcji, o której wspomina z kolei portal worldofvolley.com, w Lidze Światowej w przyszłym roku miałoby grać aż 28 zespołów, podzielonych na trzy kategorie, wynikające z rankingu FIVB. Do kategorii A, najwyższej, zaklasyfikowane byłyby Bułgaria, USA, Rosja, Polska, Serbia, Włochy, Brazylia i Japonia. Te drużyny zostałyby podzielone na dwie grupy i każda rozgrywałaby sześć meczów (w domu i na wyjeździe). Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy awansowałyby do Final Six razem z gospodarzem turnieju finałowego lub najlepszą drużyną z trzeciego miejsca i zwycięzcą w kategorii B.

W skład kategorii B wchodziłyby reprezentacje następujących krajów: Francji, Niemiec, Argentyny, Holandii, Iranu, Australii, Korei, Kanady, Kuby, Belgii, Portugalii i Finlandii. Tutaj drużyny zostałyby podzielone na trzy grupy i ich zwycięzcy rozgrywaliby osobny turniej finałowy liczący cztery drużyny i dopiero zwycięzca tego turnieju awansowałby do właściwego turnieju finałowego.W ostatniej kategorii C, grałoby 8 zespołów, które nigdy wcześniej nie występowały w Lidze Światowej.

Ostateczna decyzja co do formuły przyszłorocznych rozgrywek Ligi Światowej ma zapaść 1 grudnia.

źródło: inf. własna, volleywood.net, worldofvolley.com

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Światowa

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2013-11-11

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved