Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Philippe Blain: Antiga ma wszystko, by być wielkim trenerem

Philippe Blain: Antiga ma wszystko, by być wielkim trenerem

fot. archiwum

Dziś ma zapaść decyzja w sprawie Andrei Anastasiego, a może tylko oficjalnie PZPS ogłosi koniec współpracy z Włochem. Głównym kandydatem na jego miejsce jest Stephane Antiga. - On będzie w stanie przekazać własny pomysł na siatkówkę - mówi Philippe Blain.

Jak do tej pory od mistrzostw Europy na stołek trenera polskiej reprezentacji szykowano już kilku szkoleniowców i tak m.in. Władimir Alekno, Andrzej Kowal czy Hugh McCutcheon otwarcie mówili o braku zainteresowania polską drużyną narodową. W ostatnich dniach pojawiła się informacja o Plamenie Konstantinowie, a zupełna niespodziewana kandydatura wypłynęła przedwczoraj. Polską kadrę miałby poprowadzić Stephane Antiga.Jestem spokojny o Stephane’a, bo on zna polskich zawodników, zna się na siatkówce i ma w sobie to coś, co pozwoli mu stworzyć ducha drużyny. On będzie w stanie przekazać własny pomysł na siatkówkę. To niezbędne, by osiągać sukces. I właśnie dlatego ja będę z nim, by czasami mu pomóc w tych początkach kariery – mówi w rozmowie z Przeglądem Sportowym Philippe Blain, który wspólnie z Antigą ma stworzyć trenerski duet w reprezentacji Polski. – To jest znakomity zawodnik i wspaniały człowiek. Znam go od lat i znam jego plusy i minusy. Ma wszystko, by być wielkim trenerem. Jestem tego pewny – deklaruje Francuz.

Stephane’a Antigę chwali również Maciej Dobrowolski, kiedyś jego kolega z boiska, obecni rozgrywający AZS-u Olsztyn. – To nie jest człowiek o dwóch twarzach, który inaczej zachowuje się na forum publicznym, a inaczej w grupie ludzi, z którymi przebywa. Grałem z nim parę sezonów w Bełchatowie i nie dało się go nie lubić. Bardzo pozytywna postać, a do tego doświadczony zawodnik. Co najważniejsze, swoimi umiejętnościami zawsze pokazywał, że zasługuje na grę i nie jest to na wyrost. Był wiodącą postacią w Bełchatowie, kiedy razem tam graliśmy – nie ukrywa pozytywnych odczuć Dobrowolski. – Jestem bardzo ciekawy, jak to będzie wyglądało w relacji trenerzawodnik z polskimi graczami – dodaje w rozmowie z Przeglądem Sportowym.

Duże poruszenie, jakie wywołała informacja o kandydaturze Antigi na szkoleniowca naszej kadry narodowej,  z pewnością spowoduje, że debiutującemu trenerowi wszyscy będą patrzyli mocno na ręce, a na zespole i sztabie szkoleniowym będzie ciążyła niemała presja. – To część pracy każdego zawodnika i trenera. Nie musi ona oznaczać niczego złego, jeśli potrafisz sobie z nią radzić. Mam też wrażenie, że presja zbliżającego się mundialu tylko pomoże nam w skupieniu, tym, że wszyscy będą czuli się częścią tego wspaniałego wydarzenia. Presja to moja codzienność i ona czyni mnie silniejszym każdego dnia – mówi jednak Philippe Blain.Kandydatury Antigi broni z kolei Ryszard Bosek, który znalazł wiele plusów tej sytuacji. – Antiga doskonale zna środowisko, język i ma kontakt z zawodnikami. Nie przypuszczam, by ktoś mu stroił fochy, gdy otrzyma powołanie. Polskie środowisko powinno wspierać duet Antiga – Blain. Gdy prezez PZPS-u będzie ogłaszał nowego selekcjonera, powinien wziąć ciężar odpowiedzialności na siebie – mówi w Sporcie Ryszard Bosek.Problem reprezentacji Polski tkwi w samouwielbieniu. To najbardziej adekwatne słowo do sytuacji, jaka się wytworzyła na przestrzeni ponad roku, bo przecież przegraliśmy trzy ważne turnieje: igrzyska olimpijskie, Ligę Światową i mistrzostwa Europy. Andrea Anastasi miał chyba zbyt duże zaufanie do siatkarzy, kontrolował ich mniej, niż powinien – otwarcie przyznaje Ryszard Bosek.

Z Philippem Blainem rozmawiał Kamil Składowski,
z Maciejem Dobrowolskim rozmawiał Maciej Świniarski
(Przegląd Sportowy)

źródło: Dziennik Sport, inf. własna, przegladsportowy.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-10-24

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved