Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > TKS Tychy trenuje na maksymalnych obrotach

TKS Tychy trenuje na maksymalnych obrotach

fot. Michał Giel

Do debiutu na zapleczu ekstraklasy intensywnie przygotowuje się jeden z aż czterech tegorocznych beniaminków - TKS Nascon Tychy. - Ciężką pracę to wykonuje górnik przodowy, my mamy najfajniejszą pracę na świecie - przyznał atakujący Marcin Kozioł.

Kibice siatkówki w Tychach po raz pierwszy w historii klubu będą mieli okazję oglądać we własnej hali zmagania siatkarzy o mistrzostwo I ligi. Co prawda awans nie został uzyskany drogą sportową w turnieju finałowym II ligi, ale o tym w tyskim klubie już nikt nie myśli. Sztab trenerski i zawodnicy koncentrują się wyłącznie na rozpoczętych wraz z początkiem sierpnia przygotowaniach do zbliżających się spotkań na pierwszoligowym froncie. – Przygotowania zaczęliśmy na początku tego miesiąca i będą trwać 9 tygodni. Pracujemy od poniedziałku do piątku. Co drugi dzień mamy siłownię i zajęcia w hali, natomiast we wtorki i czwartki wyłącznie treningi indywidualne w hali – opowiedział o treningach TKS-u libero tyskiego klubu, Emil Siewiorek.Nie mamy dostępu do hali, by trenować dwa lub trzy raz dziennie, stąd taki plan tych przygotowań. Wszystko jest dobrze poukładane przez trenera Słabego i myślę, że będą tego pozytywne efekty już na samym początku sezonu – dodał.

Zajęcia prowadzone przez duet trenerski Grzegorz Słaby i Marcin Nycz odbywają się tylko i wyłącznie w hali bądź na siłowni. Siatkarze z Tychów nie mają więc atrakcji w postaci treningów na bieżni lekkoatletycznej, basenie czy na górskich szczytach. Mocne treningi siłowe i wytrzymałościowe nie spędzają jednak uśmiechu z twarzy zawodników. – Ciężką pracę to wykonuje górnik przodowy, my mamy najfajniejszą pracę na świecie. Jak to ktoś mądry kiedyś powiedział – na głowę nam deszcz nie pada, robimy to, co kochamy i jeszcze nam za to płacą – powiedział przestawiony z pozycji przyjmującego na atak Marcin Kozioł.Wiadomo, okres przygotowawczy to czas, w którym intensywność treningu jest większa. My w tym wszystkim staramy się nie zwariować i pracować przede wszystkim mądrze. Oczywiście sporo czasu spędzamy na siłowni, ale już kondycję, w odróżnieniu od innych zespołów, budujemy w hali poprzez siatkówkę i ćwiczenia z nią związane. Włączone jest w to myślenie i koncentracja, o którą niesamowicie ciężko przy tak dużym wysiłku. Na pewno będzie to miało większe przełożenie na późniejsze sytuacje boiskowe aniżeli bezmyślne chodzenie po górach lub bieganie po stadionach. Jesteśmy przecież siatkarzami, a nie taternikami czy lekkoatletami – skwitował Kozioł.

W trakcie przygotowań do rozgrywek najmniej pożądane są kontuzje bądź urazy wyłączające siatkarzy z treningów. Nie jest to komfortowa sytuacja zarówno dla trenera, jak i dla samego kontuzjowanego gracza, którego omija bardzo ważny czas w sezonie. W przypadku ekipy z Tychów problemy zaczęły się już od pierwszych zajęć, gdy urazu doznał środkowy Wiktor Macek. Nieco później problemy zdrowotne dopadły drugiego nowego zawodnika TKS-u – Rafała Sobańskiego.Niestety urazy, na całe szczęście niegroźne, nie omijają nas od samego początku. Na pierwszym treningu Wiktor Macek podkręcił staw skokowy, jednak po tygodniowej absencji powoli wznawia treningi. Żeby tego było mało, Rafałowi Sobańskiemu przytrafiły się komplikacje po pobieraniu krwi. Rafał bierze antybiotyki i jest wyłączony z treningu. Na ile, nie wiadomo. Miejmy nadzieję, że wróci do nas lada dzień i że limit nieszczęść na ten sezon wykorzystaliśmy przed jego rozpoczęciem – powiedział atakujący zespołu z Tychów.Jak przed każdymi rozgrywkami zespół opuszcza część siatkarzy, a ich miejsce zajmują nowi gracze. Przed sezonem 2013/2014 TKS wzmocniło pięciu zawodników: Wiktor Macek, Jakub Nowosielski, Rafał Sobański, Grzegorz Surma i Kamil Lewiński. Jak nowe twarze wpływają na atmosferę w zespole? – Mamy nowych zawodników w klubie i to jest motor napędowy dla pozostałych, by przepracować okres przygotowawczy jak najlepiej i potem walczyć o miejsce w wyjściowym składzie. Forma rośnie z dnia na dzień. Atmosfera jest super i tu pochwała dla trenerów, że bardzo dobrze dobrali zespół pod względem charakterów – skomentował Siewiorek. Pozytywnie o nowych nabytkach wypowiedział się także Marcin Kozioł.Są to młode, głodne sukcesu „wilki”, z olbrzymią chęcią do pracy – i to jest najważniejsze. Co z tego wyjdzie, zobaczymy. Życzę im z całego serca, żeby po tym sezonie było o nich głośno, a mają ku temu wszelkie podstawy. Czy weszli w drużynę? Powiem tak: żadnej skrzynki piwa w szatni nie widziałem – dodał z uśmiechem Kozioł.

Jedną z ważniejszych postaci w każdej drużynie jest jej kapitan. W minionych rozgrywkach kapitanem teamu z województwa śląskiego był Marcin Kozioł. W bieżącym sezonie w Tychach nie wybrano jeszcze osoby, która będzie pełniła tę funkcję. Póki co obowiązki kapitańskie pełni właśnie Kozioł. – Z racji tego, że nie wybraliśmy jeszcze nowego kapitana, pełnię jego obowiązki niejako z urzędu po poprzednich sezonach. Jak będzie dalej, czas pokaże. Nieważne jednak, kto będzie kapitanem zespołu, ważne, żebyśmy wszyscy uparcie dążyli do tego samego celu. A cel jest jeden – w odróżnieniu od zeszłego sezonu po ostatnim meczu wracać do domu z uśmiechem na ustach, a nie ze łzami w oczach – przyznał pełniący obowiązki kapitana atakujący TKS-u.

Okres wylewania siódmych potów podczas „siłówki” powoli się już kończy i lada dzień rozpoczną się treningi, których celem będzie zgranie zespołu i wypracowanie określonego stylu gry. Wraz z przygotowaniem technicznym i taktycznym pojawią się mecze kontrolne i turnieje. – Na początku czeka nas sparing z Volleyem Rybnik, a później dwa turnieje – w Będzinie oraz łączony w naszej hali i w Kętach – poinformował Emil Siewiorek. – Zwłaszcza obsada turnieju w Będzinie będzie bardzo ciekawa. Oprócz gospodarzy, którzy według mnie są głównym faworytem I ligi, oraz TKS-u zagrają jeszcze Stal Nysa i ekstraklasowy BBTS Bielsko-Biała. Ponadto trener Słaby planuje liczne sparingi, które rozpoczynamy już w przyszłym tygodniu – uzupełnił Kozioł.

 

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
I liga mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-08-23

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved