Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Pierwszy sprawdzian formy Włochów przed mistrzostwami Europy

Pierwszy sprawdzian formy Włochów przed mistrzostwami Europy

fot. FIVB

Rosjanie, ze względu na inne zobowiązania, zrezygnowali ze sparingów z Włochami. Podopieczni Mauro Berruto w tej sytuacji zorganizowali dodatkowy mecz testowy przeciwko Słowakom, a wcześniej sprawdzili swą formę, sparując między sobą.

Jako że Włochom nie powiódł się wyjazd do Moskwy, postanowili oni zorganizować sobie sparing we własnym zakresie. I tak wszyscy zawodnicy przebywający aktualnie na zgrupowaniu w Cavalese zostali podzieleni na dwa zespoły: Italia Azzurra, w którym zagrali bardziej doświadczeni gracze, i Italia Bianca, w którym znaleźli się młodsi zawodnicy. Pierwszy team prowadził Andrea Brogioni, czyli drugi trener reprezentacji Włoch, zaś drugi – legendarny Andrea Giani, a aktualnie asystent Mauro Berruto i Brogioniego. Berruto zaś obserwował spotkanie z trybun.

Początek potyczki stał pod znakiem błędów własnych, jakie popełnili zawodnicy obu ekip. Nieco więcej pojawiło się ich po stronie bardziej doświadczonych siatkarzy, w efekcie czego ich młodsi koledzy prowadzili już 8:2. Kilka chwil później jednak Ivan Zaytsev zablokował Vettoriego, a piłkę w aut posłał Kovar i na tablicy wyników widniał remis (9:9). Świetnie w bloku spisywał się też Emanuele Birarelli, wyprowadzając swój zespół na prowadzenie, lecz po drugiej stronie siatki zameldował się Filippo Lanza (15:14). Gracze Andrei Brogioniego nie zamierzali odpuszczać i kiedy efektownym atakiem popisał się Cristian Savani, ponownie byli na czele (18:16). Tej przewagi nie oddali już do końca, nieco jeszcze ją powiększając, a wynik seta ustalił Simone Parodi.

Początek drugiej odsłony również należał do Parodiego. Na jego udane zagrania starali się natomiast odpowiadać Filippo Lanza i Thomas Beretta, punktując zza linii dziewiątego metra (6:6). Simone Parodi jednakże był bezkonkurencyjny i to on w tej fazie meczu był głównym autorem punktów Italii Azzurra. Jiri Kovar co prawda robił wszystko, co w jego mocy, by doprowadzić do remisu, lecz w obliczu dobrej postawy w bloku Dragana Travicy na niewiele się to zdało i jego zespół przegrywał już 13:17. W końcówce dodatkowo świetnie radził sobie Birarelli, a ostatnie słowo należało do przyjmującego Lube, który zapunktował bezpośrednio zagrywką.Trzecią partię wyśmienicie rozpoczął Luca Vettori (4:4), lecz z czasem jego koledzy zaczęli się mylić i to rywale, po zbiciu Parodiego, prowadzili 10:8. Gdy jednak blokiem zapunktował Thomas Beretta, oba teamy remisowały (10:10). Bardzo dobrze radził sobie wówczas również młody Daniele Mazzone, dając swemu zespołowi prowadzenie. Do gry włączył się też Lanza, ale Kovar nie potrafił przebić się przez blok duetu Cristian Savani-Davide Saitta, w wyniku czego przewaga graczy Andrei Gianiego stopniała do dwóch oczek (17:15). Czech z włoskim paszportem pomylił się jeszcze kilkukrotnie, lecz rywale nie byli mu dłużni. Nikt jednak nie zamierzał odpuszczać, wobec czego doszło do zaciętej końcówki. W niej większym sprytem wykazał się Filippo Lanza, przedłużając spotkanie.

Pierwsze akcje czwartego seta zwiastowały walkę do ostatniej piłki (5:5). W bloku wówczas brylował Matteo Piano, zaś po drugiej stronie siatki prym wiedli Filippo Lanza i Jiri Kovar (8:5). Wraz z upływem czasu jednak podopieczni Andrei Gianiego spisywali się coraz słabiej (9:9), a w ich poczynania wkradły się niewymuszone błędy (11:14). Starsi koledzy postanowili to bez skrupułów wykorzystać i gdy na skrzydle zameldował się Cristian Savani, ich przewaga wzrosła do pięciu punktów (17:12). Przypomniał o sobie również Ivan Zaytsev, sprawiając, że team Andrei Brogioniego zwycięstwo miał niemal na wyciągnięcie ręki. Co prawda losy partii próbował odwrócić jeszcze Kovar, ale sztuka ta ostatecznie nie udała mu się.

Italia Azzurra – Italia Bianca 3:1
(25:21, 25:18, 28:30, 25:20)

Składy zespołów:
Italia Azzurra: Travica (6), Zaytev (15), Savani (12), Parodi (17), Birarelli (8), Piano (9), Rossini (libero)
Italia Bianca: Saitta (6), Vettori (13), Kovar (14), Lanza (12), Beretta (9), Mazzone (7), Giovi (libero) oraz Sabbi

źródło: gazzetta.it, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2013-08-26

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved