Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Piotr Olenderek: Najważniejsze jest zdobycie materiałów

Piotr Olenderek: Najważniejsze jest zdobycie materiałów

fot. archiwum

- Moja praca polega na rozpracowaniu taktycznym przeciwnika. Rozpisuję kierunki ataków poszczególnych zawodniczek, jak gra rozgrywająca, szukam słabych punktów rywala - mówi o swojej pracy na MŚ kadetek skaut reprezentacji Polski, Piotr Olenderek.

Byłeś z reprezentacją kadetek na mistrzostwach Europy, teraz jesteś w Tajlandii na mistrzostwach świata. Opowiedz, na czym dokładnie polega praca skauta na takich zawodach.

Piotr Olenderek: Moja praca polega na rozpracowaniu taktycznym konkretnego przeciwnika. Rozpisuję kierunki ataków poszczególnych zawodniczek, jak gra rozgrywająca, szukam słabych punktów rywala. Tym zajmuję się na co dzień, do tego staram się zdobyć jak największą ilość materiałów do pracy. Staram się opisać wszystkie mecze jakie są rozgrywane w turnieju.

Masz wielu znajomych wśród skautów innych drużyn, wymieniacie się informacjami. Wszyscy robią to chętnie?Zawsze zanim zacząłem pracę z reprezentacją, zastanawiałem się, dlaczego na niektóre mecze na tym poziomie rozgrywek drużyny jeżdżą z dwoma albo nawet trzema skautami. Po mistrzostwach Europy już wiem, że jednemu człowiekowi jest ciężko nad tym wszystkim zapanować. Przed najważniejszymi meczami nie śpi się po nocach. Tutaj też najlepsze drużyny mają po dwóch skautów. Relacje koleżeńskie są potrzebne, bo wymieniając się materiałami, możemy sobie wzajemnie oszczędzić trochę pracy.

Często pracujesz nocami, przygotowujesz materiały. W jaki sposób przekazujecie tę wiedzę potem zawodniczkom?

Materiału jest zawsze bardzo dużo. Gdy jest już gotowa cała analiza, spotykamy się z trenerami i dyskutujemy, co przekazać zawodniczkom przed meczem, a które rzeczy lepiej mówić im już w trakcie spotkania. Podczas meczu cały czas jestem też w kontakcie z trenerami i na bieżąco staramy się reagować na to, co dzieje się na boisku. Trzeba cały czas pamiętać o tym, by nie zarzucić dziewczyn natłokiem informacji, bo gdy jest ich za dużo, robią się po prostu trudne do przyswojenia. Odprawy trwają więc po 20, czasem 30 minut, a jeśli gra przeciwnika wymaga większej uwagi, staramy się to rozbić na dwie odprawy, na których przekazujemy najważniejsze informacje. Resztę na bieżąco przekazujemy już w trakcie meczu.

Twoja praca przyniosła skutek w meczu z Chinami, gdzie Polki doskonale wiedziały jak mają grać z tym przeciwnikiem, wypełniły założenia taktyczne i pokonały groźnego rywala. W meczu z Japonią jednak nie było widać realizacji taktyki. Ten rywal gra aż taką skomplikowaną siatkówkę?

Nie, Japonki były nawet prostsze do rozgryzienia niż Chinki. Ich gra opiera się na kilku wyśmienicie wyćwiczonych schematach, które działają perfekcyjnie. Na tych mistrzostwach jednak, i w ogóle w siatkówce młodzieżowej, bardzo ważną rolę odgrywa jednak psychika i podejście do meczu. Dziewczyny wiedziały, że Chiny to bardzo mocny zespół i bardzo do tego spotkania się przyłożyły. Jak same podkreślają, lepiej grają z lepszymi przeciwnikami. W meczu z Japonią zabrakło koncentracji i mobilizacji i to zespół z Azji był górą.

Zespół Portoryko jest już rozpracowany?

Prawie. Zostało jeszcze kilka godzin, ale już teraz większość rzeczy wiadomo.

Zajmujesz się już kolejnymi rywalami czy zaczniesz to robić dopiero po meczu z Portoryko?

Trochę wybiegam już w przyszłość i kalkuluję, na kogo możemy trafić w kolejnych rundach. Najważniejsze jest zgromadzenie materiałów, potem, gdy już wiadomo będzie, z kim zagramy, trzeba je szybko opracować. Dlatego też będziemy chcieli zdobyć nagranie meczu USA-Tajwan, będziemy nagrywali mecz Brazylii z Włochami. Z dnia na dzień jest bardzo mało czasu, więc materiały trzeba zgromadzić wcześniej. Niestety, nie wszystkie spotkania nadają się do analizy, bowiem nie wszystko widać w meczach z dużo słabszymi przeciwnikami.

W sezonie ligowym jesteś skautem Siódemki Legionovii. Czym ta praca różni się od tej w reprezentacji?

Na pewno jest dużo więcej czasu na analizę i przygotowanie materiałów. W lidze jest też czas na analizę gry nie tylko pod kątem przeciwnika, ale również pod kątem eliminowania własnych błędów i rozwoju swojej gry. Mamy tydzień odstępu pomiędzy spotkaniami, na mistrzostwach jest to kilka godzin na zmianę ustawień taktycznych i możemy się skupić głównie na analizie gry przeciwnika.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacje młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-07-31

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved