Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Marcello Abbondanza: Ten zespół musi uczyć się pokory

Marcello Abbondanza: Ten zespół musi uczyć się pokory

fot. FIVB

Po ostatnim gwizdku meczu pomiędzy Bułgarią i Czechami w drużynie Marcello Abbondanzy zapanował grobowy nastrój. - Niektóre zawodniczki muszą zrozumieć, że w reprezentacji nie liczy się własny interes, ale dobro drużyny - ostro podsumował trener.

Po piątkowym zwycięstwie nad Serbią wróżono wam pierwsze miejsce w grupie, a tymczasem przegrane z reprezentacją Polski i Czech sprawiły, że jedziecie do domu. Co się stało?

Marcello Abbondanza: To chyba już taka nasza historia i nasz los, a jak wiemy, historia lubi się powtarzać. Mam wrażenie, że niedawno dokładnie to samo nam się przydarzyło. Jeśli wrócimy do Grand Prix, to tam jednego dnia rozprawiliśmy się z przyszłym triumfatorkami Grand Prix – Brazylią, a następnego dnia polegliśmy w starciu ze słabszą Dominikaną. Potem wygraliśmy z Japonkami, które może nie pokazują takiej klasy jak Brazylijki, ale są również klasowym zespołem. Mój zespół jest bardzo młody i większość tych dziewczyn gra po raz pierwszy w podstawowych szóstkach reprezentacji. Problem, przed którym stoję jako szkoleniowiec, jest taki, że dobrze wyszkolone technicznie zawodniczki nie osiągnęły jeszcze odpowiedniego poziomu mentalnego i w spotkaniach o stawkę czują się kompletnie zagubione. Ten sam scenariusz przewija się w naszej drużynie przez cały sezon reprezentacyjny – latem graliśmy dobre spotkania, a następnie przegrywaliśmy w fatalnym stylu. W sobotę prowadziliśmy z Polską już 21:14 w pierwszym secie i przegraliśmy tego seta na własne życzenie. To problem, który nie ma nic wspólnego z techniką, z umiejętnościami, tylko rozgrywa się w głowie. Jeśli te dziewczyny pewnego dnia odrobią tę lekcję i dorosną mentalnie do gry na najwyższym poziomie, to będzie to silny zespół.

Ale czy nie jest to rolą szkoleniowca, żeby pracować z zawodniczkami też nad psychiką? W jaki sposób pracowaliście nad tym elementem? Zawodniczki szóstkowe w waszym zespole nie są anonimowe. Filipowa grała w Urałoczce, Wasiliewa ma za sobą dobry sezon w Brazylii, Rabadżiewa dobrze prezentowała się w pierwszej szóstce w Baku. To silne zawodniczki grające w dobrych zagranicznych ligach.To prawda, ale znowu wszystko sprowadza się do kwestii mentalnej. Rabadżiewa spędziła sezon pod moimi skrzydłami w Baku. Gwiazda klubowa może nie być gwiazdą na poziomie reprezentacyjnym. Ten zespół musi uczyć się pokory przede wszystkim i niektóre zawodniczki muszą zrozumieć, że w reprezentacji nie liczy się własny interes, ale dobro całej drużyny. To chyba najważniejsza nauka z tego turnieju. Ja też zadaję sobie obecnie pytanie, co poszło nie tak i jak można to zmienić w przyszłości.

Skoro wybiegamy myślami w przyszłość, to jak potoczą się dalsze losy pana i reprezentacji Bułgarii?

Sam nie wiem, szczerze mówiąc. W najbliższym czasie wracam na kilka dni do Włoch, tam będę odpoczywał i zastanawiał się nad dalszą przyszłością. Po krótkim odpoczynku wracam do Stambułu, gdzie będę trenował zespół Fenerbahce. Nie wiem, co dalej z bułgarską siatkówką. Nie wiem, jakie decyzje po tym turnieju zostaną podjęte i jakie decyzje podejmę ja sam. Będę również starał się, aby była to decyzja najlepsza dla mnie.

Czeszki zaskoczyły was w jakimś elemencie?

Nie sądzę, znamy ten zespół bardzo dobrze. Graliśmy z nimi ostatnio kilka razy i za każdym razem kończyło się to w pięciu setach. Do tej pory to my wygrywaliśmy te pięciosetowe pojedynki, a dzisiaj to Czeszki były górą.

Któraś z zawodniczek szczególnie zapadła w pamięć?

Z pozytywnej strony na pewno Aneta Havlickova, która zdobyła 33 punkty po raz kolejny i którą będę trenował w Fenerbahce. A po stronie bułgarskiej trudno mi mówić o pozytywach. Słabo spisała się Wasiliewa, źle grała rozgrywająca. Byliśmy zespołem słabszym, bardzo nerwowym i graliśmy indywidualnościami, a nie jako zespół.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-09-09

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved