Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > Piotr Makowski: Nie chcę, żeby ktoś powiedział, że szukam alibi

Piotr Makowski: Nie chcę, żeby ktoś powiedział, że szukam alibi

fot. FIVB

Reprezentacja Polski siatkarek nie zaliczy do udanych tegorocznego turnieju WGP. Biało-czerwone zajęły dopiero 15. miejsce. - Pamiętajmy o tym, że z różnych powodów nie mogłem skorzystać z kilku czołowych siatkarek - mówi polski szkoleniowiec.

– Zacznę od tego, że w Grand Prix rozegraliśmy siedem spotkań z zespołami ścisłego światowego topu, zajmującymi miejsca w czołowej dziewiątce rankingu FIVB. Nawet jeśli niektóre z tych drużyn są w przebudowie, wciąż pozostają potęgami. Na tym tle mogliśmy zobaczyć wszystkie nasze braki i poznać miejsce w szeregu. Pamiętajmy też o tym, że z różnych powodów nie mogłem skorzystać z kilku czołowych siatkarek. Z wielkich nieobecnych można byłoby stworzyć bardzo mocną drużynę – tłumaczy Piotr Makowski.

Polskie siatkarki w WGP zajęły dopiero 15. lokatę, co jest najgorszym wynikiem w historii występów naszej reprezentacji w tym turnieju. – Oceniając nasz występ, nie można nie zauważać okoliczności, jakie mu towarzyszyły. Bez tego ocena będzie niesprawiedliwa. Nie jestem przekonany, czy rzeczywiście był to najgorszy występ Polek w Grand Prix. Pamiętam turnieje w naszym kraju, w których polski zespół przegrywał wszystkie mecze, pamiętam też lata, gdy biało-czerwone miały dużo łatwiejsze rywalki, a wcale nie osiągały rewelacyjnych wyników. My rozegraliśmy trzy turnieje na trzech kontynentach, ciągle zmieniając strefy czasowe. Mieliśmy rozmaite problemy. Nikt mi nie powie, że 36-godzinna podróż z Brazylii do Polski nie odbiła się na dyspozycji siatkarek. Nie mówię tego, żeby się usprawiedliwiać, ale takie były okoliczności naszego występu w Grand Prix.

Reprezentacja podczas turniejów borykała się z różnymi problemami zdrowotnymi. Piotr Makowski o wielu z nich nie mówił jednak na głos, nie chcąc szukać usprawiedliwienia. – Mógłbym długo mówić o różnych kłopotach, które nas dopadły, ale nie chcę, żeby ktoś powiedział, że szukam alibi. Nie mam do dziewczyn pretensji, bo nawet w trudnych okolicznościach pracowały bardzo dobrze. Absolutnie nie mogę zarzucić im braku zaangażowania. Biorę na klatę odpowiedzialność za nasze wyniki w Grand Prix, nie uchylam się przed krytyką. Proszę jedynie o uczciwe i obiektywne rozliczanie naszej pracy.Czy szkoleniowiec widzi jakieś pozytywy w grze biało-czerwonych? – W meczach z Rosją i Chinami zespół pokazał naprawdę dobrą siatkówkę, a dziewczyny nabrały doświadczenia w konfrontacji z najlepszymi zespołami. To bardzo ważne, bo trzy zawodniczki z podstawowego składu reprezentacji nie miały miejsca w szóstkach swoich ligowych zespołów. Agnieszka Kąkolewska i Zuza Efimienko w ogóle nie grały w klubach. Na pewno na pochwałę zasługuje 18-letnia Kąkolewska, która pokazała się z dobrej strony. Sprawdziłem także możliwości Eweliny Sieczki czy Kingi Kasprzak, wypróbowałem wiele wariantów gry – przyznaje Makowski, który jeszcze nie wie czy do zespołu na ME powróci Anna Werblińska. – Ania na pewno byłaby bardzo dużym wzmocnieniem zespołu, ale nie wiem czy zdrowie pozwoli jej na grę. Chcę z nią porozmawiać.

Już niedługo rozpoczną się ME. „Polska” grupa nie należy do najłatwiejszych. Nasze siatkarki zmierzą się z obrończyniami tytułu – Serbkami oraz Czeszkami i Bułgarkami. – Rzeczywiście mamy trudnych rywali, ale nie składamy broni. Wiedziałem, na co się porywam, obejmując kadrę i nadal uważam, że z tą grupą siatkarek warto pracować. Zostało nam mało czasu na trening przed ME, lecz zamierzamy optymalnie go wykorzystać. Ta praca zaprocentuje, jeśli nie teraz, to na pewno w następnym sezonie – kończy trener reprezentacji Polski.

*Cały wywiad Kamila Drąga w Przeglądzie Sportowym

źródło: inf. własna, Przegląd Sportowy

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Grand Prix, reprezentacja Polski kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-08-23

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved