Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Sebastian Świderski: Wciąż będziemy się zgrywać

Sebastian Świderski: Wciąż będziemy się zgrywać

fot. archiwum

- Na razie jest za wcześnie na stabilizację naszych poczynań. Nie będziemy mieli kadrowiczów, więc trudno mówić o poukładaniu naszej gry - mówi Sebastian Świderski, opowiadając o przygotowaniach ZAKSY do nowego sezonu.

Siatkarze ZAKSY ochoczo wrócili do pracy czy przydałby się im jeszcze trochę odpoczynku?

Sebastian Świderski: – Jak najbardziej cieszyli się, że ponownie wrócili do treningów. Niektórzy z nich chcieli nawet wcześniej rozpocząć tę pracę, ponieważ dwu- czy trzymiesięczna przerwa była dla nich za długa. Nie ma się zresztą co dziwić, bo po takim czasie trzeba naprawdę wziąć się w garść, by osiągnąć wysoką formę. Zawodnicy po pierwsze stawili się zdrowi – i to jest najważniejsze, a po drugie naładowani pozytywnymi emocjami.

Na początku dysponowałeś tylko pięcioma zawodnikami…– Muszę przyznać, że nie było łatwo. Na początku trudno jest skomponować cały skład, dlatego postawiliśmy na zajęcia pozasiatkarskie. Mieliśmy trening pływania z Otylią Jędrzejczak, zawody paintballa. Chodzi o to, by nie siedzieć cały czas w halii aby organizm się wdrożył w cykl treningowy. Inaczej trenuje się w grupie, a inaczej we własnym zakresie.

Rzadko słyszy się, żeby zawodnicy mieli zapewnione takie atrakcje…

– To jest coś zupełnie innego niż treningi w hali. Nie codziennie można popływać w basenie z mistrzynią olimpijską czy polatać z pistoletem podczas paintballu. Takie zajęcia miały na celu skonsolidowanie grupy. Podobne zabiegi przeprowadza reprezentacja Włoch, która uczestniczyła w dość poważnym spływie pontonowym. Trenerzy uciekają do takich sposobów, żeby rozluźnić głowy zawodników. To wszystko potem owocuje w lepszej pracy.

Po dwóch rozegranych sparingach trudno jeszcze czegokolwiek oczekiwać po zespole ZAKSY…

– To prawda, przed nami jeszcze dużo pracy. Tak naprawdę dopiero od dwóch tygodni trenujemy na siatce, robimy małe gierki, atakujemy. Tak naprawdę w środę po raz pierwszy w tych przygotowaniach zagraliśmy sześciu na sześciu. Skorzystałem z pięciu zawodników z Młodej ZAKSY i nareszcie ten trening wyglądał tak, jak powinien. Jestem zadowolony z pracy, którą wykonaliśmy. Te sparingi mają na celu pokazanie tego, co do tej pory zrobiliśmy, i skontrolowanie czy wszystko idzie zgodnie z planem. Nie można się też cały czas męczyć żmudną pracą na treningach, tylko trzeba sprawdzić się z innymi rywalami niż koledzy z drużyny.

Pięciu zawodników wciąż przebywa na kadrze i przygotowuje się do mistrzostw Europy. To dla ciebie duży problem?

– Ci zawodnicy cały czas są na jakimś poziomie i będą go na początku utrzymywać. Jedynym problemem będzie zgranie drużyny, bo dwóch, trzech, a nawet czterech reprezentantów prawdopodobnie będzie występowało w pierwszej szóstce. Dwa tygodnie przed ligą, kiedy będziemy w komplecie, to będzie moim zdaniem odpowiedni czas, by dopełnić formalności. To nie pierwszy rok, kiedy nie trenujemy wszyscy razem, dlatego dla nas to żadna nowość.

Nie sposób nie zapytać o kontuzje…

– Jedynym poważniejszym urazem było lekkie podkręcenie stawu skokowego przez Dominika Witczaka. Wszystko wróciło jednak do normy, a zawodnik doszedł do siebie i trenuje dalej. Pozostałe kontuzje to jakieś mikrourazy, bóle w barkach czy stawach kolanowych, ale to normalna rzecz przy przygotowaniach. Przez dwa miesiące organizm w ogóle nie ćwiczył elementów siatkarskich, więc trzeba do tego wrócić.

W następny weekend czeka was Memoriał Arkadiusza Gołasia. Czego oczekujesz po tym turnieju od swojej drużyny?

– Wciąż będziemy się zgrywać. Na razie jest za wcześnie na stabilizację naszych poczynań. Nie będziemy mieli kadrowiczów, więc trudno mówić o poukładaniu naszej gry. Chcemy załapać tygodniowy rytm grania, ponieważ to również będzie ważne w sezonie PlusLigi.

źródło: zaksa.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-09-14

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved