Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > Gabi i Miyashita – talenty na miarę geniuszu?

Gabi i Miyashita – talenty na miarę geniuszu?

fot. archiwum

Zakończony niedawno finał WGP stał na wysokim poziomie. W kilku meczach zawodniczki czołowych reprezentacji świata zapewniły niemałe emocje kibicom siatkówki. Mimo iż ekscytujemy się obecnie ME, warto wrócić pamięcią do zawodów rozegranych w Sapporo.

Jak można było przewidzieć, sezon poolimpijski przyniósł w wielu zespołach większe lub mniejsze zmiany kadrowe. Na parkietach mieliśmy okazję obserwować szereg nowych twarzy, niezwykle utalentowanych i znakomicie rokujących siatkarek, które już odgrywają lub wkrótce będą odgrywać czołowe role w swoich drużynach narodowych.

W tym gronie należy wymienić przede wszystkim dwie chińskie skrzydłowe: Ting Zhu i Ruoqi Hui, amerykańską atakującą Kelly Murphy, jej włoską odpowiedniczkę Valentinę Diouf, serbską przyjmującą Brankicę Mihajlović czy japońską libero Arisę Sato. Jednak na szczególne wyróżnienie zasługują dwie bardzo młode, zaledwie dziewiętnastoletnie siatkarki: brazylijska przyjmująca Gabriela Braga Guimaraes (Gabi) oraz japońska rozgrywająca Haruka Miyashita. Warto pokusić się o krótkie zaprezentowanie sylwetek obu zawodniczek oraz charakterystykę ich gry.

Brazylijka Gabi karierę zawodową rozpoczęła w rodzimej lidze w sezonie 2009/2010, występując w barwach Mackenzie Esporte Clube. Od poprzedniego sezonu reprezentuje Rio de Janeiro volei Clube, z którym osiągnęła pierwsze poważne sukcesy, wygrywając m.in. mistrzostwo kraju oraz klubowe mistrzostwo Ameryki Południowej (nagroda dla najlepszej atakującej). W swoim sportowym CV ma również znakomite występy w juniorskiej reprezentacji kanarkowych, z którą wywalczyła w tym roku najniższy stopień podium mistrzostw świata oraz została uhonorowana nagrodą dla najlepszej atakującej.Warunków fizycznych zawodniczki nie można określić jako rewelacyjne (175 cm i 60 kg). Jednak parametry w ataku (295 cm) oraz bloku (274 cm) umożliwiają jej grę na znakomitym poziomie. Przede wszystkim należy podkreślić, że Gabi to zawodniczka wszechstronna, i choć bardzo młoda, to już stabilna w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Posiada także duże umiejętności techniczne. Brazylijkę cechuje skoczność, dobra koordynacja i elastyczność. Nawet przy gorszym rozegraniu i wymagającej piłce rzadko traci rytm w ataku. W tym elemencie dysponuje niezwykłą dynamiką i siłą. Swobodnie posyła piłkę zarówno w kierunku po skosie, jak i po prostej. Potrafi również radzić sobie przy piłkach sytuacyjnych i podwyższonych, obić blok lub oprzeć o niego piłkę w celu powtórzenia akcji.

Posiada dobry ogląd sytuacji na boisku, jest opanowana i nie traci głowy po popełnieniu błędu. Punktuje również blokiem i zagrywką. W przyjęciu także wypada pozytywnie, choć trzeba przyznać, że w całym cyklu WGP nie została poddana przez rywalki dużej ilości prób w tym elemencie. Oczywiście może to świadczyć o jej stabilności w odbiorze, skoro w wielu spotkaniach taktyka innych zespołów wyraźnie była nastawiona na omijanie Gabi zagrywką, jednak z rzetelną oceną należy jeszcze poczekać.

Haruka Miyashita obecnie występuje w drużynie Okayama Seagulls. Tegoroczne występy w cyklu WGP były dla niej debiutem w barwach narodowych. Trener Masayoshi Manabe postawił przed nią trudne zadanie. Po pierwsze, mimo młodego wieku, pełniła rolę podstawowej rozgrywającej, a wiadomo jak wymagająca i odpowiedzialna jest gra na tej pozycji. Konieczne jest opanowanie i umiejętność analizowania gry drużyny przeciwnej. Po drugie Miyashita zastępuje w kadrze swoją znakomitą poprzedniczkę – wieloletnią reżyserkę gry Japonek Yoshie Takeshite, uznawaną za jedną z najlepszych rozgrywających na świecie.

Wszystko wskazuje na to, że Miyashita sprosta stawianym wymaganiom i wkrótce jej nazwisko stanie się uznaną marką. Zawodniczka posiada podobne parametry co prezentowana wyżej Brazylijka. Przy wzroście 176 cm osiąga w ataku 292 cm, natomiast w bloku 276 cm. Charakteryzując jej grę, należy podkreślić, że przede wszystkim rozgrywa, a nie tylko wystawia. Dysponuje szybkim odbiciem z palców. Nie ma piłki, z której rezygnowałaby grać szybko, nawet w przypadku wystawy sytuacyjnej sposobem dolnym po gorszym przyjęciu. Jednak wydaje się, że przy swojej sprawności niekiedy zbyt szybko rezygnuje z wystawy palcami po mniej dokładnym odbiorze zagrywki.

Cechuje ją opanowanie i kreatywność. W turnieju finałowym ogromne wrażenie sprawiały jej rozegrania w niezwykłym tempie do szóstej strefy, grane głównie z przyjmującą Yukiko Ebatą. Nawet jeśli były to akcje wymuszone i czasami grane wręcz trochę „na siłę”, to i tak cechowała je spora szybkość, sprawiająca trudności przeciwniczkom w elemencie bloku. Błędy techniczne Miyashita popełnia sporadycznie. Jej walorem jest również znakomita gra w obronie, co w przypadku Japonek nie powinno dziwić, lecz jak na rozgrywającą broni niczym rasowa libero. Dodatkowym atutem jest trudna, często punktowa zagrywka. Przykład Miyashity pokazuje, jak niesamowite i efektywne jest szkolenie w Japonii.

Nowe zawodniczki w reprezentacji już od początku mogą pochwalić się dużymi umiejętnościami i szybko dostosowują się do systemu gry wypracowanego przez trenera i bardziej doświadczone koleżanki z zespołu. Dzięki temu poziom Japonek jest nadal ogromnie wysoki, mimo sporych zmian kadrowych. Oczywiście patrząc na tegoroczne wyniki, można odnieść inne wrażenie, lecz ta reprezentacja od lat prezentuje wręcz bajeczną siatkówkę (nie tylko „dla oka”) i na dużych imprezach trzeba stawiać podopieczne trenera Manabe w gronie głównych kandydatek do podium.

Przedstawione oceny obu siatkarek mogą wydawać się aż nazbyt pozytywne. Być może. Na pewno należy podkreślić ich wyjątkowy talent i niezwykłej urody grę. Gabi to mieszanka finezji i techniki z dużą dynamiką, natomiast Miyashitę znamionuje kreatywność i polot w rozegraniu oraz nieprzeciętna sprawność. Nie ulega wątpliwości, że przed nimi jeszcze wiele pracy nad poprawą i doskonaleniem swoich umiejętności, ale posiadają wszystkie atuty, by stać się wybitnymi zawodniczkami na swoich pozycjach. Warto pilnie obserwować ich sportowy rozwój i cieszyć oko kunsztem, który prezentują.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Grand Prix, siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-09-10

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved