Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Czy beniaminek z Radomia namiesza w szeregach ekstraklasy?

Czy beniaminek z Radomia namiesza w szeregach ekstraklasy?

fot. archiwum

W czerwcu władze PLPS podjęły decyzję o rozszerzeniu PlusLigi do dwunastu zespołów. Oznacza to nie tylko urozmaicenie ligowych zmagań, ale także powrót Czarnych Radom do siatkarskiej elity po jedenastu latach.

Zespół z Radomia nowicjuszem nie jest. W latach 1984-2002 z powodzeniem występował w najwyższej klasie rozgrywkowej, dwukrotnie zajmując w niej trzecie miejsce, a także zdobywając Puchar Polski w sezonie 1998/1999. W barwach klubu występowali między innymi tacy siatkarze jak Paweł Zagumny, Łukasz Żygadło czy Robert Prygiel. Niestety lata świetności minęły, a Czarni na długi czas zniknęli z siatkarskiej mapy Polski. Jednak nie wszyscy o drużynie zapomnieli. W 2007 roku powołano Radomskie Centrum Siatkarskie, które miało nawiązywać do historii oraz tradycji „Wojskowych" i po tułaczce w II i I lidze, zespół znów znalazł się wśród najlepszych.

Sezon 2012/2013 w wykonaniu radomskich siatkarzy był bardzo udany. Zdobyli mistrzostwo I ligi, chociaż do rozgrywek przystępowali w roli beniaminka. Pokazali tym samym, że nie obawiają się nikogo i nie odczuwają kompleksów. Sukces, a także kilka innych czynników umożliwiło im start w PlusLidze. W związku z tym w szeregach drużyny nastąpiło sporo roszad, choć kluczowi zawodnicy pozostali w Radomiu. Analizując kadrę radomian, należy wspomnieć, że sztab szkoleniowy stawia przede wszystkim na młodych, perspektywicznych zawodników. Przykładem na to są dwaj 19-letni atakujący, Bartłomiej Bołądź oraz Rafał Faryna, którzy przyszli do radomskiej drużyny w miejsce Krzysztofa Ferka (AZS AGH 100RK Kraków) i Roberta Prygla (obecnie I trener drużyny). Bołądź został wybrany MVP turnieju Beskidy 2013, rozgrywanego w dniach 28-29 września, w którym zespół z Radomia zajął pierwsze miejsce. Z kolei Faryna bardzo dobrze zaprezentował się w pierwszym sparingowym meczu z Resovią Rzeszów, wnosząc na boisko świeżość i wiele pozytywnej energii. Nie byłoby jednak rozsądne zrzucać na karb tych młodych graczy plusligowe rozgrywki, dlatego też władze „Wojskowych" zdecydowały się na zakontraktowanie doskonale znanego polskiej publiczności Wytze Kooistry. Holender, mimo że nominalnie jest środkowym, grywał wcześniej na pozycji atakującego i to on z pewnością będzie stanowił o sile rażenia beniaminka.

Rozsądną decyzją władz klubowych było także pozostawienie przyjmujących Jakuba Wachnika i Kamila Gutkowskiego, którzy wielokrotnie ratowali drużynę z opresji i wyrastali na boiskowych liderów. Do grona przyjmujących dołączył również reprezentant Niemiec – Dirk Westphal.Zawodnik ma międzynarodowe obycie, dysponuje bardzo dobrymi warunkami fizycznymi, posiada szereg innych atutów. Przede wszystkim powinien wzmocnić nasze przyjęcie – tak na oficjalnym portalu Czarnych wypowiadał się o nowym nabytku Robert Prygiel. O tym, czy siatkarz faktycznie okaże się wzmocnieniem, kibice będą mogli przekonać się już wkrótce. Trenerzy będą mieli także alternatywę w postaci Jakuba Radomskiego. W drużynie pozostanie również wychowanek Bartłomiej Grzechnik, środkowy, który o miejsce w wyjściowej szóstce będzie walczył z Michałem Ostrowskim, a także dwoma zagranicznymi zawodnikami – Słowakiem Jozefem Piovarcim i posiadającym polski paszport Kanadyjczykiem Adamem Kamińskim, który ma już za sobą występy w polskiej lidze (Fart Kielce). Ciekawie prezentuje się także para rozgrywających: Bartłomiej Neroj, dysponujący silną zagrywką z wyskoku i od czasu do czasu lubiący zaatakować oraz kolejny wychowanek, 20-letni Łukasz Zugaj, powracający do drużyny ze Skry Bełchatów i mający na swoim koncie wiele juniorskich sukcesów. Zastąpi on na rozegraniu dotychczasowego zmiennika Neroja, Kacpra Gonciarza. Jeśli zaś chodzi o libero, para trenerska w dotychczasowych sparingach w równej mierze starała się stawiać zarówno na nowo pozyskanego Adama Kowalskiego jak i na pozostającego w Radomiu na nadchodzący sezon Pawła Filipowicza.

Po ogłoszeniu oficjalnej decyzji o przyjęciu Czarnych do PlusLigi zastanawiano się, jak będzie wyglądał sztab trenerski drużyny. Z pewnością niezrozumiałym ruchem byłoby podziękowanie za współpracę trenerowi, który naprowadził radomski zespół na właściwe tory. Ostatecznie Wojciech Stępień zamienił się rolami z dotychczasowym drugim trenerem Robertem Pryglem. Dla byłego reprezentanta Polski, który w poprzednim sezonie był też podstawowym atakującym radomian, będzie to debiut na stanowisku pierwszego szkoleniowca.

Na razie zespół duetu Prygiel-Stępień spisuje się różnie. Drużyna rozegrała szereg sparingów, w których występowała ze zmiennym szczęściem. Okres przygotowawczy jeszcze się jednak nie skończył, w Radomiu nie ma także Wytze Kooistry, który pozostaje do dyspozycji selekcjonera reprezentacji Holandii. Mimo to, siatkarze Czarnych nie powinni być lekceważeni przez bardziej utytułowanych rywali. Pierwszy sygnał wysłali już w zeszłym sezonie, stawiając zacięty opór ZAKSIE Kędzierzyn Koźle, w rozgrywkach Pucharu Polski. Z kolei w niedawnym sparingu z mistrzami Polski byli bliscy sprawienia niespodzianki, doprowadzając do tie-breaka. Można mówić, że rzeszowianie byli osłabieni z powodu absencji podstawowych zawodników, nie należy jednak zapominać, że na parkiecie pojawili się Wojciech Grzyb, Dawid Konarski, Łukasz Perłowski oraz Krzysztof Ignaczak, którzy nie są anonimowymi graczami.

Jedno jest pewne. Radomianie przystąpią do rozgrywek bez presji, choć z pewnością będą chcieli nawiązać do sukcesów klubu z lat 90. – Jeśli chodzi o przewidywania na nowy sezon, to myślę, że byłoby świetnie, gdyby udało nam się wejść do fazy play-off. Uważam, że jest to w naszym zasięgu – tak na temat swoich oczekiwań co do występu w PlusLidze wypowiedział się Dirk Westphal na oficjalnej stronie klubu. Czy radomski zespół będzie czarnym koniem zawodów? W końcu nazwa zobowiązuje.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2013-10-04

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved