Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Jak wypadną mistrzynie Europy na tle zespołów z całego świata?

Jak wypadną mistrzynie Europy na tle zespołów z całego świata?

fot. CEV

W piątek meczem z Grecją reprezentacja Polski kadetek rozpocznie udział w mistrzostwach świata w Tajlandii. Polki są aktualnymi mistrzyniami Europy, tu jednak przyjdzie im zmierzyć się z groźnymi zespołami z Azji oraz z Brazylią.

W piątek w Nakhon Ratchasima w Tajlandii rozpoczną się mistrzostwa świata kadetek. Wśród dwudziestu startujących w nich drużyn jest również reprezentacja Polski, która jest złotym medalistą mistrzostw Europy. Wygrany w kwietniu turniej w Czarnogórze z pewnością rozbudził apetyty polskich kibiców na kolejne sukcesy, w Azji o medal będzie jednak niezwykle trudno. – Ostatnie wyniki pokazują, szczególnie juniorskie, że zespoły z Europy nie są już faworytami w rozgrywkach kobiecych. Największymi faworytami tych mistrzostw są właśnie zespoły azjatyckie – twierdzi szkoleniowiec biało-czerwonych, Grzegorz Kosatka.

O sile zespołów z Azji Polki będą mogły przekonać się już w rozgrywkach grupowych. W grupie B, w której znalazł się nasz zespół, oprócz Grecji i Argentyny Polki rywalizować będą z Japonkami i Chinkami. To dość trudna grupa, jednak nie powinno to przeszkodzić mistrzyniom Europy w awansie do kolejnej rundy. Z każdej z czterech grup do 1/8 finału awansują bowiem aż cztery zespoły. Polki zapowiadają jednak walkę o pierwsze miejsce, które może ułatwić drogę do finału. – Na temat zespołu chińskiego wiemy całkiem sporo. Cały czas zbieramy i analizujemy materiały na temat reprezentacji Japonii. Na razie jednak interesuje nas mecz z Grecją i na nim się skupiamy – mówi trener Kosatka.

Polki rywalizację w mistrzostwach świata rozpoczną właśnie od meczu z Greczynkami, z którymi przegrały w grupie na mistrzostwach Europy. – Bardzo dobrze zapamiętałyśmy to spotkanie, to była dla nas dotkliwa porażka. Dlatego też motywujemy się na ten mecz podwójnie. Trenerzy pomogli nam, przedstawiając założenia taktyczne na to spotkanie i jeśli tylko je zrealizujemy, wszystko powinno być dobrze – zapewnia przyjmująca polskiego zespołu, Klaudia Grzelak.Wśród faworytów turnieju wymienia się przede wszystkim zespoły Brazylii i Chin, które ostatnio zdominowały siatkówkę żeńską w niemal wszystkich kategoriach wiekowych. Trener reprezentacji Polski uważa, że w mistrzostwach świata sporą rolę mogą odegrać także inne zespoły azjatyckie. – Ostatnie wyniki, szczególnie juniorskie, pokazują, że zespoły z Europy nie są już faworytami w rozgrywkach kobiecych – przyznaje Grzegorz Kosatka. Niespodziankę może sprawić również wysoki zespół z Dominikany czy też wicemistrzynie Europy, Włoszki. Polki także są wśród ekip wymienianych w roli faworyta do zdobycia medalu, a inne drużyny z pewnością czują respekt przed biało-czerwonymi.

W składzie, który w kwietniu zdobył złoty medal Starego Kontynentu, zabraknie w Tajlandii Poli Nowakowskiej, Aleksandry Kazały oraz Aleksandry Wańczyk. W ich miejsce na mistrzostwa świata trenerzy Grzegorz Kosatka i Marcin Widera powołali Klaudię Kulig, Weronikę Fojucik oraz Małgorzatę Barszcz. Siłą naszego zespołu powinno być przede wszystkim zgranie i dobre zrozumienie, bowiem większość zawodniczek to uczennice SMS-u PZPS Sosnowiec. Sporo na pewno będzie zależeć od tego, jak biało-czerwone poradzą sobie z trudnymi warunkami, które obecnie panują w Tajlandii. Wysoka temperatura oraz duża wilgotność powodują, że w halach jest gorąco i duszno, co nie sprzyja graniu w siatkówkę ani wysiłkowi fizycznemu. – W salach treningowych nie ma klimatyzacji, jest zainstalowany tylko nawiew. Mam nadzieję, że w hali, w której będziemy rozgrywać mecze, będzie włączona klimatyzacja – mówi Grzegorz Kosatka. Jeśli biało-czerwone zagrają tak, jak w Czarnogórze, powinno być dobrze. Na pewno na to właśnie liczą wszyscy kibice w Polsce. Złoty medal mistrzostw świata doskonale prezentowałby się tuż obok medalu tego samego koloru z mistrzostw Europy.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
mistrzostwa świata, reprezentacje młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-07-25

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved