Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME w siatkówce na siedząco: Ponowny triumf Bośni i Hercegowiny

ME w siatkówce na siedząco: Ponowny triumf Bośni i Hercegowiny

fot. Michał Skorupa

21 września w Elblągu zakończyły się ME w siatkówce na siedząco. W turnieju męskim tytuł wywalczyli faworyci - reprezentacja Bośni i Hercegowiny. Wśród pań najlepsza okazała się ekipa Rosji. Polacy zakończyli zmagania na 6. miejscu.

W tegorocznych mistrzostwach Europy wystartowały łącznie 22 reprezentacje, w tym 13 męskich i 9 żeńskich. W męskim finale, podobnie jak cztery lata temu, spotkały się reprezentacje Rosji oraz Bośni i Hercegowiny. Po zaciętym meczu znowu górą okazali się być reprezentanci Bośni i Hercegowiny, pokonując naszych sąsiadów zza wschodniej granicy 3:0. Mecz finałowy miał również polski akcent – sędziował go znany polski arbiter, Dariusz Jasiński. W „finale pocieszenia” zmierzyły się drużyny narodowe Niemiec i Ukrainy. Niemcy pewnie pokonali swoich rywali 3:0, zajmując tym samym 3. miejsce w turnieju.

Finał kobiet, w którym wystąpiły Rosjanki i Ukrainki, okazał się bardzo emocjonujący, gdyż o zwycięstwie miał zadecydować tie-break. Tym razem lepsza była reprezentacja Rosji, która wygrała w decydującym secie 15:10. Najniższe miejsce na podium przypadło Słowenkom, które również w pięciosetowej batalii zmierzyły się z Holenderkami.

Polacy w meczu o 5. miejsce ulegli w trzech setach reprezentacji Holandii, ale mimo to ich występ w mistrzostwach Europy można zaliczyć do udanych. Nasza drużyna rozpoczęła od pewnego zwycięstwa 3:0 nad Azerbejdżanem. W kolejnych dniach Polacy nie sprostali mocniejszym rywalom i odnieśli porażkę z Niemcami, a później z Rosjanami. Piątego dnia mistrzostw pokonali Brytyjczyków, a porażka ostatniego dnia z Holendrami sprawiła, że Polacy ostatecznie w mistrzostwach Europy zajęli szóste miejsce.Na koniec mistrzostw miłą niespodziankę sprawił początkujący zespół Polek, odnosząc pierwsze zwycięstwo na tej imprezie. Nasze siatkarki pokonały 3:0 Chorwatki i ostatecznie zajęły ósmą pozycję. Indywidualne wyróżnienie dla najlepiej zagrywającej zawodniczki turnieju otrzymała kapitan naszej reprezentacji, Ewa Warelis.

Męska reprezentacja Polski pokazała na tegorocznej imprezie, że mimo dużej przewagi innych krajów potrafimy walczyć z każdym przeciwnikiem jak równy z równym. Kapitan naszej drużyny narodowej, Piotr Siciński, powiedział po turnieju: – Siatkówka na siedząco jest raczkującą dyscypliną w Polsce, lecz coraz więcej ludzi zaczyna grać. Mamy mistrzostwa Polski, w których bierze udział 9 drużyn. Oprócz tego są podejmowane różne akcje, które mają na celu przyciągnąć do siatkówki osoby niepełnosprawne. W porównaniu do innych krajów Europy jesteśmy jeszcze daleko. W Niemczech istnieje już 600 drużyn siatkówki na siedząco, a w Polsce jest ich około 20.

Organizatorzy turnieju i tym razem nie zawiedli. Sprawili, że Elbląg na sześć dni stał się europejską stolicą siatkówki na siedząco. Ponad 200 osób było zaangażowanych w to, aby impreza przebiegała na światowym poziomie. Nie zawiedli również kibice, którzy bawili się na elbląskiej hali od rana do wieczora. Czwartego dnia turnieju gościem specjalnym była Minister Sportu, Joanna Mucha, która wraz z przedstawicielami elbląskich władz obejrzała zmagania naszej reprezentacji z Rosjanami.

Przyjeżdżamy tu od kilku lat. Elbląg słynie z tego, że robi zawsze bardzo dobre imprezy. Udowodnił to teraz i z pewnością pokaże to na mistrzostwach świata. Fantastyczna oprawa turnieju i super kibice, którym bardzo dziękujemy – mówi kapitan naszej reprezentacji.

Takie imprezy jak ta w Elblągu propagują sport niepełnosprawnych i zachęcają osoby z dysfunkcjami ruchowymi do przełamywania barier i pokonywania własnych słabości. – Jak najbardziej zachęcamy osoby pełnosprawne i niepełnosprawne, aby brały udział w takich imprezach. Są to turnieje integracyjne, co sprawia, że osoby pełnosprawne również mogą w nich startować. Niepełnosprawni zgłaszajcie się do swoich klubów lub szukajcie ich poprzez strony internetowe. Zapraszamy serdecznie! – zachęca Piotr Siciński.

W czerwcu 2014 roku w Elblągu ponownie zagoszczą siatkarze na siedząco, tym razem z całego świata. Organizatorzy liczą na kolejny sukces zarówno ten sportowy, jak i organizacyjny i już dziś zapraszają wszystkich kibiców na MŚ Elbląg 2014.

Klasyfikacja generalna mistrzostw Europy w siatkówce na siedząco

Kobiety:
1. Rosja
2. Ukraina
3. Słowenia
4. Holandia
5. Niemcy
6. Finlandia
7. Węgry
8. Polska
9. Chorwacja

Mężczyźni:
1. Bośnia i Hercegowina
2. Rosja
3. Niemcy
4. Ukraina
5. Holandia
6. Polska
7. Chorwacja
8. Wielka Brytania
9. Serbia
10. Węgry
11. Azerbejdżan
12. Łotwa
13. Litwa

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy, turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-09-23

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved