Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP: Paulina Maj najlepiej broniącą, Skowrońska-Dolata w czołówce

WGP: Paulina Maj najlepiej broniącą, Skowrońska-Dolata w czołówce

fot. archiwum

Po meczach kolejnego weekendu WGP indywidualne rezultaty Polek mogą dawać powody do radości. Katarzyna Skowrońska-Dolata utrzymała się w czołówce zestawienia najlepiej punktujących, a Paulina Maj awansowała na najlepiej broniącą rozgrywek.

Kolejny weekend rozgrywek Grand Prix siatkarek przyniósł spore przetasowania w rankingach indywidualnych. Dotychczasowa liderka zestawienia najlepiej punktujących Thing Zhu znalazła się poza podium. O dwie lokaty awansowała Natalia Gonczarowa, wyprzedzając w zestawieniu nie tylko Chinkę, ale także najlepszą z biało-czerwonych. Na przestrzeni trzydniowej rywalizacji Katarzyna Skowrońska-Dolata do swojego dotychczasowego dorobku dopisała 44 punkty, co pozwoliło jej z łącznym wynikiem 112 oczek znaleźć się na trzecim miejscu podium rankingu najlepiej punktujących zawodniczek rozgrywek. Polska przyjmująca nie znalazła większego wsparcia ze strony swoich koleżanek z zespołu, kolejne w zestawieniu Karolina Różycka i Zuzanna Efimienko zanotowały spadek o jedną pozycję, Joanna Kaczor znalazła się na odległym 65. miejscu, co i tak stanowiło wynik lepszy od rezultatu kolejnej z Polek – Agnieszki Kąkolewskiej (83. miejsce).

Najlepiej punktujące:
1. Natalia Gonczarowa (Rosja) 122 pkt. 2. Bethania De La Cruz (Dominikana) 114 3. Katarzyna Skowrońska-Dolata (Polska) 112 .... 53. Karolina Różycka (Polska) 48 Zuzanna Efimienko (Polska) 48 65. Joanna Kaczor (Polska) 44 83. Agnieszka Kąkolewska (Polska) 34

Także w zestawieniu skuteczności w ataku najlepiej z podopiecznych Piotra Makowskiego zaprezentowała się Katarzyna Skowrońska-Dolata. Również w tym zestawieniu pojawiła się nowa liderka, przed tygodniem plasująca się na drugim miejscu Amerykanka – Kelly Murphy. W czołowej trójce nastąpiła także inna wymiana, Jovana Brakocević spadła na piąte miejsce, a do grona najlepszej trójki awansowała inna Serbka – Brankica Mihajlović. Efektywność dotychczas najskuteczniejszej siatkarki Grand Prix nie przekroczyła 50%, najlepsza z Polek zanotowała natomiast rezultat ok. 41%. W porównaniu z notami, jakie wypracowały pozostałe biało-czerwone, jest to dobry wynik. Sklasyfikowana w czwartej dziesiątce rankingu Kaczor atakowała z efektywnością 33%.

Najlepiej atakujące:
1. Kelly Murphy (USA) 48,89% 2. Brankica Mihajlović (Serbia) 46,86% 3. Michaela Mlejnkova (Czechy) 46,49% .... 13. Katarzyna Skowrońska-Dolata (Polska)41,38% 35. Joanna Kaczor (Polska) 33,64% 41. Karolina Różycka (Polska) 28,79%

Poza zasięgiem rywalek jest natomiast liderka rankingu najlepiej blokujących turnieju. Milena Rasić po raz kolejny zdystansowała rywalki. Dopisując do swojego wyniku kolejnych 11 oczek, Serbka z wynikiem 28 punktowych bloków utrzymała miano najlepiej blokującej. Zmiany dotknęły dopiero miejsca drugie i trzecie, gdzie z identycznym wynikiem (lecz różnymi średnimi notami) z awansu mogły się cieszyć Robin De Krujf z Holandii i Christiane Fürst z Niemiec. Na 10. pozycji plasuje się Zuzanna Efimienko z 14 punktami zdobytymi blokiem. Najlepiej blokujące:
1. Milena Rasić (Serbia) 28 pkt. (1,33 pkt./set) 2. Robin De Krujf (Holandia) 23 (1,15) 3. Christiane Fürst (Niemcy) 23 (0,92) .... 10. Zuzanna Efimienko (Polska) 14 (0,67) 23. Agnieszka Kąkolewska (Polska) 11 (0,52)

O poprawie rezultatów indywidualnych Polek można mówić także w zestawieniu oceniającym poczynania w polu serwisowym. Miejsce tuż za czołową dziesiątką, z siedmioma asami serwisowymi wywalczyła Katarzyna Skowrońska-Dolata. Niezmiennie siatkarką sprawiającą swoją zagrywką najwięcej problemów rywalkom jest Niemka Heike Beier, z wynikiem 15 asów serwisowych i średnią 0,60 punktu na set.

Najlepiej zagrywające:
1. Heike Beier (Niemcy) 15 pkt. (0,60 pkt./set) 2. Neslihan Darnel (Turcja) 13 (0,59 pkt./set) 3. Bethania De La Cruz (Dominikana) 12 (0,55 pkt./set) .... 12. Katarzyna Skowrońska-Dolata (Polska) 7 (0,33 pkt./set) 33. Joanna Kaczor (Polska) 5 (0,24 pkt./set)

Polskich kibiców cieszyć może także dyspozycja Pauliny Maj. Polska libero, przed tygodniem sklasyfikowana na piątym miejscu rankingu zawodniczek broniących, została nową liderką zestawienia. Polka zostawiła w tyle m.in. Lenkę Dürr czy Brendę Castillo. Wyróżniające się przed tygodniem Camila Brait, Alisha Glass i Monica De Gennaro tym razem nie wypadły już tak dobrze, uzyskując zdecydowanie gorsze noty od Polki. Najjaśniejsza postać polskiej reprezentacji w grze obronnej i przyjęciu, w drugim z zestawień nie uzyskała już tak imponującego wyniku. Ustępując rywalkom, przy średnim odbiorze na poziomie ok. 25%, Paulina Maj zajęła dopiero 24. miejsce.

Najlepiej broniące:
1. Paulina Maj (Polska) 4,52 (obrony/set) 2. Lenka Dürr (Niemcy) 4,28 3. Brenda Castillo (Dominikana) 3,86 ..... 11. Karolina Różycka (Polska) 2,86
Najlepiej przyjmujące:
1. Monica De Gennaro (Włochy) 53,10% 2. Dobriana Rabadziewa (Bułgaria) 51,16% 3. Kirsten Knip (Holandia) 47,92% .... 24. Paulina Maj(Polska) 25,41%

W rankingu oceniającym poziom rozegrania rezultaty podopiecznych Piotra Makowskiego nie wyglądają najlepiej. O ile pozycje biało-czerwonych w zeszłym tygodniu nie napawały optymizmem, to zarówno Milena Radecka jak i Joanna Wołosz odnotowały spadek. Pierwsza z zawodniczek zajęła 17 miejsce, kolejna 27. Za najlepiej rozgrywającą uznano reprezentantkę Chin Jingsi Shen.

Najlepiej rozgrywające:

 1. Jingsi Shen (Chiny)       7,51
 2. Yael Castiglione (Argentyna)   7,08
 3. Danielle Lins (Brazylia)     6,17
 ....
 17. Milena Radecka (Polska)     2,81
 27. Joanna Wołosz (Polska)     0,90

 

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Grand Prix, reprezentacja Polski kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-08-12

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved