Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka amatorska > W Elblągu startują ME w siatkówce na siedząco kobiet i mężczyzn

W Elblągu startują ME w siatkówce na siedząco kobiet i mężczyzn

fot. archiwum

Już za niespełna tydzień Elbląg stanie się europejską stolicą piłki siatkowej na siedząco. W turnieju mistrzostw Europy zapowiedziały występ 22 reprezentacje narodowe, w tym 13 drużyn męskich i 9 żeńskich. Nie zabraknie również reprezentacji Polski.

Uroczyste rozpoczęcie turnieju odbędzie się 16 września o godzinie 9:00 w elbląskiej hali Centrum Sportowo-Biznesowego, gdzie rozgrywane będą wszystkie mecze. Faza finałowa zaplanowana została na 21 września. Chwilę po ceremonii rozpoczęcia, w meczu otwarcia, polska męska reprezentacja zmierzy się z drużyną Azerbejdżanu. Godzinę później nasze panie zagrają z Węgrami.

Piłka siatkowa na siedząco to gra zespołowa z założenia przeznaczona dla osób niepełnosprawnych, lecz obecnie jest uprawiana również przez pełnosprawnych sportowców. Jest już znana w ponad 60 krajach na całym świecie. Siatkówka na siedząco została wymyślona przez Holenderski Komitet Sportowy w 1956 roku, a już w 1980 roku została włączona w program igrzysk paraolimpijskich. Do naszego kraju dyscyplina ta napłynęła stosunkowo późno, bowiem o tytuł mistrza Polski zagrano po raz pierwszy dopiero w październiku 1999 roku.

Przepisy i zasady tej dyscypliny są bardzo podobne do przepisów piłki siatkowej. Różnica dotyczy miedzy innymi boiska, którego pola mają wymiary 5x6m, a linia pola ataku znajduje się 2 metry od linii środkowej. Siatka zawieszona jest na wysokości 105 cm dla kobiet oraz 115 cm dla mężczyzn.O organizację tegorocznych mistrzostw Europy oprócz Polski starały się również inne państwa, a wśród nich Rosja, Niemcy, Holandia i Serbia. Na decyzję o wyborze Polski wpłynęła niewątpliwie pozytywna ocena działaczy na temat rozgrywanego od 12 lat Międzynarodowego Turnieju w Siatkówce na Siedząco „Elblag CUP”, który jest największą tego typu imprezą w Europie Wschodniej.

Cztery lata temu, w 2009 roku, gospodarzem mistrzostw Europy był także Elbląg. Wówczas w turnieju żeńskim zagrało 8 zespołów, a w męskim aż 11 ekip. Mimo wielkiego sukcesu organizacyjnego nasze reprezentacje zajęły dopiero 9 miejsce w kategorii mężczyzn i jedno oczko wyżej w turnieju kobiet. W 2009 mistrzem Starego Kontynentu w turnieju męskim została reprezentacja Bośni i Hercegowiny, a wśród pań triumfowały Holenderki. Najlepszy dotychczasowy wynik naszej drużyny narodowej na mistrzostwach Europy to piąte miejsce w zawodach rozgrywanych w Finlandii.

Wśród mężczyzn zdecydowanym faworytem są mistrzowie paraolimpijscy z Londynu, reprezentacja Bośni i Hercegowiny. Wysoką formę prezentują również drużyny narodowe Rosji, Ukrainy oraz Niemiec. Natomiast Polacy realnie mierzą w piąte miejsce, co byłoby niewątpliwym sukcesem naszych reprezentantów. W turnieju pań walka o mistrzostwo Europy rozegra się najprawdopodobniej pomiędzy drużynami z Ukrainy i Holandii. Polki nie oczekują większych sukcesów a wrześniowy turniej traktują jako przetarcie przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata.

Zapraszamy serdecznie do dopingowania polskich siatkarzy, którzy nie po raz pierwszy występować będą na tak dużym i ważnym turnieju na własnych parkietach. Ta impreza może być idealną rozgrzewką dla kibica i fana siatkówki przed mistrzostwami Europy, które już nie długo odbędą się w gdańskiej Ergo Arenie. Wstęp na elbląskie trybuny jest darmowy.

Układ grup eliminacyjnych:

Turniej kobiet:
A – Ukraina, Słowenia, Niemcy, Chorwacja
B – Holandia, Węgry, Rosja, Polska, Finlandia

Turniej mężczyzn:
A – Bośnia i Hercegowina, Serbia, Chorwacja
B – Ukraina, Holandia, Węgry, Łotwa
C – Niemcy, Polska, Azerbejdżan
D – Rosja, Litwa, Wielka Brytania

 

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka amatorska

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2013-09-12

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved