Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > 1 listopada – chwila zadumy nad życiem, które przeminęło

1 listopada – chwila zadumy nad życiem, które przeminęło

fot. archiwum

1 listopada, jak co roku, odwiedzimy groby naszych bliskich. Będziemy jednak pamiętać także o ludziach związanych z siatkówką, którzy odeszli. Zapalmy świeczkę za ich dusze, wspomnijmy dokonania, zadumajmy się nad życiem...

10 grudnia 2012 roku zapisał się jako smutny dzień dla męskiej siatkówki w Pile i młodzieżowej siatkówki w Wielkopolsce – zmarł Włodzimierz Winkler. Był wieloletnim sędzią siatkówki w Wielkopolsce, radnym powiatowym, a przede wszystkim założycielem i wiceprezesem klubu Joker Piła. Odszedł prawdziwy pasjonat tego sportu.

Tuż po Nowym Roku, 6 stycznia, smutna wiadomość nadeszła z Grecji. W wieku 42 lat, mimo szybkiej reakcji służb medycznych, zmarł były kapitan greckiej reprezentacji siatkarzy – Nikos Samaras. Przyczyną śmierci zawodnika był prawdopodobnie tętniak mózgu. Samaras w barwach narodowych rozegrał aż 263 spotkania, a największym sukcesem odniesionym przez niego w barwach kadry narodowej było szóste miejsce zdobyte na mistrzostwach świata w 1994 roku.

Pod koniec stycznia środowisko siatkarskie pożegnało Józefa Wołyńca – wybitnego trenera, organizatora i wykładowcę. Wykształcił on ponad 400 trenerów i instruktorów piłki siatkowej. Pracował w AZS-ie Wrocław oraz pełnił rolę drugiego szkoleniowca reprezentacji Polski siatkarek. Za swoją działalność został uhonorowany m.in. Złotym Krzyżem Zasług i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.Luty był szczególnie smutny dla Strefy Siatkówki. 18 lutego w wieku zaledwie 45 lat w Krakowie odszedł Szymon Waśko – aktywny uczestnik grupy dyskusyjnej i członek amatorskiej drużyny Strefy Siatkówki, a następnie korespondent serwisu. To on relacjonował naszym czytelnikom wydarzenia związane z krakowską Wandą.

Dwa dni później w podwarszawskich Ząbkach zmarł Romuald Mazurek, były zawodnik Legii i reprezentacji Polski w siatkówce mężczyzn. W kadrze narodowej w latach 1956-1959 rozegrał 36 meczów. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasług.

8 marca warszawskie środowisko siatkarskie pożegnało Jerzego Łazarczyka, byłego prezesa Warszawskiego Okręgowego Związku Piłki Siatkowej i byłego wiceprzewodniczącego Wydziału Sędziowskiego Polskiego Związku Piłki Siatkowej ds. organizacyjnych. Jerzy Łazarczyk był również człowiekiem, który przysłużył się obronie ojczyzny (kapitan w stanie spoczynku, żołnierz Armii Krajowej Korpusu „Jodła”).

Na początku kwietnia, w wieku 51 lat, po wieloletniej chorobie zmarł sędzia szczebla centralnego PZPS-u klasy państwowej, a także Sędzia Honorowy PZPS-u i MWZPS-u – Jarosław Janiak. Zapisał się na kartach historii polskiego sędziowania, zajmując pierwsze miejsce w rankingu w inauguracyjnym sezonie rozgrywek organizowanych przez Profesjonalną Ligę Piłki Siatkowej S.A.

Pod koniec maja z Hiszpanii dotarła do nas wstrząsająca wiadomość. Ingrid Visser i jej partner Lodewijk Severein, którzy zaginęli w połowie miesiąca, zostali znalezieni martwi. W sprawie ich śmierci do tej pory toczy się śledztwo. Visser była jedną z gwiazd holenderskiej siatkówki. W kadrze wystąpiła ponad 500 razy. W 1995 roku zdobyła złoty medal mistrzostw Europy, zaś w 2009 roku wicemistrzostwo Starego Kontynentu.

Takiego wieku powinien dożywać każdy człowiek. Mając 96 lat, zmarła Elżbieta Kurtz, nestorka polskiej siatkówki kobiet, wybitna siatkarka Gedanii, reprezentantka Polski. W 1949 roku na pierwszych mistrzostwach Europy w Pradze wraz z kadrą zajęła trzecie miejsce. Był to pierwszy powojenny medal dla polski w grach zespołowych, a pani Elżbieta była siatkarką podstawowej „6” tej ekipy.

15 września po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Roman Fomin. Miał 72 lata. Był zawodnikiem, trenerem i sędzią siatkarskim. W 1990 roku uznany został za najlepszego polskiego sędziego. Organizował rozgrywki dla dzieci i amatorów.

W połowie października smutne wieści napłynęły z Mysłowic. Po ciężkiej chorobie w wieku 63 lat zmarł Zbigniew Hassa, działacz KS-u Górnik 09 Mysłowice oraz wieloletni kierownik pierwszoligowego Remagum MOSiR Mysłowice, a następnie Silesii Volley. Uchodził również za przyjaciela śląskiej młodzieży i propagatora sportu. W październiku odszedł od nas również Jerzy Nowak, wieloletni sędzia i działacz Łódzkiego Związku Piłki Siatkowej oraz Wifamy Łódź.

1 listopada pamiętajmy nie tylko o tych, którzy odeszli w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Zapalmy świeczkę także za tych, których nie ma z nami od lat, a o których pamięć jest wciąż żywa. Ci, którzy odbijają piłkę już zupełnie gdzie indziej, niech pozostaną w naszych sercach i wspomnieniach.

źródło: Strefa Siatkówki

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2013-11-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved