Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Mistrzostwa Europy siatkarzy. Jeśli rewolucja, to tylko w głowach

Mistrzostwa Europy siatkarzy. Jeśli rewolucja, to tylko w głowach

fot. archiwum

Za trzy dni w Polsce i Danii rozpoczynają się mistrzostwa Europy. Czy zmiany, jakie zarządził w kadrze Andrea Anastasi, mogą zmienić podejście Polaków do wielkich wyzwań i pchnąć ich do zmiany stylu gry?

Euro dla Polaków rozpocznie się w piątek o godz. 20 w Gdańsku meczem z Turcją, zdecydowanie najsłabszym przeciwnikiem w grupie, którego styl gry poza powszechnymi opiniami o jego dobrej obronie trudno zdefiniować. W sobotę mecz z najsilniejszą Francją, a dzień później, na zakończenie pierwszej fazy rozgrywek, potyczka ze Słowakami.

W poniedziałek trener Anastasi zdecydował, że jedynym z grupy trenujących do dziś w Spale, który nie pojedzie na mistrzostwa, będzie przyjmujący Wojciech Włodarczyk. To akurat nie była zaskakująca decyzja, w przeciwieństwie do dwóch poprzednich ruchów personalnych. Wcześniej selekcjoner zrezygnował z etatowych dotąd graczy na kluczowych pozycjach – atakującego Zbigniewa Bartmana i libero Krzysztofa Ignaczaka.

Jeśli spojrzeć na gorąco, dwie tak fundamentalne zmiany powinny wywrócić zespół do góry nogami.Ale nie w tym wypadku. Oczywiście zdarzały się mecze, w których Bartman był zdecydowanym liderem, niemal w pojedynkę wygrywał z rywalami, ale akurat polska reprezentacja jako jedna z niewielu w światowej czołówce nie była uzależniona w ofensywie od zawodnika występującego na pozycji nr 4 (atakujący). Na pewno nie tak jak np. Niemcy od Gyorgyego Grozera czy Bułgaria od Cwetana Sokołowa, do których w trakcie meczu piłka jest wystawiana kilkadziesiąt razy, a oni sami zbierają nawet po 30 punktów w każdym spotkaniu. Polsce pod tym względem znacznie bliżej do reprezentacji Włoch, gdzie w ataku tyle samo co atakujący mają do powiedzenia przyjmujący.

Polacy pod tym względem mogą być wyjątkowi, bo podział ról między przyjmującymi jest dość wyraźny – wysoki i silny Bartosz Kurek ukierunkowany na atak i skupiony na defensywnych elementach, bardzo wszechstronny Michał Winiarski.

Co do samego atakującego to będzie nim teraz Jakub Jarosz, który dojrzał do roli prawdziwego egzekutora. Zdaniem ekspertów jest on bardziej wszechstronny w ataku niż Bartman. Poza tym ma obecnie zmiennika, o jakim marzą najlepsi na świecie – olbrzymiego (około 210 cm wzrostu) i niebywale silnego Grzegorza Boćka.

Na pozycji libero zmiana Ignaczaka na młodego Pawła Zatorskiego nie powinna zakłócić gry zespołu w przyjęciu i obronie. Jedyne, o co można się martwić, to niewielkie doświadczenie gracza PGE Skry Bełchatów w wielkich imprezach. Tyle że to zawodnik bez „układu nerwowego”, który otrzaskał się w Lidze Mistrzów. Wszelkie wyzwania podejmuje z uśmiechem na ustach, dodatkowo deprymując tym rywala. Jeśli się stresuje, to tak subtelnie, że nie widzą tego nawet koledzy z zespołu.

Radykalne zmiany, jeśli ktoś chce je tak nazywać, zmian w grze nie przyniosą – mówi Ireneusz Mazur, były trener kadry. – Jarosz i Zatorski, których uznajemy za nowych, uzupełniali grę reprezentacji od dłuższego czasu – dodaje.

Pozostali reprezentanci na Euro, rozgrywający Łukasz Żygadło i środkowi – Marcin Możdżonek oraz Piotr Nowakowski – obecni są w drużynie od dawna. Zmiany nie wpłyną więc znacząco na styl gry. Mentalnie wywołały jednak niemały wstrząs, zwłaszcza po odejściu Bartmana, który jest silną siatkarską osobowością ze wszystkimi tego zaletami i wadami.

Kilka dni przed Euro zawodnicy dość często podkreślają, że w tej chwili nie liczą się jednostki, lecz zespół. Nawet ci, którzy będą tylko rezerwowymi, a ich listę z góry można przewidzieć, pogodzili się ze swoją rolą. Nie z braku ambicji, ale w trosce o interes drużyny. Podczas rozmów w piątek na zgrupowaniu w Spale siatkarze podkreślali, że każdy ma coś do zaoferowania drużynie. Wyglądało to na idyllę, a nie na grupę mężczyzn, którzy mają za sobą od maja blisko sto wspólnych dni treningów, meczów i podróży.

Cały tekst Przemysława Iwańczyka w serwisie sport.pl

źródło: sport.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2013-09-17

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved