Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Cristian Savani: Co znaczy dla mnie 12 lat w kadrze? Że jestem stary!

Cristian Savani: Co znaczy dla mnie 12 lat w kadrze? Że jestem stary!

fot. FIVB

- Po finale w Wiedniu bardzo długo czuliśmy w ustach gorzki smak porażki - powiedział Stefie Siatkówki Cristian Savani, opowiadając o celach na tegoroczne ME. Włoch wyjawił też, co znaczy dla niego kadra i jak spełnił jedno ze swoich marzeń.

Rozpoczęliście już przygotowania do mistrzostw – jak się czujecie? Sparingi ze Słowakami i Niemcami będą wystarczającymi sprawdzianami przed turniejem?

Cristian Savani: – Wszyscy czujemy się doskonale. Nasze przygotowania przebiegają tak, jak trzeba, znajdujemy się na właściwym etapie. W Cavalese trenujemy bardzo ciężko i intensywnie. To był dla nas bardzo trudny i pracowity miesiąc i wierzę, że przyniesie to wymierny rezultat.

– Za nami już dwa z czterech meczów towarzyskich. Obydwa przebiegły pomyślnie, wypadły dobrze i teraz czekamy na spotkania z Niemcami. To zespół, z którym już w tym sezonie się mierzyliśmy, podczas Ligi Światowej.Jaki jest wasz cel na mistrzostwa – awansować do finału, jak przed dwoma laty? Czy może nie postawiliście sobie konkretnych założeń i skupiacie się na każdym meczu po kolei?

– Jeśli chodzi o tegoroczne mistrzostwa, to nasze oczekiwania są ogromne. Po finale w Wiedniu bardzo długo czuliśmy w ustach gorzki smak porażki… Od tego czasu trochę się zmieniło w naszym zespole, ale podczas Final Six w Mare del Plata udowodniliśmy, że jesteśmy trudnym rywalem dla każdego i z każdym możemy powalczyć.

Od 2011 roku co roku wygrywacie jakiś medal – to sprawia, że presja jest większa?

– Prawdopodobnie teraz, kiedy ludzie zobaczyli, co byliśmy w stanie osiągnąć przez ostatnie lata, oczekują od nas o wiele więcej. My jednak nie zwracamy na to uwagi, za każdym razem do każdego turnieju podchodzimy w ten sam sposób. Mamy nową, młodą drużynę, ale musimy spróbować odpowiednio wykorzystać nasz potencjał. Wierzę, że możemy walczyć na równi ze wszystkimi.

Co jest waszą największą siłą?

– Uważam, że naszym największym atutem jesteśmy my sami, cały zespół, to, że tworzymy kolektyw i zawsze jesteśmy razem. Wśród nas nie ma lidera, nie wyłoniła się jednostka, która byłaby ponad innymi. Tworzymy zgraną grupę zawodników, którzy dążą do osiągnięcia wspólnego celu. Wierzę, że to jest właśnie nasza największa siła.

Kto według ciebie ma największe szanse na medal podczas czempionatu?

– Faworytem jest Rosja. Niemniej jednak są też inne reprezentacje, które mogą mieć coś do powiedzenia, a między nimi jesteśmy my i Polska.

Macie całkiem młody zespół i ty jesteś jednym z najbardziej doświadczonych graczy. Jak się czujesz w roli kapitana?

– Dobrze odnajduję się w tej roli. Mam to szczęście, że jestem kapitanem zespołu, który składa się z naprawdę wielu świetnych zawodników, ludzi. Z tego też powodu w naszej szatni nie dochodzi do żadnych nieporozumień. Moim zadaniem natomiast jest przejmować inicjatywę, udzielać innym rad w ważnych momentach, ale tak naprawdę każdy z nas doskonale wie, co musi robić i robi to najlepiej, jak to możliwe. Dla mnie to prawdziwy zaszczyt i powód do dumy być kapitanem tej reprezentacji.

Grasz w kadrze już dwanaście lat – co to dla ciebie znaczy?

– Że jestem stary! (śmiech) To naprawdę fenomenalny rezultat, patrząc pod kątem osobistym, zawodniczym. Dodatkowo zostałem kapitanem reprezentacji i to sprawiło, że jestem bardzo szczęśliwy. Według mnie to, by zostać kapitanem drużyny narodowej, jest marzeniem każdego gracza, a mi udało się je spełnić.

Jak to możliwe, że wicemistrz Europy, brązowy medalista igrzysk i Ligi Światowej wciąż pozostaje bez klubu? Czy może wiesz już, gdzie zagrasz, czy rzeczywiście będzie to Szanghaj?

– Zgadzam się z tobą – dla mnie również to dziwne, ale tak właśnie wygląda moja sytuacja, że pozostaję bez klubu. Na chwilę obecną otrzymałem kilka ofert, w tym tę z Chin, ale nie tylko. Istnieje kilka możliwości – zobaczymy.

*Rozmawiała Michalina Tarkowska (Strefa Siatkówki)

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy, siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-09-14

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved