Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Niespodzianka w Jastrzębiu-Zdroju i wygrana AZS-u

PlusLiga: Niespodzianka w Jastrzębiu-Zdroju i wygrana AZS-u

fot. archiwum

Siatkarze AZS-u Olsztyn w 1. kolejce PlusLigi bardzo pozytywnie zaskoczyli i sprawili niemałą niespodziankę w meczu z Jastrzębskim Węglem. Podopieczni Krzysztofa Stelmacha w meczu wyjazdowym zainkasowali komplet trzech punktów.

Spotkanie z wysokiego „C” rozpoczęli gospodarze, efektywne zagrania na skrzydłach pozwoliły podopiecznym Lorenzo Bernardiego cieszyć się z minimalnej zaliczki punktowej już w początkowej fazie seta (4:2). Dobrą serię jastrzębian przerwał dopiero atak ze środka Piotra Haina, dający olsztynianom trzeci punkt. Równie skuteczna była odpowiedź siatkarzy z Jastrzębia-Zdroju. Kolejne akcje należały do Michała Łasko i jego kolegów, tym samym to brązowi medaliści prowadzili na pierwszej przerwie technicznej 8:5. Gospodarze nie ustrzegli się jednak niewymuszonych błędów własnych, przede wszystkim oddając rywalom punkty po nieudanych zagrywkach, a kolejne błędy ekipy ze Śląska oraz kontrataki przyjezdnych dość szybko zniwelowały dystans punktowy (11:11). Efektywny atak Michała Łasko, a następnie plas Michała Kubiaka, kończący dłuższą wymianę, pozwoliły gospodarzom odzyskać dwa punkty zaliczki (14:12). Taki stan rzeczy nie trwał długo, skuteczny blok na Łasko i punktowe zagranie Piotra Łuki po raz kolejny wyrównały stan zmagań. W końcówce partii podopieczni Lorenzo Bernardiego utrzymywali jednopunktowe prowadzenie, jednak przewaga o takim rozmiarze okazała się niewystarczającą. Punktowe zagranie Grzegorza Szymańskiego dało akademikom prowadzenie w decydującej fazie seta (20:19). Jastrzębianie zdołali jeszcze wrócić do gry, doprowadzając do wyrównania (22:22). Jednak dwa niewymuszone błędy własne miejscowych pomogły akademikom rozstrzygnąć partię na swoją korzyść, a podopieczni Krzysztofa Stelmacha wygrali ją 25:22.

Także kolejna odsłona rozpoczęła się od rywalizacji punkt za punkt (3:3). Dobra gra w bloku akademików oraz mnożące się błędy własne po jastrzębskiej stronie siatki szybko odmieniły sytuację i goście odskoczyli ekipie z Jastrzębia-Zdroju na kilka oczek (7:3). Po przerwie, o którą poprosił Lorenzo Bernardi, miejscowi odrobili minimalnie straty, jednak wciąż utrzymywał się dystans co najmniej czterech oczek (6:10). W międzyczasie Włoch dokonał także rotacji w składzie, w miejsce Thomasa Jarmoca wprowadzając Krzysztofa Gierczyńskiego. To właśnie efektywne zagrania doświadczonego przyjmującego Jastrzębskiego Węgla znacznie przyczyniły się do zmniejszenia strat jeszcze przed kolejną przerwą techniczną (11:13). Przyjezdni również nie ustrzegli się błędów własnych, nieporozumienia w szeregach akademików oraz efektywna gra w bloku jastrzębian pozwoliły gospodarzom wyrównać stan seta (15:15). Akademikom po raz kolejny udało się odskoczyć na dwa punkty (17:15), jednak tym razem reakcja jastrzębian była szybsza. Kolejne ataki Michała Kubiaka oraz punktowe bloki gospodarzy odmieniły sytuację i to ekipa z Jastrzębia-Zdroju prowadziła w końcówce 19:18. Wystrzegając się błędów z odsłony premierowej, tym razem gospodarze nie pozwoli odebrać sobie kontroli nad przebiegiem partii, wygrywając 25:20.

Dłuższa, dziesięciominutowa przerwa po drugiej partii nieco wybiła z rytmu gospodarzy. Mimo dobrego startu (3:3) kolejne fragmenty seta należały jednak do podopiecznych Krzysztofa Stelmacha. Na tym etapie rywalizacji dobrze w ataku prezentował się Piotr Łuka, coraz lepiej funkcjonował też blok olsztynian (8:6). Wszelkie próby jastrzębian zmierzające do zniwelowania dystansu punktowego nie przynosiły oczekiwanych rezultatów. Głównym problemem podopiecznych Lorenzo Bernardiego był brak kończącego ataku, wszelkie zagrania jastrzębian odbijały się o blok gości lub trafiały w ręce dobrze broniących akademików (8:12). Niemoc Jastrzębskiego Węgla przełamał dopiero Krzysztof Gierczyński atakiem z lewego skrzydła, dając swojej drużynie dziewiąte oczko. Pojedyncze skuteczne zagrania Michała Łasko pozwoliły siatkarzom brązowego medalisty utrzymywać rywalizację punkt za punkt, jednak wciąż przy czteropunktowej zaliczce rywali (15:11). Sytuację nieco poprawiły skuteczne kontrataki miejscowych oraz błąd podwójnego odbicia popełniony przez Macieja Dobrowolskiego (14:16). Jastrzębski koszmar z partii pierwszej ponownie jednak się powtórzył, błędy własne gospodarzy pomogły akademikom odzyskać pewne prowadzenie (22:18). Utrzymując dystans do końca partii, goście wygrali 25:21.Kolejny fragment meczu lepiej rozpoczęli jastrzębianie, po efektownym ataku Simona Van de Voorde. Kolejne akcje należały jednak do podopiecznych Krzysztofa Stelmacha, którzy prezentowali się lepiej w ataku (4:2). Seria ataków Michała Łasko oraz długo wyczekiwany punktowy blok po jastrzębskiej stronie siatki dały nadzieję sympatykom zespołu z Jastrzębia-Zdroju (6:5). Przy rywalizacji punkt za punkt uwagę zwracała dobra gra obronna gości, pozwalając akademikom na wyprowadzanie kolejnych kontrataków. Właśnie po jednej z takich akcji olsztynianie odzyskali przewagę i prowadzili 10:8. Systematyczne i mozolne odrabianie strat przyniosło podopiecznym Lorenzo Bernardiego oczekiwane rezultaty (17:16). Gospodarze zwiększyli zaliczkę do dwóch oczek (18:16), jednak nie zdołali utrzymać prowadzenia. Po raz kolejny w tym meczu przyjezdni odwrócili sytuację, odzyskując prowadzenie (20:19). Dominacja gości utrzymywała się (22:19, 23:20), a po autowym ataku Michała Łasko w akcji kolejnej niemal pewne było, że w pierwszym meczu sezonu Jastrzębski Węgiel nie wywalczy punktu. Tak też się stało, AZS wygrał 25:21 i cały mecz 3:1.

MVP: Grzegorz Szymański

Jastrzębski Węgiel – AZS Olsztyn 1:3
(22:25, 25:20, 21:25, 21:25)

Składy zespołów:
Jastrzębski Węgiel: Łasko (23), Pajenk (3), Masny, Van de Voorde (9), Jarmoc (2), Kubiak (18), Wojtaszek (libero) oraz Gierczyński (5), Popiwczak, Filippov i Bontje (6)
AZS: Dobrowolski (4), Buszek (13), Szymański (18), Oivanen (13), Hain (11), Łuka (5), Żurek (libero) oraz Łukasik

Zobacz również:
Wyniki 1. kolejki oraz tabela PlusLigi

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-10-12

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved