Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Wojciech Janas: Jestem pewien, że sobie poradzimy

Wojciech Janas: Jestem pewien, że sobie poradzimy

fot. archiwum

W poniedziałek siatkarze Delecty Bydgoszcz rozpoczną przygotowania do sezonu 2013/2014. - Każdy nowy sezon to wyzwanie - mówi Wojciech Janas, drugi trener zespołu, który obecnie przebywa na zgrupowaniu reprezentacji Polski kobiet.

Po sezonie pewne było, że zajdą zmiany w sztabie szkoleniowym. Spodziewałeś się, że możesz otrzymać propozycję bycia drugim trenerem?

Wojciech Janas:Zupełnie się tego nie spodziewałem. Była to dla mnie niespodzianka, a zarazem wielka nobilitacja. W tym miejscu chciałbym podziękować kierownictwu klubu, a przede wszystkim trenerowi Kardasowi za okazane zaufanie.

Będziesz łączył dwie funkcje, bo nadal będziesz odpowiadał za przygotowanie fizyczne zawodników. To będzie swego rodzaju wyzwanie?Każdy nowy sezon to wyzwanie, niezależnie od zajmowanego stanowiska, ale jestem pewien, że wszyscy sobie poradzimy.

Przyzwyczajasz się do sformułowania „panie trenerze”? Sezon się zbliża, zatem będziesz je słyszał coraz częściej.

Nie przyzwyczaiłem się jeszcze i będzie ciężko się przyzwyczaić. Zresztą będę dążył do tego, aby w drużynie nikt nie musiał używać tego sformułowania. Nadal jestem tą samą osobą, którą zawodnicy znają.

Powiedziałeś w jednym z wywiadów, że to, iż pracujesz z danym zawodnikiem od kilku sezonów, pomaga przy układaniu planu treningowego. Teraz w składzie zaszły spore zmiany, zatem dla wielu siatkarzy plan będziesz musiał układać od podstaw. Będą potrzebne jakieś dodatkowe badania? Czeka cię dużo więcej pracy?

Na pewno specyfika przygotowań będzie trochę inna niż w poprzednich latach, m.in. z racji nowego personalnie zespołu. Dlatego też zaczynamy przygotowania wcześniej, abyśmy mogli się nawzajem poznać i najlepiej przygotować do sezonu.

Treningi rozpoczynacie 29 lipca. Wiesz już jak będą wyglądały wasze pierwsze dni powrotu do siatkówki?

Plan przygotowań mamy już ustalony z trenerem Kardasem. Pierwsze 2 tygodnie to czas na wprowadzenie. Będziemy trenować raz dziennie. Na przemian będziemy spotykać się na siłowni i boiskach do piłki siatkowej plażowej.

Zanim przygotowania z Delectą, okres wakacyjny spędzasz na zgrupowaniu kadry… kobiet. Jak się tam znalazłeś?

Do pracy z reprezentacją kobiet zaprosił mnie trener Makowski, który objął stanowisko pierwszego trenera kadry kobiet.

Z jak dużymi różnicami mamy do czynienia, jeśli chodzi o przygotowanie fizyczne kobiet i mężczyzn?

Męska siatkówka jest zdecydowanie bardziej siłowa niż u kobiet. Natomiast u kobiet to często długie wymiany w danej akcji, dlatego też większy nacisk w przygotowaniu fizycznym kładzie się na wytrzymałość tlenową i mięśniową niż na budowanie siły.

Praca z kadrą kobiet to dla ciebie nowe doświadczenie. Będziesz mógł coś wykorzystać w pracy z naszymi siatkarzami?

Praca z kadrą to dla mnie przede wszystkim nauka i praca z najlepszymi fachowcami. Od każdego z trenerów czegoś się uczę i podpatruję. Przez to doskonalę swój warsztat. Mam nadzieję, że wiele pomysłów moich kolegów ze sztabu szkoleniowego będę mógł realizować w swojej dalszej pracy.

Wiele mówiło się o wyjątkowej atmosferze panującej w Delekcie. Jak to wygląda na zgrupowaniu kadry?

Atmosfera to ludzie, a w reprezentacji jest naprawdę fajna grupa ludzi, więc atmosfera jest znakomita.

Miałeś okazję pracować z kadrą mężczyzn, teraz pracujesz z żeńską reprezentacją. Gdybyś miał wybrać, z którą kadrą wolałbyś współpracować?

Praca z kadrą to wyróżnienie i zaszczyt, niezależnie od tego, czy to jest reprezentacja kobiet, czy mężczyzn. Myślę, że byłby to niesamowicie trudny wybór. Nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć.

* rozmawiała Anna Falk

 

źródło: delectabydgoszcz.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-07-25

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved