Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Mistrzyni olimpijska z Londynu zawieszona za doping

Mistrzyni olimpijska z Londynu zawieszona za doping

fot. FIVB

We wtorek brazylijski Trybunał Sportowy zakończył dopingową sagę Natalii Pereiry. U złotej medalistki ostatnich IO w marcu wykryto niedozwoloną substancję i rozpoczęto w tej sprawie postępowanie, którego efektem jest dyskwalifikacja na 60 dni.

16 marca po meczu Unileveru Rio de Janeiro z Sesi-SP São Paulo przyjmująca reprezentacji Brazylii, Natalia Pereira, została poproszona o wykonanie badania na obecność niedozwolonych środków dopingowych. Analiza próbki wykazała, iż w organizmie zawodniczki znajdują się dwie zabronione substancje – budezonid i prednizolon. Oba związki znajdują się w lekach wykorzystywanych do zwalczania m.in. chorób układu oddechowego. W raporcie wysłanym do Światowej Agencji Antydopingowej oraz do brazylijskiej federacji siatkówki zapisano, iż w organizmie siatkarki wykryto zbyt duże stężenie obu tych środków.

Podczas procesu siatkarki jeszcze raz przebadano pobraną wcześniej próbkę. Wyniki badań przeprowadzonych przez laboratorium działające dla Trybunału Sportowego były zgoła odmienne. U zawodniczki stwierdzono co prawda występowanie obu związków, jednakże zarówno w przypadku budezonidu, jak i prednizolonu ich stężenia były mniejsze niż graniczne dopuszczalne. Decyzją Trybunału siatkarka została uniewinniona. Kilkanaście dni później proces jednak wznowiono, ponieważ sędziowie dopatrzyli się błędów i nieścisłości w przeprowadzonych analizach. Kolejne badanie próbki wykazało, iż przekroczona została jedynie ilość prednizolonu. Substancja ta nie poprawia wydolności organizmu ani też nie maskuje obecności żadnych innych niedozwolonych środków. Siatkarka przyznała, iż w trakcie sezonu przyjmowała leki przeciwko astmie i nie konsultowała tego ze sztabem medycznym swojego zespołu.

Obradujący we wtorek 13 sierpnia członkowie Trybunału jednogłośnie zadecydowali o zawieszeniu Natalii Pereiry. Decyzja sędziów różniła się tylko w jednej kwestii – długości kary. Trójka z nich wnioskowała o 60 dni zawieszenia, natomiast druga połowa o okres dwa razy dłuższy. W takim wypadku przepisy są jednoznaczne – decyzja musi być korzystniejsza dla sportowca, a w związku z tym Natalia została ukarana jedynie sześćdziesięciodniowym zawieszeniem. Siatkarka nie będzie musiała jednak pauzować dwóch miesięcy, ponieważ w trakcie drugiego procesu odbyła już trzydziestodniową dyskwalifikację związaną z prowadzonym postępowaniem. Reprezentantka Brazylii będzie mogła wrócić do siatkówki 10 września, czyli tuż przed startem kobiecej Superligi.źródło: esporte.uol.com.br, inf. własna, melhordovolei.com.br

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-08-14

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved