Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ U-23 K: Półfinały bez drużyn z Europy

MŚ U-23 K: Półfinały bez drużyn z Europy

fot. archiwum

Po ostatnich meczach fazy grupowej najbardziej szczęśliwe są Amerykanki, które ogrywając Brazylię, rzutem na taśmę znalazły się w półfinale. O medale powalczą także Chinki, Japonki i Dominikanki. Miejsca w czwórce zabrakło dla Turczynek i Włoszek.

Grupa A

Najważniejszym starciem grupy A była konfrontacja Turczynek z Japonkami, bowiem obie te drużyny miały jeszcze szansę na znalezienie się w półfinale. Jednak siatkarki znad Bosforu musiały pokonać rywalki za trzy punkty. Europejki mecz rozpoczęły z dużym animuszem, ale później do głosu doszły Azjatki. Objęły one prowadzenie 2:1, więc już wówczas stało się jasne, że to one powalczą o medale. Taka sytuacja zdekoncentrowała je w czwartej partii, ale w tie-breaku zdołały się pozbierać i ostatecznie triumfowały 3:2. Tradycyjnie już Azjatki świetnie prezentowały się w obronie, popełniły zaledwie 17 błędów własnych i to były klucze do ich sukcesu. Turczynkom nie pomogła nawet świetna gra w bloku, w którym zdobyły ponad 20 oczek. Prym w japońskich szeregach wiodła Yurie Nabeya, która wywalczyła 17 punktów. Natomiast wśród Europejek dwoiła się i troiła Gozde Yilmaz, ale nawet jej 21 oczek okazało się za mało do ogrania rywalek.

Turcja – Japonia 2:3
(25:23, 22:25, 24:26, 25:16, 13:15)Na koniec zmagań grupowych Dominikanki czekało stosunkowo łatwe zadanie, bowiem mierzyły się one z outsiderem grupy A – Meksykankami. Wprawdzie siatkarki z Ameryki Północnej starały się nawiązać walkę z faworytkami, szczególnie w drugiej i trzeciej odsłonie, ale stać było je jedynie na przekroczenie bariery 20 punktów. Wygrana 3:0 sprawiła, że Dominikanki przypieczętowały swój awans do półfinału. Ciekawostką jest, że Meksykanki okazały się lepsze w ataku, ale popełniły o 10 błędów więcej od rywalek. Ponadto siatkarki z Ameryki Południowej skuteczniej prezentowały się w bloku oraz w zagrywce. Pierwsze skrzypce w zwycięskim zespole grała Brayelin Martinez, która zgromadziła na swoim koncie 16 oczek. Po drugiej stronie siatki na wyróżnienie zasłużyła zdobywczyni 14 punktów, Andrea Rangel.

Dominikana – Meksyk 3:0
(25:15, 25:21, 25:21)

Większego znaczenia dla układu tabeli nie miało starcie Włoszek z Argentynkami, bowiem obie drużyny już wcześniej straciły szansę na znalezienie się w półfinale. Mimo wszystko w pojedynku tym nie doszło do niespodzianki. Reprezentantki Italii od początku do końca meczu kontrolowały boiskowe wydarzenia i ani przez moment nie dały nadziei rywalkom, że na zakończenie zmagań grupowych mogą pokusić się one o zwycięstwo. Wprawdzie Argentynki popełniły mniej błędów, ale wyraźnie słabsze od przeciwniczek były w pozostałych elementach. Przewaga Włoszek najbardziej uwidoczniła się w bloku, w którym zaporą nie do przejścia była Raphaela Folie. To ona wraz z Laurą Partenio poprowadziła Europejki do sukcesu. Z kolei wśród pokonanych żadna z zawodniczek nie przekroczyła bariery 10 oczek. Najbliżej osiągnięcia tego celu była Micaela Fabiani.

Włochy – Argentyna 3:0
(25:18, 25:19, 25:17)

Tabela:

1. Dominikana  5 13 pkt. 14:4
2. Japonia    5 12 pkt. 15:2
3. Turcja    5 9 pkt. 11:9
4. Włochy    5 8 pkt. 11:9
5. Argentyna   5 3 pkt. 3:12
6. Meksyk    5 0 pkt. 2:15

 

Grupa B

O awans do półfinału w bezpośrednim pojedynku zmierzyły się Brazylijki z Amerykankami. Przed meczem w lepszej sytuacji były zawodniczki z Ameryki Południowej, ale i tak musiały one pokonać rywalki, aby utrzymać drugie miejsce w grupie. Wydawało się, że są bliskie zrealizowania tego celu, bowiem prowadziły już 2:1, ale najwyraźniej uśpiły się po tym, jak w trzeciej odsłonie rozbiły rywalki do 10. Później siatkarki z USA wróciły do gry – nie dość, że doprowadziły do tie-breaka, to również on padł ich łupem. A dzięki temu rzutem na taśmę przeskoczyły w tabeli Brazylijki. Na podobnym poziomie oba zespoły zaprezentowały się w ataku oraz popełniły taką samą liczbę błędów własnych. W bloku i w zagrywce skuteczniej zagrały zawodniczki z Kraju Kawy, a jednak i tak nie wystarczyło im to do odniesienia sukcesu. Pierwszoplanową postacią w amerykańskich szeregach okazała się Ariel Turner, która wywalczyła 18 punktów. Po drugiej stronie siatki o oczko mniej zdobyły Ellen Braga i Gabriela Souza.

USA – Brazylia 3:2
(25:20, 16:25, 10:25, 25:22, 15:9)

Na koniec fazy grupowej Chinki przypieczętowały swój awans do półfinału. Nie miały z tym najmniejszych problemów, ponieważ po drugiej stronie siatki stanęły Kenijki, które do Meksyku przyjechały po naukę, a nie po to, aby sprawiać niespodzianki. O różnicy klas pomiędzy oboma zespołami świadczy przede wszystkim druga odsłona, w której przedstawicielki Afryki zdobyły zaledwie 6 oczek. W pozostałych setach pokazały się z nieco lepszej strony, ale i tak nie sprawiły zbyt wielu problemów przeciwniczkom. Dominacja Chinek we wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła nie podlegała dyskusji. W dodatku popełniły one tylko 8 błędów, przy aż 24 rywalek. Wśród Azjatek pierwsze skrzypce grała Qi Wang. Siatkarka ta zapisała na swoim koncie 11 oczek. O 4 mniej dla pokonanych zdobyła Gaudencia Makokha.

Chiny – Kenia 3:0
(25:16, 25:6, 25:14)

Bez niespodzianki obyło się także w starciu Niemek z Kubankami. Nasze zachodnie sąsiadki odniosły zasłużone zwycięstwo w trzech setach, ale rywalki, szczególnie w dwóch pierwszych partiach, dość mocno próbowały dobrać im się do skóry. W końcowym rozrachunku dało o sobie znać większe doświadczenie Europejek i to one mogły cieszyć się z wygranej, choć nie poprawiła ona ich pozycji w tabeli. Mecz jednak nie był ładnym widowiskiem, o czym świadczy aż 48 błędów popełnionych przez oba zespoły. Obie ekipy na podobnym poziomie zaprezentowały się także w bloku, ale atak i zagrywka były domeną Niemek. Do triumfu poprowadziła je Carina Aulenbrock, która zgromadziła 11 oczek. Wśród Kubanek żadna z zawodniczek nie dobrnęła do granicy 10 punktów.

Niemcy – Kuba 3:0
(25:22, 25:22, 25:20)

Tabela:

1. Chiny      5 14 pkt. 15:4
2. USA       5 11 pkt. 14:7
3. Brazylia     5 10 pkt. 12:7
4. Niemcy      5  7 pkt. 9:9
5. Kuba       5  3 pkt. 4:12
6. Kenia      5  0 pkt. 0:15

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
mistrzostwa świata

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-10-10

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved