Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Teun Buijs: Moim zdaniem ORLEN Liga jest na czele lig europejskich

Teun Buijs: Moim zdaniem ORLEN Liga jest na czele lig europejskich

fot. atomtrefl.pl

- Praca w ORLEN Lidze jest dla mnie olbrzymim wyzwaniem - mówi trener mistrzyń Polski, Teun Buijs. Obecnie szkoleniowiec przygląda się zmaganiom swoich podopiecznych z Trefla, które grają w czterech różnych reprezentacjach w turnieju World Grand Prix.

Jak pan ocenia ligę polską?

Teun Buijs: – ORLEN Liga, tak jak każda, zmienia się z roku na rok w wyniku rotacji i siatkarek, i trenerów. Niemniej jest ona moim zdaniem w tej chwili na czele lig europejskich. Dlatego praca tu to olbrzymie wyzwanie zarówno dla mnie, jak i dla każdej zawodniczki.

Jak będą wyglądały przygotowania do sezonu?Na razie przez jakiś miesiąc pozostaniemy w hali, zaczynamy od dwóch treningów dziennie z wolnymi weekendami. Koniec sierpnia oraz początek września będzie nam już służył do doskonalenia gry pod kątem taktyki, dlatego planuję wtedy grać jak najwięcej meczów, aby przygotować dobrze drużynę do startu sezonu, wliczając w to Superpuchar Polski, który będzie dla nas pierwszym poważnym przystankiem.

Póki co kibice mogą emocjonować się rozgrywkami World Grand Prix. Jak według pana rozkładają się obecnie siły reprezentacji narodowych?

Brazylia jest znów fenomenalna – grają silną, dynamiczną siatkówkę. Ich mecz z Amerykankami przypominał mi nieco finał igrzysk olimpijskich w Londynie. Pomimo innego składu USA gra świetnie i znów jest mocne. Sądzę, że Rosjanki będą grały coraz lepiej. Ciekaw jestem Chinek – mają odmłodzony skład, jednak mimo to moim zdaniem nie obniżą dotychczasowego wysokiego poziomu. Chciałbym jednak zobaczyć, jak zagrają na WGP przeciwko mocniejszym zespołom. Polki… Polki trafiły na bardzo ciężką grupę w pierwszym tygodniu zmagań. Skład mają bardzo ciekawy i tu też ich realną siłę zobaczymy dopiero w kolejnej grupie. No i Włoszki… jak zawsze mocne – z Costagrande, Bosetti i innymi świetnymi zawodniczkami reprezentacja Włoch jak zwykle będzie na pewno bardzo silnym rywalem dla każdej innej drużyny.

Cztery zespoły, cztery dziewczyny. Trzeba zacząć od jasno świecącej gwiazdy USA…

Nie ma co ukrywać, że Hill jest olbrzymią niespodzianką. Już w tej chwili jej rola w drużynie narodowej jest bardzo duża, a my możemy być z tego powodu tylko bardzo zadowoleni. Liczę, że tak samo będzie w naszej drużynie.

Zuzanna Efimienko też całkiem nieźle sobie radzi, a jej kontuzja na szczęście nie była poważna. Jaką ma trener opinię po jej występach?

Widziałem je oczywiście, choć przyznam, że obserwowałem Zuzę rzadziej niż Hill. Efektem jej pracy i tym, co świadczy o jej poziomie, jest jej obecność w wyjściowej „szóstce”. To dowód, że jest kadrze potrzebna, a jej występy utwierdzają trenera w przekonaniu, że to odpowiednie dla niej miejsce. Gra zadowalająco i zobaczymy, jak będzie dalej.

Mówił trener o Kimberly Hill, ale chyba dużo trudniej ocenić występy atakującej Judith Pietersen?

Zdecydowanie. Pietersen nie zagrała do tej pory rewelacyjnie, ale to sprawa złożona. Myślę, że jest to w dużej mierze kwestia reszty drużyny, w tym rozgrywającej, która jest dobra, ale i bardzo młoda, więc teraz jest najlepszy czas, by się tej siatkówki uczyła. Czasem piłki do Judith nie są aż tak dokładne, ale to przyjdzie z czasem. My mamy w zespole Izę i dlatego uważam, że bardzo szybko obie dziewczyny porozumieją się, żeby grać na dużo wyższym poziomie. Normalnie Judith jest bardzo dobrą atakującą z dobrym blokiem, to są jej główne atuty.

Bardzo ciężko z kolei o dane na temat Brizitki Molnar. Okiem kibica wygląda to całkiem nieźle, a fachowo?

Molnar praktycznie za każdym razem też była w wyjściowej „szóstce”. Jej występy są dobre, statystyki to potwierdzają. Nic, tylko obserwować te dziewczyny dalej.

Wybiera się trener do Płocka, żeby spotkać się, a następnie obejrzeć, co pokazuje na boisku Zuza Efimienko?

Nie będzie mnie w Płocku, bo… wybrałem Belgrad. W Serbii zagrają w jednej grupie Molnar, Hill i Pietersen. Cieszę się, że tak się złożyło, że grają tu blisko i na pewno tam właśnie porozmawiam z każdą z nich i uważnie poobserwuję ich grę.

Rozmawiała: Katarzyna Wirkowska

źródło: atomtrefl.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-08-08

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved