Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > Startuje WGP, finał pierwszego września

Startuje WGP, finał pierwszego września

fot. archiwum

World Grand Prix to odpowiednik Ligi Światowej w siatkówce żeńskiej. W tegorocznej edycji udział weźmie 20 drużyn, w tym reprezentantki Polski, które w pierwszych spotkaniach zmierzą się z Brazylią, USA oraz Rosją.

World Grand Prix, podobnie jak we wcześniejszych latach, składa się z fazy eliminacyjnej i finałowej, do której awansuje 6 najlepszych zespołów. Faza finałowa odbędzie się w tym roku w dniach od 28.08 do 01.09 w japońskim Sapporo. Kadra polskich siatkarek trenowała w Bełchatowie pod okiem nowego szkoleniowca – Piotra Makowskiego. Trener ten nie ma łatwego zadania. Z kadry rezygnują niektóre doświadczone zawodniczki, a poza tym reprezentacja siatkarek znajduje się na 15. miejscu w rankingu FIVB. To niebywałe utrudnienia, w przypadku gdybyśmy chcieli oglądać naszą żeńską reprezentację podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Piotr Makowski musi więc jak najszybciej odnosić sukcesy i zdobywać punkty do rankingu, aby wziąć udział w większej ilości turniejów eliminacyjnych. World Grand Prix daje niebywale duże możliwości, aby uzyskać dużą ich liczbę, gdyż zwycięzca turnieju otrzymuje aż 50 punktów. Osiągnięcie tego sukcesu może się okazać niezwykle trudne dla polskiej ekipy, gdyż zabraknie pewnych siatkarek, do których byliśmy przyzwyczajeni. W tegorocznej edycji nie ujrzymy raczej Bereniki Tomsi, Agnieszki Bednarek-Kaszy, Katarzyny Skorupy czy Anny Werblińskiej. To niebywała strata, choć Piotr Makowski będzie miał szansę na przeszkolenie nowych zawodniczek.

Już w pierwszy weekend tegorocznego Grand Prix Polki dostają niebywałe wyzwanie. W grupie spotykają się w brazylijskim Campinas z Rosjankami, Amerykankami i Brazylijkami. Wszystkie te zespoły są typowane do zwycięstwa w całym cyklu rozgrywek, a więc już na sam początek turnieju będziemy mogli oglądać Polki w starciach z dobrymi rywalkami, które nie odpuszczą meczu.

Na turniej do Brazylii pojechało 14 siatkarek. Następnie kadra Polski wróci do ojczyzny, gdzie rozegra turniej w Płocku z Japonią, Niemcami i Kazachstanem. Doping kibiców powinien być atutem w ORLEN Arenie. Później siatkarki udadzą się na ostatni turniej do chińskiego Wuhan, gdzie zmagać się będą z ekipą gospodyń, Serbii i Argentyny.15 grup w 15 miastach, 20 ekip i 90 meczów. Niezapomniane emocje pojawią się na pewno już w fazie eliminacyjnej, która wyłoni 6 ekip do fazy finałowej. Wśród faworytów tegorocznego World Grand Prix trzeba zdecydowanie wskazać Brazylijki, Amerykanki i Rosjanki, choć na pewno równie groźne mogą być ekipy z Włoch, Turcji, Japonii oraz Chin.

Jak zaprezentują się Polki? Czy zdobędą kolejne punkty do rankingu FIVB? Tego dowiemy się już niedługo, między innymi z relacji na naszym portalu – www.siatka.org.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Grand Prix

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2013-08-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved