Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Kolejna odsłona derbów akademików

PlusLiga: Kolejna odsłona derbów akademików

fot. archiwum

Po spotkaniu z AZS-em Częstochowa inżynierów czekają kolejne derby. Tym razem rywalem AZS-u Politechniki Warszawskiej będzie sprawca największej liczby niespodzianek w tym sezonie. Czy po ostatniej porażce AZS Olsztyn znajdzie kolejnego pogromcę?

Po 3. kolejce rozgrywek siatkarskiej ekstraklasy więcej powodów do optymizmu mieli podopieczni Jakuba Bednaruka. Stołeczni zmazali plamę z Bielska-Białej -wykorzystując atut własnej hali, inżynierowie bezlitośnie wypunktowali gości z Częstochowy. Z pewnością plusem w grze ekipy ze stolicy była dyspozycja nominalnych rezerwowych, na co uwagę zwracał także szkoleniowiec akademików z Warszawy. – Bardzo się cieszę z poziomu naszej gry, a poza tym cieszę się, że mam takich chłopaków na ławce. Tego trzeciego seta odwrócili rezerwowi – mówił po spotkaniu Jakub Bednaruk. Trzy oczka zostały więc w Warszawie, a wagę zwycięstwa podkreślał także Maciej Pawliński. – Teraz odbudowujemy nasze morale i cieszymy się, że trzy cenne punkty zostają w Warszawie – mówił kapitan stołecznych inżynierów.

Inaczej wyglądała sytuacja w przypadku najbliższych rywali AZS-u Politechniki Warszawskiej. Rozpędzeni olsztynianie do spotkania z PGE Skrą Bełchatów przystępowali w dobrych nastrojach. Rzeczywistość zweryfikowało boisko, mimo dobrej postawy akademików ze starcia zwycięsko wyszli podopieczni Miguela Falaski. Dotychczasowy bilans przemawia jednak na korzyść podopiecznych Krzysztofa Stelmacha – to olsztynianie są zespołem, który wywiózł punkty z trudnych terenów, jak Jastrzębie-Zdrój czy Kędzierzyn-Koźle. Z tej perspektywy przed siatkarzami z Olsztyna teoretycznie łatwiejsze zadanie. Jednak, jak zgodnie podkreślają olsztynianie, spotkania z zespołami nie stawianymi w gronie faworytów do walki o medale nie będą spotkaniami z cyklu szybkich, łatwych i przyjemnych. – Na pewno będą to mecze o jeden poziom cięższe niż to, co graliśmy do tej pory. Więc musimy się do nich bardzo dobrze przygotować – przyznał Piotr Hain.

Na plus po stronie gospodarzy przemawia osoba Grzegorza Szymańskiego. Doświadczony atakujący AZS-u Olsztyn po pierwszych spotkaniach fazy zasadniczej zajmuje czołowe miejsca w klasyfikacjach najlepszego zawodnika (uwzględniającej efektywność zagrań) i najlepszego atakującego PlusLigi. Wsparciem dla swojego atakującego są także skrzydłowi Buszek i Łuka, co potwierdzają noty wypracowane przez tych zawodników w ostatnich meczach ligowych. Jak podkreśla Piotr Hain, głównym atutem akademików ma być jednak zespołowość. – Przede wszystkim kolektyw, to, że dobrze rozumiemy się na boisku i poza nim. Jesteśmy grupą zgranych ludzi, którzy dobrze się rozumieją, mieszanką ciekawych charakterów – zaznaczył środkowy ekipy z Olsztyna. Nieco inaczej prezentuje się rozkład sił w ataku stołecznych inżynierów. W przypadku akademików z Warszawy trudno wskazać postać zdecydowanego lidera, już od pierwszego spotkania bardzo dobrze do zespołu wprowadził się Artur Szalpuk. Wsparciem dla młodego przyjmującego jest Maciej Pawliński. W ostatnich meczach to właśnie na skrzydłach opierała się siła ataku stołecznych. Nieco słabiej w ekipie podopiecznych Jakuba Bednaruka prezentuje się atakujący. W przeciwieństwie do Grzegorza Szymańskiego, Adrian Gontariu nie jest tak pewnym punktem swojego zespołu.W tym tygodniu AZS Politechnikę Warszawską co prawda opuścił dotychczas pierwszy rozgrywający zespołu, jednak na wariant gry bez Pawła Woickiego stołeczni przygotowywali się już od jakiegoś czasu. Już w ostatnim meczu ligowym grą akademików kierował Juraj Zat’ko. Dyspozycja Słowaka z pewnością nie będzie zmartwieniem dla Jakuba Bednaruka. Ciekawie zapowiada się więc starcie rozgrywających, doświadczenie przemawia jednak na korzyść Macieja Dobrowolskiego i AZS-u Olsztyn. To właśnie na gospodarzach spoczywać będzie presja wynikająca z bycia faworytem. – Myślę, że w tej roli, grając we własnej hali, zdecydowanie będzie stawiany AZS Olsztyn, który bardzo dobrze rozpoczął ligę. My zawsze koncentrujemy się na najbliższym meczu, nie wybiegamy za bardzo myślami w przyszłość i nie zastanawiamy się, co będzie za dwa, trzy tygodnie. Cały tydzień trenować będziemy pod kątem tego sobotniego meczu w Olsztynie – potwierdził Michał Potera.

Obie ekipy w ligowej tabeli dzielą co prawda trzy miejsca, jednak dystans wywołuje różnica w bilansie wygranych i przegranych setów. Tym samym trudno jednoznacznie wskazać zdecydowanego faworyta meczu, dotychczasowe poczynania olsztynian w pewnym stopniu przypominają zeszłoroczny start podopiecznych Jakuba Bednaruka. Czy przerwana przez bełchatowian szczęśliwa passa siatkarzy z Warmii i Mazur rozpocznie się na nowo? A może to gra siatkarzy z Warszawy, po falującym początku sezonu, wkroczy na właściwe tory? Drugie, w tym sezonie ligowym, derby akademików już jutro. Początek spotkania o godz. 17:00.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-11-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved