Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > Katarzyna Skowrońska-Dolata w czołówce najlepiej punktujących

Katarzyna Skowrońska-Dolata w czołówce najlepiej punktujących

fot. archiwum

Pierwszy turniej rundy eliminacyjnej WGP biało-czerwone zakończyły bez zwycięstwa, pozytywem jest jednak indywidualna dyspozycja Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty. Polka znalazła się bowiem na drugim miejscu w klasyfikacji najlepiej punktujących.

41 oczek Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty we wczorajszym meczu z Rosją znacznie poprawiło dorobek Polki. W klasyfikacji najlepiej punktujących liderka polskiej reprezentacji znalazła się na drugim miejscu, z indywidualnym wynikiem 68 zdobytych punktów. Minimalnie lepiej zaprezentowała się zawodniczka z Chin Ting Zhu, która zdobywając jeden punkt więcej, po pierwszym weekendzie rozgrywek została liderką zestawienia. Trzecie miejsce w klasyfikacji przypadło natomiast Natalii Gonczarowej, Rosjanka zdobyła bowiem 64 oczka. Kolejne z biało-czerwonych znalazły się na odległych miejscach zestawienia, dopiero w czwartej dziesiątce rankingu sklasyfikowano Joannę Kaczor, a 52. miejsce przypadło Karolinie Różyckiej i Zuzannie Efimienko.

Najlepiej punktujące:
 1. Ting Zhu (Chiny)           69 pkt.
 2. Katarzyna Skowrońska-Dolata (Polska) 68
 3. Natalia Gonczarowa (Rosja)      64
 ....
 42. Joanna Kaczor (Polska)        30
 52. Karolina Róźycka (Polska)      27
   Zuzanna Efimienko (Polska)      27
 60. Agnieszka Kąkolewska (Polska)    23

Nieco gorzej prezentuje się ranking uwzględniający skuteczność w ataku. Jedyną zawodniczką, która osiągnęła próg efektywności 50%, była Czeszka – Michaela Mlejnkova. Kolejne miejsca w zestawieniu przypadły Kelly Murphy i Jovanie Brakocević utrzymującym skuteczność na poziomie ponad 49%. Najwyżej sklasyfikowaną Polką była Katarzyna Skowrońska-Dolata, rezultat najskuteczniejszej z Polek to 41,61%. Także w tym zestawieniu wyniki pozostałych podopiecznych Piotra Makowskiego znacznie odbiegały od oczekiwań, atakująca reprezentacji Polski zajęła odległe 39. miejsce, Karolina Różycka przy skuteczności nie przekraczającej 30% po pierwszym weekendzie rozgrywek znajduje się na 47. pozycji.

Najlepiej atakujące:
 1. Michaela Mlejnkova (Czechy)     50,00%
 2. Kelly Murphy (USA)          49,23%
 3. Jovana Brakocević (Serbia)      49,04%
 ....
 16. Katarzyna Skowrońska-Dolata (Polska)41,61%
 39. Joanna Kaczor (Polska)       31,25%
 47. Karolina Różycka (Polska)      26,83%

Zdecydowaną liderką zestawienia oceniającego poczynania w bloku jest Milena Rasić, Serbka z 19. oczkami w bloku zdystansowała rywalki. Druga w klasyfikacji Robin De Kruljf zdobyła co prawda jeden punkt mniej niż trzecia Olga Nassedkina, uzyskując jednak lepszą średnią w klasyfikacji liczby punktów zdobytych w secie. Najlepsza siatkarka polskiej reprezentacji Agnieszka Kąkolewska, z ośmioma punktowymi blokami i średnią 0,67 zagrania punktowego na set, znalazła się na 20. miejscu.Najlepiej blokujące:
 1. Milena Rasić (Serbia)        19 pkt. (1,90 pkt./set)
 2. Robin De Krujf (Holandia)      11   (1,00)
 3. Olga Nassedkina (Kazachstan)     12   (0,92)
 ....
 20. Agnieszka Kąkolewska (Polska)    8   (0,67)
 31. Katarzyna Skowrońska-Dolata (Polska) 7   (0,58)

Polki znalazły się poza czołową dwudziestką w klasyfikacji najlepiej zagrywających. Także w tym rankingu najkorzystniej wypadła Katarzyna Skowrońska-Dolata, jednak 4 oczka Polki to wynik niepozwalający chociażby zachować kontaktu z czołówką zestawienia. Najwięcej problemów swoim serwisem sprawiła rywalkom Niemka Heike Beier, kończąc zmagania pierwszego weekendu rundy eliminacyjnej z dorobkiem 10 asów serwisowych. Kolejne lokaty zajęły odpowiednio zdobywczynie 7 i 6 punktów w tym elemencie – Kanisha Jimenez i Kimberly Hill.

Najlepiej zagrywające:
 1. Heike Beier (Niemcy)         10 pkt. (0,77 pkt./set)
 2. Kanisha Jimenez (Portoryko)      7   (0,70 pkt./set)
 3. Kimberly Hill (USA)          6   (0,55 pkt./set)
 ....
 24. Katarzyna Skowrońska-Dolata (Polska) 4   (0,33 pkt./set)
 41. Joanna Kaczor (Polska)        3   (0,25 pkt./set)

Najjaśniejszą postacią reprezentacji Polski w rankingach statystyk indywidualnych oceniających poczynania w przyjęciu i grze obronnej jest natomiast Paulina Maj. Polska libero w zestawieniu najlepiej broniących zanotowała piąte miejsce, w klasyfikacji przyjmujących znajdując się na 14. pozycji. Zestawienie przyjmujących zdominowały siatkarki z Włoch. Także 3. miejsce  zestawienia najlepiej broniących przypadło siatkarce „Azzurre”. Najlepiej broniącą dotychczas jest reprezentantka Brazylii – Camila Brait.

Najlepiej broniące:
 1. Camila Brait (Brazylia)         4,54 (obrony/set)
 2. Alisha Glass (USA)           4,00
 3. Monica De Gennaro (Włochy)       3,90
 .....
 5. Paulina Maj (Polska)          3,75

 Najlepiej przyjmujące: 1. Carolina Del Pilar Costagrande (Włochy) 70,83% 2. Monica De Gennaro (Włochy) 67,16% 3. Zhan Chen (Chiny) 56,25% .... 14. Paulina Maj(Polska) 37,18%

Także ranking oceniający poziom rozegrania nie przemawia na korzyść podopiecznych Piotra Makowskiego. Milena Radecka zajęła odległe 12. miejsce rankingu, druga z Polek – Joanna Wołosz – sklasyfikowana została na 20. pozycji. Za najlepiej rozgrywającą uznano reprezentantkę Holandii Femke Stoltenborg.

Najlepiej rozgrywające:
 1. Femke Stoltenborg (Holandia)   8,45
 2. Denise Hanke (Niemcy)      7,08
 3. Jingsi Shen (Chiny)       6,50
 ....
 12. Milena Radecka (Polska)     3,25
 20. Joanna Wołosz (Polska)     0,83

źródło: FIVB, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Grand Prix, reprezentacja Polski kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-08-05

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved