Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Pierwszy walkower w brazylijskiej Superlidze kobiet?

Pierwszy walkower w brazylijskiej Superlidze kobiet?

fot. archiwum

W weekend zmagania w brazylijskiej Superlidze w sezonie 2013/14 rozpoczęły panie. Premierowe starcie Molico/Nestlé Osasco z Maranhão Vôlei dostarczyło emocji na boisku, a może dostarczyć ich jeszcze więcej. Ekipie z Maranhão grozi bowiem walkower.

Siatkarki reprezentacji Brazylii kilkanaście dni temu zdobyły złote medale mistrzostw Ameryki Południowej. Radość z tego sukcesu i awansu do przyszłorocznych mistrzostw świata rozgrywanych we Włoszech nie mogła trwać jednak długo, ponieważ pierwsze mecze Superligi w sezonie 2013/2014 zaplanowano już na 27 września. W pierwszym pojedynku nowego sezonu naprzeciw siebie stanęły wicemistrzynie Brazylii – Molico/Nestlé Osasco oraz Maranhão Vôlei/Cemar. „Galacticos” z Osasco, bo tak z pewnością można powiedzieć o zespole, w którym występują takie gwiazdy siatkówki, jak: Sheilla Castro, Thaisa Menezes, Camila Brait czy dwie siatkarki z Europy – Sanja Malagurski i Caterina Bosetti, spokojnie uporały się z rywalkami i zwyciężyły 3:0. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż bezpośrednio po meczu na oficjalnej stronie brazylijskiej konfederacji (CBV) nie pojawił się wynik meczu ani statystyki z tego spotkania.

Okazało się, że sprawcą zamieszania jest argentyńska rozgrywająca Maranhão Vôlei – Yael Castiglione. Według brazylijskiej konfederacji siatkarka nie miała prawa pojawić się na boisku, ponieważ do CBV nie wpłynęły na czas wszystkie wymagane dokumenty wraz z certyfikatem zawodniczki. Trener Maranhão Vôlei, Chicão, przyznał, że dokumenty faktycznie trafiły do klubu z dużym opóźnieniem, ale zostały one niezwłocznie przesłane do konfederacji i z tego względu zdecydowano, by Castiglione wystąpiła w meczu z Molico od pierwszej piłki. W związku z zaistniałą sytuacją CBV zdecydowała się powołać osobę, która zbada sprawę. Na dzień dzisiejszy możliwe są trzy rozwiązania: podtrzymanie wyniku meczu, ogłoszenie walkowera na korzyść Molico/Nestlé Osasco bądź powtórzenie meczu ze względu na błąd popełniony przez CBV. W przypadku ogłoszenia walkowera Maranhão Vôlei będzie musiał zapłacić także karę finansową.

Oświadczenie CBV w sprawie Yael Castiglione:Brazylijska Konfederacja Siatkówki (CBV) przekazuje Trybunałowi Sprawiedliwości w Sporcie (STJD) wszystkie dokumenty związane z pojedynkiem pomiędzy Molico/Nestlé Osasco oraz Maranhão Vôlei/Cemar, który odbył się w dniu 27.09.2013 w ramach Superligi kobiet. Chociaż Molico/Nestlé wygrał to spotkanie, to zgodnie z art. 30, punkt 6 Yael Castiglione broniąca barw Maranhão Vôlei nie była uprawniona do gry. Trybunał wyznaczy osobę biegłą, która zbada zaistniałą sytuację i podejmie decyzję w sprawie ewentualnej kary. Do czasu podjęcia decyzji wynik meczu nie będzie uwzględniany.

Artykuł 30, punkt 6 mówi: „Drużyna może wysłać do konfederacji wszystkie dokumenty związane z nowym zawodnikiem w celu zarejestrowania go w systemie CBV w każdy dzień tygodnia do dnia 14 stycznia 2014 roku. Dokumenty będą jednak zatwierdzane, a pozwolenia do gry wydawane wyłącznie w środy każdego tygodnia”.

Dokumenty Yael Castiglione zostały w CBV przeanalizowane dopiero w dniu 27.09.2013, a by zawodniczka mogła wystąpić w pierwszej kolejce Superligi, musiałyby być analizowane w środę 25.09.2013. Najbliższy termin, w którym zawodniczka może otrzymać pozwolenie na grę, to środa 2.10.2013.

źródło: inf. własna, melhordovolei.com.br

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi zagraniczne

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-10-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved