Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Zmarła była wielokrotna reprezentantka Polski Elżbieta Kurtz

Zmarła była wielokrotna reprezentantka Polski Elżbieta Kurtz

fot. archiwum

W wieku 96 lat zmarła Elżbieta Kurtz, nestorka polskiej siatkówki kobiet, wybitna siatkarka Gedanii, reprezentantka Polski. W piątek 2 sierpnia o godzinie 10:00 rozpocznie się msza żałobna w kościele św. Brygidy.

Zmarła sportową karierę rozpoczęła jeszcze w okresie międzywojennym, w barwach Pomorzanina Toruń. W 1947 roku wraz z mężem Edwardem była inicjatorką powołania sekcji piłki siatkowej w Gedanii (Kolejarz). Z gdańskim klubem dwukrotnie była mistrzynią Polski, a z reprezentacją kraju trzykrotnie zdobywała medale na mistrzostwach kontynentu. Oficjalne tytuły na konto gdańskich siatkarek trafiły w latach 1952-54. Najpierw było srebro, a potem dwa złote medale.

Kurtz występowała również z sukcesami w reprezentacji Polski. W 1949 roku na pierwszych mistrzostwach Europy w Pradze biało-czerwone zajęły trzecie miejsce. Był to pierwszy powojenny medal dla polski w grach zespołowych. Pani Elżbieta była siatkarką podstawowej „6” tej ekipy.

Rok później ponownie z Kurtz w składzie, Polki przebiły się na drugie miejsce w Europie. W kolejnym roku w Paryżu był kolejny tytuł wicemistrzowski. W obu przypadkach lepsza była tylko drużyna ZSRR.Tym turniejem Kurtz pożegnała się z reprezentacją, na mistrzostwa świata w 1952 roku, gdzie Polki również zdobyły srebro, już nie pojechała. Stopniowo ustępowała też pola młodszym koleżankom w gdańskiej drużynie, a wraz z jej odejściem skończyło się mistrzowskie panowanie Gedanii na krajowych arenach.

Pogrzeb zaplanowano na 11:45 na Cmentarzu Łostowickim.

źródło: pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2013-08-02

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved