Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > ORLEN Liga: Młodzieńczy zapał wystarczy do utrzymania?

ORLEN Liga: Młodzieńczy zapał wystarczy do utrzymania?

fot. archiwum

Nie ewolucję, a rewolucję przeszedł skład Pałacu Bydgoszcz. W porównaniu z poprzednimi rozgrywkami szeregi drużyny z grodu nad Brdą opuściło dziesięć siatkarek. Młody bydgoski zespół czeka trudna walka o pozostanie w gronie najlepszych.

Żona z mężem udają się na inauguracyjny mecz siatkarek Pałacu Bydgoszcz we własnej hali w sezonie 2013/2014. On zagorzały fan swojej drużyny. Ona mało interesuje się siatkówką, ale postanowiła wybrać się z małżonkiem na spotkanie ligowe. Do hali przychodzą godzinę przed pierwszym gwizdkiem sędziego.

– Kochanie, czy mógłbyś mi przybliżyć skład zespołu z Bydgoszczy? – pyta żona.

– Po co? Przecież te nazwiska tobie nic nie powiedzą – odpowiada mąż.– Proszę opowiedz mi o tej drużynie. Nie zamierzam kibicować zespołowi, w którym nie znam zawodniczek reprezentujących jego barwy – usilnie nawołuje żona.

– Dobrze, zgadzam się – odparł mąż, który przechodzi do konkretów. – Po zakończeniu sezonu większość siatkarek opuściło szeregi Pałacu. Wiesz, szczególnie żałuję odejścia Rachael Adams, która stanowiła o sile zespołu. Jako środkowa była najlepiej punktującą w swoim zespole, co nieczęsto zdarza się zawodniczkom na tej pozycji. Do tego jej blok i wszędobylski amerykański optymizm. Przyjęcie, a w niektórych spotkaniach również atak „trzymała” nam Anna Grejman. To młoda i dobrze rokująca na przyszłość siatkarka. Nic dziwnego, iż zainteresował się nią „dream team” z Polic. Zresztą nie tylko beniaminek podebrał nam młode zawodniczki. Udane polowanie urządziła także Muszynianka, która pozyskała Emilię Muchę, Justynę Sosnowską i Magdalenę Mazurek. W obronie i przyjęciu pewnym punktem drużyny była Marta Kuehn-Jarek. Libero wróciła jednak do PTPS-u Piła. W składzie Pałacu na próżno szukać także Mayvelis Martinez Adlum, Dominiki Schulz, Rity Liliom i Eweliny Krzywickiej. Pierwsze dwie z wymienionych siatkarek nadal szukają klubu, a Krzywicka w najbliższym sezonie będzie występować w Budowlanych Toruń – stwierdził mąż.

– No dobrze, ale na parkiecie rozgrzewa się kilkanaście zawodniczek. Zatem opowiedz mi o nowych siatkarkach – powiedziała żona.

– Działacze Pałacu Bydgoszcz nie próżnowali i na tyle, na ile pozwolił budżet klubu, skonstruowali nowy skład. Mózgiem zespołu są rozgrywające. Wydawało się, iż po odejściu Mazurek na głęboką wodę rzucona zostanie Marta Biedziak. Młoda rozgrywająca otrzyma jednak wsparcie od Jany Sawoczkiny. Doświadczona siatkarka wraca do Pałacu po dwóch sezonach. W latach 2009-2011 Ukrainka reprezentowała barwy ówczesnego Centrostalu Bydgoszcz. Młodością będzie stał atak. Na tej pozycji będą grały trzy młode zawodniczki. Do Zuzanny Czyżnielewskiej dołączyły Tamara Kaliszuk i Zuzanna Pieczka. Zupełnie nowe twarze można także zobaczyć na środku siatki. Z drużyny juniorek do seniorek przesunięto Ewelinę Janicką. Do zespołu dołączyły także Katarzyna Połeć i Monika Naczk. Ostatnia z wymienionych siatkarek po dwóch latach w Pile wróciła do Bydgoszczy. Taki sam kierunek obrała Katarzyna Wysocka. Libero była wypożyczona na trzy lata do zespołu z Piły i po wypełnieniu umowy zdecydowała się powrócić do grodu nad Brdą. Wysocka na swojej pozycji będzie wspomagana przez Annę Korabiec. Na przyjęciu z poprzedniego składu ostała się jedynie Paulina Głaz, która otrzyma wsparcie od Kingi Dybek, Julii Twardowskiej i Agaty Karczmarzewskiej-Pury. Pierwsze z dwóch wymienionych siatkarek to młode zawodniczki, które dopiero stawiają pierwsze kroki w dorosłej siatkówce. Z kolei Karczmarzewska-Pura to doświadczona siatkarka, która z niejednego już pieca chleb jadła. O jej klasie najlepiej świadczy fakt, iż rozegrała w reprezentacji Polski 87 spotkań – zaznaczył mąż.

– Zespół oparty jest na młodych zawodniczkach, które mogą wnieść dużo ożywienia i radości do zespołu – podsumowała żona.

– Pytanie, czy młode dziewczyny udźwigną ciężar walki w ORLEN Lidze na tyle, by zakwalifikować się do fazy play-off? – zakończył mąż.

Pytanie, jakie postawił mąż, jest – w mojej opinii – główną tezą przy rozważaniach szans Pałacu Bydgoszcz w sezonie 2013/2014. W życiu warto stawiać sobie realne cele. Takim będzie dla Pałacu zakwalifikowanie się do fazy play-off. Drużyna oparta jest na młodych zawodniczkach, które wcześniej występowały w zespołach juniorskich lub grały w I lidze. Różnica jest zatem ogromna. Począwszy od treningów, a skończywszy na samych spotkaniach. Doświadczeniem na parkietach w najwyższej klasie rozgrywkowej może pochwalić się jedynie pięć zawodniczek – Sawoczkina, Wysocka, Karczmarzewska-Pura, Naczk i Kaliszuk. To zdecydowanie za mało, biorąc pod uwagę składy innych zespołów z ORLEN Ligi. Sam papier mówi, że podobnym potencjałem ludzkim w ORLEN Lidze dysponował będzie tylko PTPS Piła. Pozostałe zespoły znacznie się wzmocniły. A przecież miejsc w play-off jest tylko osiem, a drużyn dziesięć…

W czym zatem nadziei na bezpieczne utrzymanie mogą upatrywać kibice oraz zespół Pałacu Bydgoszcz? Nie od dziś wiadomo, że same umiejętności nie grają. Do nich należy dołożyć walkę, poświęcenie i zadziorność. O to sympatycy Pałacu powinni być spokojni. Młode dziewczyny każdą możliwość gry na parkiecie będą starały się wykorzystać do maksimum. Wiele będą miały do udowodnienia – przede wszystkim sobie – Monika Naczk i Agata Karczmarzewska-Pura. Pierwsza z wymienionych siatkarek chce pokazać, iż niesłusznie była przez dwa lata rezerwową w Pile. Z kolei Karczmarzewska-Pura po przerwie na macierzyństwo i grze w pierwszoligowej Silesii Volley ma szansę znów zaistnieć na najwyższym szczeblu rozgrywek.

Powody do lekkiego optymizmu dają także wyniki meczów towarzyskich, w których Pałac osiągał rezultaty większe niż przyzwoite. Sparingi to jednak tylko sparingi, a wszystko zweryfikują boje o punkty. Już 5 października meczem wyjazdowym z Muszynianką bydgoszczanki zainaugurują 22. sezon w najwyższej klasie rozgrywkowej. Czy po ostatnim meczu w fazie zasadniczej drużyna będzie mogła twierdząco odpowiedzieć na pytanie postawione przez kibica w wymyślonej historyjce? Czas pokaże…

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2013-09-30

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved