Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > MŚ juniorów: Czy Rosjanie obronią tytuł?

MŚ juniorów: Czy Rosjanie obronią tytuł?

fot. Tomasz Tadrała

Jutro rozpoczną się mistrzostwa świata juniorów, a ich gospodarzem po raz pierwszy w historii będzie Turcja. Tytułu bronić będą Rosjanie. Nie bez szans na dobry wynik są także Brazylijczycy, Argentyńczycy i Serbowie. W turnieju nie wezmą udziału Polacy.

W Turcji zabraknie podopiecznych Jacka Nawrockiego i Macieja Zendeła, którzy nie przebrnęli przez europejskie kwalifikacje. Biało-czerwoni o przepustki na mistrzostwa świata rywalizowali we francuskim St. Jean. Wprawdzie ograli Łotyszy i Portugalczyków, ale przegrali zarówno z gospodarzami, jak i z Belgami, a te porażki zamknęły im drogę do turnieju finałowego. Za to w Turcji zagrają Estończycy, którzy okazali się lepsi między innymi od Bułgarów i Niemców. Z pewnością była to jedna z największych niespodzianek eliminacji. Warto podkreślić także, że w zmaganiach finałowych zagra sześć zespołów z Europy, ale w czempionacie globu zabraknie wicemistrzów Starego Kontynentu (Hiszpanów) oraz brązowych medalistów polsko-duńskich zmagań (Belgów). Do wielkich nieobecnych można zaliczyć też Kubańczyków, którzy cztery lata temu zdobyli srebrne medale. Za to po raz pierwszy w historii w mistrzostwach wezmą udział cztery zespoły z Afryki, w tym absolutny debiutant – Rwanda. Na pewno kluczowe role po raz kolejny odegrają zespoły z Ameryki Południowej. Nie można też skreślać Irańczyków, którzy mają już w swojej kolekcji medale w kategoriach młodzieżowych.

Grupa A wydaje się być najsłabszą, ale nie ma w tym nic dziwnego, bowiem znaleźli się w niej gospodarze. Ich rywalami będą Egipcjanie, Marokańczycy, Hindusi i Chińczycy. Tak więc Turcy nie powinni mieć problemów z awansem do kolejnej fazy turnieju z czołowej pozycji. Niespodziankę mogą sprawić też siatkarze z Indii, którzy są dość nieobliczalni w kategoriach młodzieżowych. Choć gracze z Afryki również zapowiadają walkę o dobry wynik. – Mam nadzieje, że uplasujemy się wśród ośmiu najlepszych zespołów mistrzostw świata. Nasze przygotowania nie były kompletne, nie graliśmy też meczów towarzyskich, ale liczymy na osiągnięcie pozytywnego wyniku w Ankarze. Chcemy zrobić coś dobrego dla naszego niespokojnego narodu – podkreślił szkoleniowiec Egipcjan, Abouzeid Gaber.

Zdecydowanym faworytem grupy B będą Argentyńczycy, którzy w poprzednich mistrzostwach uplasowali się na drugim stopniu podium. – Przez cały okres przygotowawczy bardzo ciężko trenowaliśmy. Graliśmy bardzo dużo spotkań towarzyskich i jesteśmy gotowi na trudne zmagania – skomentował Fabian Muraco.To będzie bardzo trudny turniej, na którym nie ma faworytów. My będziemy myśleli tylko o każdym kolejnym meczu. Krok po kroku będziemy szli do przodu – dodał szkoleniowiec reprezentacji Argentyny. Na osiągnięcie dobrego wyniku szansę mają także Irańczycy, a być może o kolejne niespodzianki pokuszą się Estończycy. W tej grupie znaleźli się także Meksykanie i Japończycy, ale drużyny te od lat nie są zaliczane do światowej czołówki zarówno w zawodach seniorskich, jak i młodzieżowych.W grupie C najsilniejszym zespołem wydają się być Serbowie, bowiem dwa lata temu zdołali oni wywalczyć brązowe medale. – Mamy dobrych graczy, którzy mają międzynarodowe doświadczenie. Cała moja drużyna gra w serbskiej ekstraklasie. Dla nas najważniejsze będzie wyjście do dalszej fazy z pierwszego miejsca w grupie – zaznaczył opiekun Serbów, Sinisa Relić. Ich najgroźniejszymi przeciwnikami będą rówieśnicy ze Stanów Zjednoczonych. – Mieliśmy trudne chwile podczas przygotowań trwających mniej niż trzy tygodnie. Jednak jesteśmy szczęśliwi, że jesteśmy w gronie najlepszych zespołów z całego świata. Naszym celem jest znalezienie się na podium – powiedział trener Amerykanów, Peter Hanson. Swoje trzy grosze do rywalizacji zamierzają dorzucić także Kanadyjczycy, choć dla niektórych siatkarzy z Kraju Klonowego Liścia mistrzostwa świata będą pierwszą międzynarodową imprezą, w której wezmą udział. – Do turnieju przygotowywaliśmy się od czerwca. Mieliśmy też okazję zagrać mecze towarzyskie z Meksykiem i Rosją, ale to nie wystarczy, aby zdobyć doświadczenie – zaznaczył opiekun Kanadyjczyków, David Preston. Stawkę w tej grupie uzupełnią juniorzy z Tunezji i Rwandy, lecz narody te nie powinny odegrać znaczącej roli w całym turnieju.

Największe emocje będą towarzyszyły zmaganiom w grupie D. W niej znaleźli się mistrzowie świata, którzy chcą powtórzyć sukces z Brazylii. – Złoto jest celem wszystkich rosyjskich drużyn. Musimy podążać śladami zespołu młodzieżowego, który na początku zeszłego miesiąca zdobył mistrzostwo świata kadetów. Chcemy udowodnić, że jesteśmy najlepszym zespołem w tej kategorii wiekowej – skomentował Mikhaił Nikoalaev. Rywalami Rosjan będą: Włosi, Francuzi, Brazylijczycy oraz Wenezuelczycy. Szczególnie siatkarze z Kraju Kawy są stawiani w roli jednego z faworytów do końcowego zwycięstwa.

Przypomnijmy, że mistrzostwa świata rozgrywane są od 1977 roku. Najpierw odbywały się w cyklu czteroletnim, a od 1985 roku – w dwuletnim. W tabeli medalowej prowadzą Brazylijczycy, którzy łącznie zgromadzili aż 12 medali, w tym cztery złote. Jednak po piętach depczą im Rosjanie, którzy również czterokrotnie okazywali się najlepsi w czempionacie globu. Na wysokim (czwartym) miejscu w klasyfikacji wszech czasów plasują się biało-czerwoni, ale tym razem nie będą oni mieli okazji do zwiększenia zdobyczy medalowej. Ostatnie lata ogólnie nie są udane dla polskiej siatkówki juniorskiej, bowiem naszym siatkarzom nie udało się wywalczyć awansu na cztery z pięciu ostatnich turniejów. Jedynie w 2007 roku zakwalifikowali się na czempionat, w którym sklasyfikowani zostali na dziewiątej pozycji.

Głównymi kandydatami do walki o złoto są Rosjanie i Brazylijczycy. Jednak w ostatnich latach nie brakowało niespodzianek. Medale zdobywali między innymi: Francuzi, Bułgarzy, Czesi, Wenezuelczycy i Irańczycy. A która drużyna okaże się czarnym koniem w Turcji?

źródło: fivb.org, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
rozgrywki młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-08-21

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved